| supradozadenebunie5 a întrebat:

Care este pacatul original al Evei?

Tin sa mentionez ca, categoria este corecta

Răspuns Câştigător
| Keith a răspuns:

Daca citesti Biblia,acolo spune clar ca Eva s-a lasat influentata de sarpe muscand din pom desi li se spusese clar sa nu manance,si il influentase si pe Adam, in momentul cand au muscat din mar au inceput sa realizeze ca sunt goi acoperindu-se cu frunze de aceea se numeste POMUL CUNOASTERII BINELUI SI RAULUI, Dumnezeu cand a venit la ei isi daduse seama ca pacatuisera dar ei dadeau vina unul pe altul, de aceea au fost trimiti pe pamant sa munceasca si sa treaca prin suferinte drept pedeapsa pentru neascultarea lor, de aceea din cauza lor traim si noi pacatul stramosesc.

24 răspunsuri:
| Diamantsacru a răspuns:

Ca ea la ascultat pe sarpe, mancand din pomul cu mere

| andreea31051996 a răspuns:

Din cate stiu eu..pacatul este ca a mancat marul pe care dumnezeu a zis sa nu il manance

Răspuns utilizator avertizat
| RazvanRms a răspuns:

Adam și Eva (protopărinții) au păcătuit în paradis, încălcând porunca Divină. Narațiunea biblică privind păcatul protopărinților este cuprinsă în Gn 2, 17 și 3, 1 și urm. Ideile care se desprind de aici sunt:

Dumnezeu i-a dat primului om o poruncă, pentru a-i pune la încercare obediența;
Adam a încălcat porunca, lăsându-se ispitit de șarpe;
Adam și Eva au fost excluși din Rai, din starea originară de nevinovăție.

| Keith a răspuns:

Ca s-a lasat ispitita de sarpe desi i s-a spus sa nu manance din pom(Pomul cunoasterii binelui si raului), si l-a ademenit si pe Adam sa manance, rezultand din asta ca a pacatuit si el pe langa Eva dar a fost mai usoara pedeapsa lui, de aceea femeile au fost pedepsite cu dureri la nastere, suntem muritori etc.

| supradozadenebunie5 explică (pentru MadScientist):

Scuze daca nu am scris corect nici eu nu am inteles prea bine cand am auzit povestea

| supradozadenebunie5 explică (pentru Keith):

Mie mi s-a spus ca in biblie nu scrie nimic despre mar de aia si intreb

Răspuns utilizator avertizat
| supradozadenebunie5 explică (pentru MadScientist):

19 dar de ce?

| DNSK a răspuns (pentru RazvanRms):

Eva s-o lasat ispitita de sarpe! ea a mancat prima din pomul oprit, apoi i-a dat si lui adam. sper sa fie greseala de scriere, nu de cunoastere

Răspuns utilizator avertizat
| RazvanRms a răspuns (pentru DNSK):

De scriere ).

| DNSK a răspuns (pentru RazvanRms):

Respect

| supradozadenebunie5 explică (pentru MadScientist):

Multumesc!

| Albastru45 a răspuns:

Despre ce eva e vorba? Daca e cea din biblie, trebuie sa iti spun ca nu a existat asa ceva happy

| supradozadenebunie5 explică (pentru Keith):

Fii atent/a ce stiu eu bate tot acolo "este adevarat ca eva nu a ascultat de dumnezeu dar s-a lasat amagita de sarpe si s-a infruptat din pomul cunostintei al binelui si al raului, de aici reiese ca ea nu a stat in ascultare de dumnezeu,
si totusi maria mama lui domnului isus din maculata (fata pata) care a avut privilegiu de a fi conceput fara pacat fiind singura dintre toate fapturile.de la adam si eva, scutita de pata pacatului
originar.aceasta insemnand ca a ramas insarcinata de la duhul sfant fara sa aiba loc in act sexual."

| Keith a răspuns (pentru supradozadenebunie5):

Se stie ca nu a fost nevoie de asa ceva de aceea se si numeste Fecioara Maria pentru ca a fost pura si credincioasa, ea a fost singura femeie care a ramas insarcinata fara a intretine raporturi sexuale, dar si Fecioara Maria tot muritoare a fost la fel ca si Iisus, Iisus a fost om pe pamant la fel ca si noi, a murit rastignit sacrificandu-se pentru omenire. Daca Eva si cu Adam nu ar fi pacatuit noi eram nemuritori.

| supradozadenebunie5 explică (pentru Keith):

Dupa caderea in pacat Dumnezeu i-a spus sarpelui ca este blestemat si sa se tarasca pe pantece ceea ce insemna ca pana atunci el nu era tarator. si ca vrajmasie va pune intre samanta lui { sarpe } si samanta femei. Care era samanta femei si care este samanta Sarpelui.

| supradozadenebunie5 explică (pentru supradozadenebunie5):

Si femeii i-a spus ca va mari insarcinarea ei ceea ce inseamna ca femeia nu trebuia sa nasca in dureri.

| Keith a răspuns (pentru supradozadenebunie5):

Adevarat,sarpele nu se tara, a fost pedepsit sa se tarasca, pentru ca din toate animalele, diavolul l-a ales pe sarpe, vrajmasie(adica razbunare) dar nu stiu care era samanta fiecaruia.

| supradozadenebunie5 explică (pentru Keith):

Mersi!

| dorelmarc a răspuns (pentru andreea31051996):

Fals....nu.scrie.ca.era.mar...esti.dezinformata

| Omega233 a răspuns (pentru Keith):

Si care e pedeapsa barbatului?

| Keith a răspuns (pentru Omega233):

Ca este muritor si ca munceste pe pamant, la fel ca femeile de astfel dar, femeile fata de barbati au pedepse in plus, pentru ca Eva a fost cea care a pacatuit aici si Adam pentru ca s-a lasat influentat.