| anonim_4396 a întrebat:

Care este parere aveti despre religia Adventista?
Nu vreau jigniri, vreau doar pareri.

14 răspunsuri:
| xerxes1 a răspuns:

Crestinismul este o secta mai mare desprinsa din iudaism.
O mana de evrei destepti au scris o carte de povesti si cateva miliarde de naivi cred orbeste ce scrie in ea.
Secta adventistilor s-a desprins din secta crestinilor.

| VelaJohnny a răspuns:

Mi se pare super okay ca promoveaza mult studiul Bibliei. Multe invataturi ale lor pot fi argumentate 100% cu Biblia. Am auzit ca la profetii le interpreteaza conform parerii lor personale. Nu cred ca am avut ocazia sa stau de vorba cu vreun adventist fata in fata, dar mi-am facut o parere generala buna despre ei

| Deaad a răspuns (pentru VelaJohnny):

Am avut eu ocazia sa stau de vorba cu ei.
M-au distrus psihic cand eram copil.

| VelaJohnny a răspuns (pentru Deaad):

Or fi si unii mai fanatici, nu stiu in ce sens te-au afectat. Poti sa-mi raspunzi in mesaj, cum consideri.

| Deaad a răspuns (pentru VelaJohnny):

Ei bine, cand aveam vreo 10 ani un adventist pe care il am ca vecin mi-a spus urmatoarele:
1.De fiecare data cand se duce sa imparta carti aventiste la lumea din sat si dupa ce isi face rugaciunea in masina,apare pe scaunul din dreapta, din senin un drac rosu cu coarne, si incepe sa il "ispiteasca", de asemenea cand dracul vede ca nu poate fi ispitit, incepe si il injura de toti mortii si de toti vii si de asemenea il urmareste pe vecinul meu pana cand ajunge acasa seara, de la impartit carti.
2.Mi-a spus ca i-a zis o femeie din sat,pe care o cunoaste pentru ca e adventista si se duce la biserica lor ca aceasta are o fata care a furat niste bomboane pe care le-a gasit pe masa la servici. Fata le-a dat ma-si si ma-sa cand s-a culcat noaptea a fost trezita de perdelele umflatede vant,geamul deschis si foarte frig in camera chiar de era vara(ca in filmele horror).S-a uitat prin camera, a vazut acealsi drac rosu cu coarne cum mananca din bomboane.A luat biblia, a facut niste incantatii de astea, cum va pricepeti voi, a fugit dracul. Apoi l-a pomenit in curte ca i-a smuls gardul de la poarta si il vedea cum duce tot gardul de-odata in gradina.
Ruda mea(adventistul e si ruda mea) m-a asigurat ca el a vazut gardul smuls(adica ca nu mai avea pic de gard la poarta) in gradina.

Dupa toate astea, l-am intrebat daca eu as putea sa vad acel drac din masina.
M-a invitat sa vin cu el duminica sa dau carti si sa vad cum apare dracul.Bineinteles ca mi-a fost prea frica.Dar omul era super super sigur pe ce spune.A fost foarte ciudat si ca copil m-am speriat foarte tare.Saptamani intregi am stat cu frica pentru ca vad draci si am cazut si intr-o tristete cumplita pentru ca ajung in iad.(nu mai stiu din ce motiv).
Si mult multe alte chestii.FOarte ciudate.Foarte dubioase.Care mi-au mancat neuronii.Si m-am indoctrinat mai mult decat astia care se duc la biserica in fiecare duminica.

Precizez ca vecinul meu era un barbat care d-abia a facut 30 de ani la momentul ala si nu e conservator ca batranii.

Si foarte foarte multe chestii.
Ma opreau si imi vorbeau de Dumnezeu si cum ca ortodocsii sug ***. Bine, nu cu vorbele astea.Tot ce faceau era sa arunce cu **** in ortodocsi si sa spuna ca doar biserica lor este cea adevarata si ca biserica lor va scapa la apocalipsa.
La fel cum fiecare face, ce-i drept.
Dar sectele crestine sunt mult mai dubioase ca biserica ortodoxa si catolica.
Bine, toate sunt niste porcarii, dar sectele sunt chiar foarte ciudate.
Am fost si la biserica lor de vreo 3 ori cand eram copil.
Si se mai oprea pastorul brusc din vorbit, inchidea ochii, isi impreuna mainile, toata lumea se ridica, faceau la fel, si liniste 5 minute.Eu ma abtineam sa nu rad.Ca e, totusi, amuzant, sa vezi aceste oi.
Martori ai lui Iehova nu am intalnit. Posibil sa ma viziteze, ca mai nou stau la bloc.Le inchid usa in nas.

| VelaJohnny a răspuns (pentru Deaad):

laughing sunt sigur ca poti sa le explici mai frumos de atat daca te viziteaza ca nu doresti sa discuti. Probabil in perioada asta vei fi invitat la comemorarea mortii lui Isus.
Oricum, trist. Si mie imi faceau bunicii imagini horror cu iadul. Ca si tine, am ajuns ateu la un moment dat. Sunt ambii penticostali, dar merg la baptisti la biserica. Am fost traumatizat sa o aud pe bunica zicand ca un fost preot, actual penticostal sau baptist (am uitat) la o adunare, le-a zis ca ii pare rau pentru sutele parca de prunci botezati, zicand ca prin botezul ala le-a asigurat direct locul in iad sau ceva de genul. Asta sunt invatati multi la biserici, sa se considerie mandri si sa ii desconsidere pe membrii celorlalte culte.

| NGheorghe a răspuns:

"Care este parere aveti"? Cu cine faci româna?
Teoretic, crestinismul ca religie, nu ar trebui sa ajunga sa fie impartit in secte. Poate ca inventatorul unei secte s-a luptat pentru corectitudine si pentru punerea in concordanta cu unele cerinte din Noul Testament. Dar urmasii acestor secte intotdeauna se vor lupta pentru sefie si bani (cine imparte parte isi face!)... asa ca ori in ce secta te uiti vei observa ca exista disconcordante intre ceea ce s-a stabilit la inceputul inventării ei si practicile actuale. Poti sa fii sigura ca aceste disconcordante ei nu ti le vor spune niciodata. Apoi in orice "adunare" fratia lor inseamna sa-i dezavantajeze intotdeauna pe cei care nu impartasesc aceleasi pareri cu ale lor... chiar si in cazul in care vreun frate se dovedeste a fi incorect sau vinovat.
Apropo, Iisus a zis sa te rogi in cămăruța ta.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Cultul Adventist, este singurul cult in care enoriasii proclama evenimentul celei de a doua veniri a lui Iisus, pe norii Cerului.
Este singurul cult care are Spiritul Profetic.
Cultul Adventist de ziua a saptea( dupa parerea mea), este cultul care promoveaza principiile reformei sanitare, principii care sunt aplicate.
Eu am o parere buna despre adventisti, iar cei care se bazeaza doar pe basmele oamenilor,, binevoitori '', le recomand sa intre macar o singura data intr-o astfel de biserica, pentru a se convinge cu ochii lor.

Răspuns utilizator avertizat
| gratargratar a răspuns:

O secta intre alte secte. Cam atat.
Acelasi element de atractie: integrarea sociala. Vrajeala asta merge la o comunitate de cateva sunte de persoane (maxim cateva mii), dar mai pe urma pica. Asa se ajunge la alte secte.
A se stii ca adventismul nu este o religie, ci o confesiune. Crestinismul este o religie.

| AnonimSuprem1 a răspuns:

Parerea mea este ca "Dumnezeu este Dumnezeul tuturor".
Dumnezeu este si Dumnezeul islamistilor, si al budistilor, si al iudeilor etc.
Ba mai mult, eu cred ca Dumnezeu este si un Dumnezeu care nu ii iubeste doar pe oameni, eu cred ca ii iubeste si pe extraterestrii si celelalte animale din univers (ba chiar pot spune din multiverse, deoarece multumita Teoriei M s-a dovedid ca nu exista un singur univers, ci un multiverse cu mai multe universuri). Insa, eu cred ca e posibil sa existe si mai multe multiversuri...

| AnonimSuprem1 a răspuns:

Dumnezeu exista, dar este complet gresit sa te intrebi cine L-a facut pe Dumnezeu. De ce?
In primul rand, Dumnezeu daca este atotputernic el este superior fata de toate dimensiunile cunoscute (spatiu si timp) => deci Dumnezeu este superior timpului, de aceea nu are sens sa intrebi cand a fost facut Dumnezeu. Se stie ca nimic din ce exista nu poate influenta aceste dimensiuni (spatiul si timpul), deci daca Dumnezeu este atotputernic => el este superior fata de aceste dimensiuni (este mai puternic decat timpul).
Tu te intrebi daca exista Dumnezeu (adica vrei dovezi care sa te faca sa stii ca exista Dumnezeu)? O dovada este chiar gravitatia din punctul meu de vedere. Gravitatia reprezinta o curbare in spatiu-timp (dupa cum se mentioneaza in teoria relativitatii lui Einstein). Eu am observat ca o curbare in spatiu-timp este de fapt imposibila in mod obisnuit. De ce? Deoarece Spatiul si timpul nu reprezinta ceva material, deci logic vorbind, ele nu exista (si cand spunem noi ca exista, de fapt noi ne generam decat o senzatie in mintea noastra; deci noi spunem ca acea senzatie reprezinta timpul (de ex) - dar, daca timpul reprezinta senzatia creierului meu inseamna ca atunci cand va disparea creierul meu, va disparea si timpul. Suna logic? Nu! Deci, timpul este o dimensiune (un grad de libertate) care de fapt nu exista, si fiindca exista o curbare in ceva ce nu exista (ceea ce e imposibil) aceasta este considerate chiar o minune.
Daca exista aceasta minune in domeniul fizicii (gravitatia = curbare in spatiu-timp) cum iti dai seama ca exista Dumnezeu? Iti dai seama ca exista Dumnezeu, deoarece stii ca nimic din ce exista nu poate curba de fapt spatiul-timp (ceva ce nu reprezinta nimic/ce nu exista) -> deci singura explicatie rationala este ca vine din "Exteriorul dimensiunilor, adica din exteriorul timpului = este ceva mai presus de timp". Si, deoarece stim ca timpul pe toate le supune, si ca este "o Forta" mai presus de timp, putem spune ca aceasta "Forta" supune absolut tot (adica este Atotputernica).
Evolutia este adevarata, insa multi oameni spun ca religia contrazice stiinta, dar aceasta afirmatie este falsa. Religia se impleteste perfect cu stiinta oamenilor, dar religia este foarte gresit interpretata (ea a fost interpretata gresit de toti oamenii de-a lungul istoriei pentru a castiga bogatii - ex: preotii catolici ardeau pe rug pe oameni de multe ori pe nedrept... etc., desi Dumnezeu a zis "sa nu ucizi", "sa nu te razbuni, adica sa ierti", "sa fi calm" si acestia (preotii) faceau exact opusul. Cum poti spune tu ca acestia sunt neprihaniti, daca ei tot pacatuiesc de fapt?)
Deci, si Big bangul si evolutia (si toata stiinta) este adevarata. Geneza, potopul lui Noe si minunile lui Iisus, pana si invierea Lui - sunt niste metafore (niste secvente din biblie care trebuie interpretate metaphoric => toata biblia este o carte de metafore).
Iti dau niste citate sa vezi:
"15. Si mi-a zis: Apele pe care le-ai vazut si deasupra carora sade desfranata, sunt popoare si gloate si neamuri si limbi." - apocalipsa lui ioan, cap. 17: vers: 15 - link:
"6. Iar Iisus le-a zis: Luati aminte si feriti-va de aluatul fariseilor si al saducheilor.
7. Iar ei cugetau in sinea lor, zicand: Aceasta, pentru ca n-am luat paine.
8. Dar Iisus, cunoscandu-le gandul, a zis: Ce cugetati in voi insiva, putin credinciosilor, ca n-ati luat paine?
9. Tot nu intelegeti, nici nu va aduceti aminte de cele cinci paini, la cei cinci mii de oameni, si cate cosuri ati luat?
10. Nici de cele sapte paini, la cei patru mii de oameni, si cate cosuri ati luat?
11. Cum nu intelegeti ca nu despre paini v-am zis? Ci feriti-va de aluatul fariseilor si al saducheilor.
12. Atunci au inteles ca nu le-a spus sa se fereasca de aluatul painii, ci de invatatura fariseilor si a saducheilor."
Deci, apele din biblie = neamuri (adica apa ii reprezinta pe oameni)
painea = invatura cea buna
neghina = (din alte pilde se spune de ea) reprezinta acea planta care impiedica graul sa creasca, iar omul care a semanat-o este de fapt diavolul.
Deci, in biblie cand se mentioneaza de aceste: ape, Soare facut dupa pamant, stele se refera de fapt la un sens metaphoric.
Soarele - este Iisus Hristos (reprezinta sufletul lui Iisus Hristos. ("16. Eu, Iisus, am trimis pe ingerul Meu ca sa marturiseasca voua acestea, cu privire la Biserici. Eu sunt radacina si odrasla lui David, steaua care straluceste dimineata." - link: http://www.ebible.ro/biblia/romana/ortodoxa/apocalipsa/22/) Se stie ca majoritatea stelelor sunt compuse din H si He. Hidrogenul reprezinta o senzatie (lauda), si cam la fel este si heliul (reprezinta "ranva").
Se mai spune de Iisus ca avea picioare de arama (arama din punct de vedere religios [Cu, adica cuprul = arama] reprezinta gelozia, invidia => deoarece, este scris in Vechiul Testament ca Dumnezeu (adica Iisus) este un Dumnezeu Gelos, iar picioarele reprezinta perioada vechiului testament.

Iti dau o lista de metafore:
-din punct de vedere biblic:
>hidrogenul = reprezinta bucuria, veselia (e cel mai simplu element, de aceea se aseamana hidrogenul cu bucuria)
>oxigenul = este adevarul ]> inseamna ca apa inseamna (H2O) o senzatie de bucurie - adevarata => si dupa cum am mai zis Dumnezeu ii considera pe oameni "ape" - deci, inaintea lui Dumnezeu oamenii sunt dragoste in ochii lui.
>borul = senzatie ca in mijlocul tau se intampla prostii.
>carbonul = sminteala, minciuna, "ca ceva nu este in regula"
>azot = senzatia de importanta, "ceva important"
>fluor = senzatia ca "te simti bine". - ca este bine.
-protonul (care reprezinta cea mai mare parte din masa H, reprezinta bucuria)
-electronul (tristetea)
-neutronul (frica)
>Li (litiu) = mania
>He (heliul) = ranva (pentru a face un lucru)
>Be (beriliul) = senzatia ca ti-este bine in sensul in care te simti vessel (esti bucuros).
>Mg (magneziu) = mustrare blanda (senzatia aceea pe care o simti atunci cand esti certat, dar cu blandete).
>Ne (neonul) = senzatia de smerenie, sufletul smerit.
> etc. (o sa mai scriu in alt comentariu continuarea)
In concluzie, daca te gandesti extreme de bine ajungi la concluzia ca Dumnezeu exista, iar religia de-a lungul timpului a fost interpretata complet gresit = ea trebuie sa se inteleaga perfect cu stiinta.

Nimeni nu stie cine (sau mai bine zis ce reprezinta diavolul).
Diavolul reprezinta omul rau (rautatea).
Diavolul reprezinta mania, gelozia, gandirea proasta.
Diavolul reprezinta toata prostia lumii: uciderea, minciunea etc.
Tu crezi ca daca te infuri, daca esti gelos, daca gandesti prost, daca ucizi, daca minti (adica daca devi precum diavolul iti va fi bine)?

Cum am ajuns la concluzia ce reprezinta aceste elemente, desi nu se mentioneaza chiar toate semnificatiile in biblie? Am credinta ca Dumnezeu ma va ajuta sa le inteleg pe toate prin tot ce este in natura, deoarece este scris: "cere si ti se va da."
Ce am facut eu? Pai am asociat fiecare litera cu ceva din viata mea (a - reprezinta dragostea, b - reprezinta altceva..., c - uciderea, li (vine de la "to lie = a minti" si se stie ca doar persoanele manioase mint, de aceea am ajuns la concluzia ca Litiul reprezinta mania. Cum mi-am dat seama ca oxigenul reprezinta adevarul? Deoarece, oxigenul reprezinta cel mai important element cu care convietuieste omul in viata lui (si de aceea oxigenul este la fel de important precum adevarul pentru viata unui om) => asa am ajuns la concluzia ca oxigenul = reprezinta in ochii lui Dumnezeu notiunea de Adevar. (etc...)

De ce cred in spusa asta "Cere si ti se va da"? Deoarece, eu stiu ca daca omul vrea sa afle adevarul, Dumnezeu il ajuta intru toate.
Dar, multi se intreaba de ce Dumnezeu nu le-a dat o viata perfecta oamenilor (Adica toti sa fie cu masini, fara boli, fara stress etc.)? Deoarece, in ochii lui Dumnezeu viata omului este o desertaciune, insa (dupa cum am mai spus) el este de acord sa il informeze cu adevar (cu stiinta) pe om, caci Dumnezeu este Adevar.

| georgianasiiulia a răspuns:

Religia Adventista nu o putem numi religie este o secta.

| danut a răspuns (pentru georgianasiiulia):

Ce bine ar fi fost sa ramana "o secta", din nefericire incepe sa devina "o religie". O "secta" este o grupare religioasa ACTIVA, in continua cautare a adevarului, deosebita de clisee si standarde fixate de unii si altii, o "religie" este un lucru MORT cu efecte mortale pentru vesnicie. Singura sansa pentru adventisti este totusi ca ei, chiar daca nu mai sunt secta, nici religie inca nu au devenit. P.S. Este evident ca nu ai cunostiinta despre ce inseamna secta sau religie in adevaratul sens al cuvintelor ci ai ramas cuplat la mesajul unor angajati pe banii Statului dar care se dau reprezentantii lui Dumnezeu. Nu uita ce a spus Hristos, "CE este al lui Dumnezeu este a lui Dumnezeu si ce este al Cezarului (statul in esenta) este al Cezarului" si " NU POTI sluji la doi stapani, ori lui Dumnezeu, ori lui Mamona (STAT-ului)"