| CicianIoanaDiana a întrebat:

Care este părerea ta despre religii? Creștinism ETC?

Răspuns Câştigător
| sabin89 a răspuns:

Mmm. ce să zic, au si ele farmecul lor; să nu fim toţi la fel. Unul e ortodox, altul musulman, altul martor, altul baptist, altul adventist, altul...stahanovist etc. Diversitatea dă farmec vieţii.

| RAY a răspuns (pentru sabin89):

Nu poti compara ortodoxia si catolismul cu niste secte aparute peste noapte, alea nu sunt religi ce naiba

| anonim_4396 a răspuns (pentru RAY):

Reformele lui Luther nu sunt de azi, de ieri, au deja câteva secole vechime. Deci, ce a adus el nou este acum religie, nu o sectă apărută peste noapte. Iar baptistii si ceilalti sunt ramificaţii, care au la bază tezele lui Luther.

| RAY a răspuns (pentru anonim_4396):

Trebuie sa accept pe toti?

11 răspunsuri:
| xerxes1 a răspuns:

Citind postarile anumitor useri iti dai seama clar ca religia le-a distrus neuronii.

| AC4S4 a răspuns:

Nicio religie nu mantuieste. Singurul care mantuieste e Isus Hristos.
Faptul ca exista mai multe religii si denominatiuni ne imparte in niste comunitati. Este trist ca unii oameni nu vor sa aiba de-a face cu altii care nu sunt in comunitatea sa, sau ii uraste pe altii din religia X. In acest caz nu vad cum ar fi vina religiei, ci a oamenilor.

| Steregoi a răspuns:

Religia falsa se indreapta spre sfarsit. Religia falsa e Babilonul cel mare. Apocalipsa capitolele 17-18.

| Mclaren12 a răspuns:

Religiile avraamaice sunt precum niste virusi care au infestat omenirea. Religiile pagane erau cu adevarat spirituale dar au fost distruse de jîdani.

| Lostlyric a răspuns:

Personal, nu am o parere despre religiile lumii, in schimb, am o fobie - ecleziofobia.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

La nivel de persoana nu sistemul religios conteaza, ci credinta pe care o tine omul in sufletul lui si nu se apuca sa faca propaganda sau prozelitism, cum fac unele religii sau secte.
Una este credinta revelata si mantuitoare - cea in Domnul Iisus Hristos, Fiul lui Dumnezeu. "Este un Domn, o credinta, un botez" (Efeseni 4, 5). Cine nu e cu Hristos, e impotriva Lui. Cine nu aduna cu El, risipeste, exact cum fac celelalte religii. Ori cu Hristos, ori impotriva Lui. Tertium non datur.

| DarkAndDreary a răspuns:

Religia nu își are locul într-o societate modernă.

| r3r3r3r3r3r3 a răspuns:

Religiile sunt mai multe biserici cu pareri diferite despre Dunezeu si scrierile biblice. Dintre ele doar una va fi recunoscuta de Dumnezeu oricat de fermecatoare ar fi diversitatea.