| Victora78 a întrebat:

Care este parerea voastra? ...este bine sa iti faci cruce sau nu? As vrea niste raspunsuri serioase si daca se poate chiar si niste exemple. Funda big grin

Răspuns Câştigător
| Narfundo a răspuns:

Nu.La Dumnezeu te gandesti, nu dansezi si nu faci semne ciudate din maini.Nu porti bratari sfintite si cruci la gat! Oamenii de alungu timpului s-au pierdut printre ritualuri, in loc sa il simta pe Dumnezeu.

12 răspunsuri:
| MMihai a răspuns:

Pentru creștini crucea are o semnificație.
Dacă ești creștină, „ îți poți face cruce ", că semnul crucii, are o semnificație pentru tine.
Pentru cei care nu sunt creștini, crucea este un simplu semn grafic și atât și fără altă semnificație.

| Angel0 a răspuns:

Crucea este un simbol foarte puternic. Daca crezi in el te poate ajuta daca nu este doar un semn facut cu mana.

| Mădă0611 a răspuns:

Pentru unii semnul crucii inseamna protectie, si gandul asta le da singuranta, liniste "sufleteasca", asa ca pentru ei e bine, rau n-are ce sa iti faca.

| dracu14 a răspuns:

La ce foloseste? e doar o pierdere de timp...

| reihiuke a răspuns:

La ce te ajuta crucea? Si daca iti spun ca te ajuta, cum poti verifica ca intr-adevar te ajuta?happy

| ΟρθόδοξηΠίστη a răspuns:

"Cuvantul cruce este nebunie pentru cei pierduti, dar pentru cei care ne mantuim este puterea lui Dumnezeu" (I Corinteni I, 18. )...

| vitbsk a răspuns:

Mai întâi, este bine să înţelegi semnul Sfintei Cruci.

Este bine să-l faci, dacă îl faci corect.

Din momentul, în care Sfântul Sânge al Mântuitorului s-a atins de cruce, a sfinţit-o şi a ridicat-o la rangul de biruinţă împotriva păcatului şi a morţii, odată cu învierea.

De aceea, NU este un simplu instrument de tortură, ci un simbol al renaşterii duhovniceşti a omului.

Primii creştini, făceau semnul Sfintei Cruci, dovadă că ortodocşii şi catolicii, desprinşi din Biserica Primară fac semnul crucii.

În Scriptură nu scrie nicăieri că e păcat să faci semnul.

De altfel, epistolele Apostolului Pavel, punctează doar ceea ce era de corectat la anumite comunităţi.

Lucrurile bune şi de comun acceptate de către creştini erau subînţelese, fără să mai fie nevoie de referiri speciale, Scripturistice, ele fiind transmise din generaţie în generaţie prin tradiţia orală la început şi consemnate în Sfânta Tradiţie.

Acum învăţătura părinelui Arsenie Boca, cel mai mare duhovnic român al secolului XX :
"Eram cu Parintele Arsenie si l-am intrebat: „Ce sa facem Parinte, ca acum este foarte rau". Parintele zice: „Va veni si mai rau". Zic: „Parca toate sunt otravite. Nici nu ne mai vine sa mancam". „Ma, faceti semnul sfintei cruci pe tot ce mancati: apa, ceai, cafea, prajitura, fructe, bautura, mancare, paine. De ar fi dat chiar si cu otrava, Sfanta Cruce anuleaza tot ce este otravit". (Maria Matronea, Sibiu)"

| roxanad a răspuns:

In primul rand Isus a murit pe un stalp, nu pe o cruce. Majoritatea oamenilor sustin ca a murit pe o cruce pentru ca asa au fost invatati, si nu pentru ca au facut ei personal cercetari in aceasta privinta. ( Nu exista nici o dovada ca romanii isi crucificau prizonierii. ) Si dupa cum spunea si bismark, respectul fata de Dumnezeu il dovedim in modul nostru de viata, nu prin semne... Deci ceea ce conteaza cu adevarat e ceea a infaptuit Isus prin moartea sa.

| zimens a răspuns:

Normal ca este bine sa faci cruce asa ca Dumnezeu daca vrea te ajuta

| Andrutzza31 a răspuns:

Desigur ca este bine, la crestinii ortodoxsi crucea reprezinta simbolul credintei deoarece pe ea a fost rastignit mantuitorul Iisus. Facandu-ne cruce cand trecem prin fata unei biserici de exemplu ne aratam respectul fata de Dumnezeu si de Fiul sau care s-a rastignit pe cruce pentru iertarea pacatelor noastre.

| bismarck a răspuns (pentru Andrutzza31):

Ce respect arăţi tu lui dumnezeu, dacă cu o mână îţi faci cruce iar în cealaltă ai berea sau ţigara? Crezi că lui Dumnezeu îi place respectul ăsta de 5 secunde, momentul în care îţi faci cruce, ca apoi restul zilei să înjuri de cruci, altare şi hristoşi sau să te cerţi cu toată lumea, sau spre seară să ajungi acasă mort de beat şi să îţi dai familia afară pe uşă, dar totuşi fiind mândru că ai făcut cruce. într-o astfel de situaţie ai făcut degeaba(vorbesc la general, nu mă refer la tine, nu te cunosc). "Nu vă înşelaţi, Dumnezeu nu se lasă să fie batjocorit.Ce seamănă omul aceea va şi secera..."

Dacă vrei să-ţi arăţi respectul faţă de Dumnezeu, nu-ţi fă cruce, ci renunţă la limbajul vuglar de fiecare zi, la minciuni, la răutate şi la nedreptatea ce o faci zilnic, la bătaia de joc adresată bărtânilor iar în unele cazuri, mai trist, părinţilor. Părerea mea.happy

Good day!

| TheClever a răspuns:

Stiu ca ai dat funda dar tot doresc sa iti spun ceva... Sa spunem ca ai un copil, Daca acest copil ar fi ucis cu un ciocan vei putea vreodata in viata ta sa consideri acel ciocan sfant?! (eu asa gandesc)