| benny7 a întrebat:

Care este puterea convertirii ateilor către un credincios?

Răspuns Câştigător
| LPCTSTR a răspuns:

Există așa ceva?
Odată ateu, nu mai ajungi tu la creștinism nici după călugărie; pur și simplu, psihicul nu acceptă.

| benny7 explică (pentru LPCTSTR):

Mulţumesc! Misiune imposibilă, o schimbare majoră în spaţiu!***

15 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Depinde de care creator vorbim,spre un creator deist, panteist sunt sanse mai mari decat spre un creator teist, dar nu asta are importanta, deci observ ca crestini promoveaza ideea spune si tu ca exista dumnezeu e destul, e aia nu e credinta, si farisei credeau in dumnezeu

| RAY a răspuns (pentru RAY):

Https://www.youtube.com/watch?v=bEPUn__hYso
Re: Famous Athiest Antony Flew Changes Mind, Believes in God

| DeyCj a răspuns:

Foarte mică.Un credincios n-o să poată avea veci contraargumente sustenabile pentru ceea ce crede el, în fața unui ateu, care așteaptă dovezi fizice despre tot ceea ce există.

| Steregoi a răspuns:

Zero. Credincios inseamna si cunoscator.

| DeyCj a răspuns (pentru Steregoi):

De asta 99% din credincioșii români habar n-au ce este religia lor, de unde vine și cum s-a format, precum și faptul că n-au citit biblia veci, dar în schimb țucă icoane și moaște sfinte, merg la beserici ca să-i vadă popa că-s acolo, se trag pe coate și genunchi prin jurul besericilor, și alte cimpazeisme de-astea.

| raMLesS a răspuns (pentru DeyCj):

I-ai zis-o la fraier!

Răspuns utilizator avertizat
| Steregoi a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Discutia asta am avut-o cu Bula. Rescriu termenii: evaporare, condens, gravitatie, praf ridicat de curenti de aer.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ceva ce poate cauza o disfuncționalitate a creierului în mod cert.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Bai daca ar fi macar vreo dovada sau sa vad eu cu ochii mei ceva paranormal, atunci poate as crede, dar din vorbe nu am cum

| RAY a răspuns (pentru anonim_4396):

Credinta are ca baza nevoia de a crede nu de a cerceta., si asa multi cred de forma.

| unvecin a răspuns:

Anthony Flew (1923-2010), celebru filosof britanic, ateist militant, autor a 40 de volume de filosofie ateistă... publică în 2007 cartea Există un Dumnezeu (There is a God).

| RAY a răspuns (pentru unvecin):

Care dumnezeu?
https://www.telegraph.co.uk/......-Flew.html
a crezut intr-un creator deist, panteist ca si einstein

Flew: I accept the God of Aristotle who shares all the attributes you cate. Like Lewis I believe that God is a person but not the sort of person with whom you can have a talk. It is the ultimate being, the Creator of the Universe.

https://en.wikipedia.org/wiki/Aristotelian_theology