| alexwahl a întrebat:

Care este religia adevarata? Exemplu si argument.

24 răspunsuri:
| danut a răspuns:

Crestinismul ESTE singura religie adevarata fiindca este SINGURA religie in care Dumnezeul acestei religii se sacrifica pentru alesii SAI, ESTE VIU si VESNIC.

| suntserios a răspuns (pentru danut):

Si unde scrie ca o religie trebuie neaparat sa venereze pe cineva care se sacrifica?

| danut a răspuns (pentru suntserios):

Nu scrie dar este singurul mod de a scapa de moartea vesnica si de restul consecintelor raului de pe pamant.

| suntserios a răspuns (pentru danut):

Aha, crede si nu cerceta, daca asa a zis popa asa trebuie sa fie. La ce ne trebuie sa gandim logic pentru noi, pot altii sa ne impuna povesti lor doar... nu?

| danut a răspuns (pentru suntserios):

Unde ai citit tu expresia crede si nu cerceta? Niciodata un popa nu iti va spunevce ti-am spus eu, popi sunt doar niste angajati ai statului.

| danay72 a răspuns:

O poti descoperi studiind atent Biblia,să vezi care aplică intr-adevar ce ne crede Dumnezeu. De exemplu, trebuie să se bazeze pe Biblie, să folosească numele lui Dumnezeu, să predice despre regatul sau, să recunoască rolul lui Isus, să își iubească cu adevărat semenii.etc.2Timotei3:16,Romani10:13,Matei28:19,20,ioan3:16,ioan13:34,35. Cine crezi ca face asa ceva? Isaia43:10-12.

| suntserios a răspuns (pentru danay72):

Omul a intrebat care religie e adevarata. tu punandu l sa citeasca biblia scoti din joc din prima orice religie care nu apartine crestinismului.

| danay72 a răspuns (pentru suntserios):

Religia adevărată se bazează pe Biblie. Dacă spun punctul meu de vedere, alți pot spune că sunt subiectivă. Asa vad care religie are aprobarea lui Dumnezeu, în propria lor Biblie. Acolo scrie clar.isaia43:10-12

| suntserios a răspuns (pentru danay72):

Biblia e cartea de baza a crestinismului.
daca islamul e religia adevarata ce faci?

deja esti subiectiva ca tu crezi crestinimul adevarat si restul false.

| danay72 a răspuns (pentru suntserios):

Ca ajung să cred că Biblia este adevărată, am facut cercetări istorice, arheologice, geografice, gramaticale etc, apoi am cautat si am gasit in Biblie care religie aplică ce pretinde Dumnezeu. Asa nu mi-a fost greu să elimine religiile care nu respectă cerințele sale.

| suntserios a răspuns (pentru danay72):

In continuare subectiva pentru ca il pui pe dumnezeu in centrul religiei.

| danay72 a răspuns (pentru suntserios):

Cand in urma unor cercetări afli clar cum stau lucrurile, nu esti subiectiv, ci sincer.Eu nu pot sa spun minciuni. Dar prin religie eu ma refer la religia adevarata mentionata in Scripturi, nu ansamblu de religii care spun ca se inchina lui Dumnezeu, dar nu aplica Biblia, ci traditiile si obiceiurile.

| suntserios a răspuns (pentru danay72):

Atat timp cat nu aduci dovezi concrete, ca l ai vazut tu pe dumnezeu si nu pe alt zeu caruia i se inchina alta religie argumentele tale sunt doar pareri personale.

| danay72 a răspuns (pentru suntserios):

Argumente istorice, arheologice care pe mine m-au convins, nu sunt pareri personale. Ca tu sa te convingi, trebuie tu să faci cercetări în această privință. Dacă eu iti spun, vei zice ca sunt subiectivă. Deci, mult succes.

| suntserios a răspuns (pentru danay72):

Pai atunci daca fiecare trebuie sa face cercetarile pe cont propriu de ce i ai mai raspuns omului la intrebare si i ai zis ce ai aflat tu? lasa l pe el sa cerceteze

| danay72 a răspuns (pentru suntserios):

Acesta a fost scopul întrebării. Dacă eu spun care e religia adevărată,fără ca el să faca cercetări,revenim la subiectul anterior,despre subiectivitate. Mie imi e usor sa iti spun ca Martorii lui Iehova sunt religia adevarata și că studiu atent te poate convinge, dar vei spune din nou ca sunt subiectivă. Atunci, pentru a evita polemici inutile, daca tu studiezi atent vei ajunge la aceeași concluzie. Dacă vrei mai multe materiale despre aceste subiecte poti gasi pe site-ul nostru. Dar repet, vei zice ca sunt subiective.Atunci fa singur cercetări în istorie, arheologie, geografie etc și vei gasi cum acestea vorbesc despre exactitatea Bibliei și despre cine este adevăratul Dumnezeu.

| RAY a răspuns:

Nu exista asa ceva, nu exista nici o dovada ca exista dumnezeu

suntserios
| suntserios a răspuns:

RELÍGIE, religii, s. f. 1. Ansamblu de idei, sentimente și acțiuni împărtășite de un grup și care oferă membrilor săi un obiect de venerare, un cod de comportament, un cadru de referință pentru a intra în relația cu grupul și universul; confesiune, credință

Nu vad cum ar putea un "Ansamblu de idei, sentimente" sa fie adevarat sau nu

| Holiday a răspuns:

"religia adevarata"

Aceste doua cuvinte nu pot fi alaturate in nici un context.

| PorumbRodica1965 a răspuns:

Poți sa vezi cu ochii tăi:Isus Cristos Fiul lui Dumnezeu spunea:,, Voi sti ca sunteti continuatorii mei, daca ve-ti avea iubire între voi"-Ioan13:34,35; apoi, in Matei 28:19, 20-,,, Duceti-va deci si faceti ucenicii dintre oamenii tuturor națiunilor, învatatii."; apoi le cere Isus creștinilor adevărați sa-si iubeasca semenii, sa fie făuritori de pace, nu sa practice războiul, nici sa nu fie implicați in partide politice, să fie supusi autorităților, pana unde legea nu contravine principiilor lui Dumnezeu.Sa fie cetățeni onesti in orice tara s-ar afla, sa aiba o conduită buna, oriunde sunt sa stîrnească Numele lui Dumnezeu.Matei 6:9, 10.Sa se întrunească cu regularitate in locurile stabilite, sa învețe sa predea adevarul si nu mai adevarul.Sa-si iubeasca si vrăsmasii.

Răspuns utilizator avertizat
| WarriorsOfJesusLuptatoriPentruHristos a răspuns:

Religia nu exista pentru Dumnezeu. Religia in Iisus Hristos este singura si cea corecta happy

| suntserios a răspuns (pentru WarriorsOfJesusLuptatoriPentruHristos):

Asta ca asa zici tu... in rest niciun argument.

| Golyat18 a răspuns:

Imposbil si daca ti se arata ceva poti spune ca e extraterestru.