| SilentRain a întrebat:

Care este rostul bibliei?

14 răspunsuri:
| danut a răspuns:

Biblia ESTE pasaportul pentru Viata Vesnica si statutul de Cetatean al Universului.

Răspuns utilizator avertizat
| RAY a răspuns:

Biblia este o culegere de scrieri pe multe durate de timp, ce rost are? uni profita de ea după bunul plac și o interpretează cum au chef

supadeceapa
| supadeceapa a răspuns:

Biblia a fost creta de niste oameni destepti cu scopul de a manipula prostimea.

| mentholinks a răspuns:

Poti sa vezi o opinie despre lumea de dincolo si despre asa zisul adevar dar cum nu se poate demonstra ca ce e scris acolo e si adevarat nu prea are nici un rost doar iti da batai de cap si probleme. Asta in cazul meu.

| xerxes1 a răspuns:

Are rolul de a indobitoci populatia.
Acum 2000 de ani era usor sa crezi tampeniile scrise in ea deoarece nu existau alte informatii, dar in ziua de azi este cam aiurea.Intr-o societate ideala ar trebui interzisa iar oamenii ajutati sa inteleaga adevarul.

Răspuns utilizator avertizat
| 6684464 a răspuns:

Sa arate ce a facut Dumnezeu pentru oameni.

| wpetterssone a răspuns:

Rolul Bibliei este acela de a povesti ceea ce s-a întâmplat de la creearea Pâmântului, cu poporul ales, cu Isus, cu prina congregație creștină și arată cum va veni sfârșitul.
Biblia este o cale de înțelegere a modului în care Dumnezeu gândește.
Biblia are răspunsuri la întrebări, precum: De ce murim? De ce există suferință? Cine este conducătorul acestei lumi? Și multe altele.

| Delmo_Catalin_1984 a răspuns (pentru wpetterssone):

Sa intelegem cum gandeste un zeu? Pai nu era omniscient? Omnipotent? Ce smecherie mai este sa fii zeu daca stiu toti muritorii de rand cum gandesti?
Adica mai arunci si tu o ciuma neagra pe pamant, mai omori cateva milioane, mai prabusesti un avion. Si fraierii zic "nebanuite sunt caile LUI". Are fraierul un plan maret cu noi. Eu in locul lui l-as pune pe Tom Cruise sa fure cartea. Misiune Imposibila 666!

De ce murim? Corpul expira, asta este natura.
Cine este conducatorul acestei lumi? Trump si Putin!

Alta intrebare! laughing))

| Saiko10 a răspuns:

Biblia este adevarul despre cum s-a creat lumea despre ce este dincolo de lumea asta si cel mai important planul de mantuire al lui Dumnezeu.

| pacatosulBogdan a răspuns:

Rostul Bibliei este sa ne invete adevarul despre Dumnezeu, viata, lume, om, mantuirea adusa de Hristos, Dumnezeul intrupat si nascut din Sfanta si Pururea Fecioara Maria, si care s-a rastignit si a inviat a treia zi dupa Scripturi. Biblia ne este deci calauza spre Hristos, care ne da viata vesnica. Biblia in sine nu mantuieste, ci este una din caile revelatiei divine, pe langa Sfanta Traditie a sinoadelor ecumenice, a Sfintelor Taine si ale invataturilor Sfintilor Parinti ai Bisericii.
Biserica lui Hristos, stalpul si temelia adevarului (1Timotei 3,15), pastreaza si invata pe oameni adevarul Sfanta Scripturi si a Sfintei Traditii. Biserica ne sfinteste prin preoti si cu harul lui Dumnezeu.
Sfanta Scriptura si Sfanta Traditie ne conduc la Hristos, Dumnezeul-Om, care ne da viata vesnica, El Insusi fiind viata de veci.
Toata creatia ne indeamna sa ne ridicam mintea de la cele trecatoare la cele vesnice si la singurul Dumnezeu, Atottiitorul si Mantuitorul nostru, Sfanta Treime Cea deofiinta si nedespartita.

| Delmo_Catalin_1984 a răspuns:

Biblia este o culegere de texte, cateva sute, scrise de cativa zeci de oameni pe parcursul a 1000 ani.
Valoarea ei este strict literara.

| xerxes1 a răspuns (pentru Delmo_Catalin_1984):

Valoreaza greutatea ei in hartie la centrele de colectare.