| Vernusio a întrebat:

Care este rostul vietii?

8 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Sa fi sclavul unui dumnezeu sperand ca in viata de apoi ai parte de o viata cool, asta ofera religia,credinta, eu spun ca rosul e sa traiesti viata nu sa crezi in personaje imaginare, rostul vieti este sa te accepti si sa cauti cunostine noi mereu sa isi imbunatatesti aspectul fizic, starea materiala, personalitatea etc

| milan9 a răspuns:

Mantuirea sufletului este scopul existentei noastre. Nu exista alt scop care sa depaseasca miza eternitatii... thinking

| anonim_4396 a răspuns (pentru milan9):

"Mantuirea sufletului este scopul existentei noastre. Nu exista alt scop care sa depaseasca miza eternitatii... thinking" - si dupa ce a fost mantuit ( salvat de Dumnezeu ) ce va face? Deci scopul principal al vietii omului nu este mantuirea ci de a se bucura si a trai fericit impreuna cu Dumnezeu si a intra in "odihna Lui Dumnezeu" abandonand faptele rele. Dumnezeu "se odihneste" in sensul ca Dumnezeu nu face niciodata rau ci numai bine iar "raul" pe care aparent il face este cu un scop bun. Asta nu inseamna ca la Dumnezeu se aplica zicala "Scopul scuza mijloacele" pentru ca scopul Lui Dumnezeu nu este un scop ascuns ci este un scop bun iar mijloacele sunt bune. Numai cei rai se opun scopului Lui Dumnezeu si Dumnezeu este nevoit sa "ii distruga" prin asimilarea energiei lor dupa ce i-a avertizat cu iubire in repetate randuri prin intermediul Bibliei. De fapt cand Dumnezeu "distruge" isi ia energia "inapoi" adica isi ia energia materializata "inapoi". Inainte de a-si lua energia materializata "inapoi" mai intai materia este descompusa in energie aparent "imateriala sau imaterializata" ( prin intermediul bacteriilor care la randul lor "mor" si se contopesc cu pamantul care este parte din energia materializata a Lui Dumnezeu ) si apoi este asimilata efectiv in intregime de catre Dumnezeu si inglobata inapoi in energia Lui materializata. Energia totala a Lui Dumnezeu este o parte nematerializata si o parte materializata. Partea materializata a Lui Dumnezeu adica materia este mereu o constanta dpdv cantitativ si mereu o variabila dpdv dinamic pentru ca sufera modificari si transformari permanente. Antimateria face parte din energia materializata a Lui Dumnezeu dpdv cantitativ. Cand apare antimateria, aceasta are durata de existenta foarte scurta si dupa echilibrare electrica este asimilata in materie sau in energia materializata. Energia Lui Dumnezeu este Duhul Sfant al Lui Dumnezeu. Omul poate fi impreuna cu Dumnezeu si pe Pamant pentru ca planeta Pamant este din energia Lui Dumnezeu sau este energie materializata ( cu masa de repaus ) a Lui Dumnezeu iar tot ce exista este al Lui Dumnezeu si este parte din Dumnezeu. Duhul Sfant este al Lui Dumnezeu si este parte din Dumnezeu. Cristos este al Lui Dumnezeu si este parte din Dumnezeu. Omul este al Lui Dumnezeu si este parte din Dumnezeu indiferent ca face bine sau rau. Dar daca face rau este asimilat "inapoi" in energia materializata a Lui Dumnezeu si nu va mai exista niciodata ca entitate distincta fata de energia materializata a Lui Dumnezeu si nu va mai reprezenta o cauza secundara. Dumnezeu este cauza primara. Toate creaturile Lui Dumnezeu, inclusiv Cristos, sunt cauze secundare. Natura este a Lui Dumnezeu si este parte din Dumnezeu. Corpurile cosmice din Universul material nu sunt creaturi si nu reprezinta cauze secundare pentru ca nu au libertate de alegere si pentru ca se supun complet legilor fizice implementate de Dumnezeu in materia din Universul material. Cand are loc pe Pamant un cutremur este o "supunere completa"? Nu este vorba de o "supunere" ci de perturbarea dinamicii potrivite cu scopul initial al Lui Dumnezeu. Aceasta perturbare este cauzata de Dumnezeu prin necontrolare completa ( prin legile fizice ) a dinamicii Pamantului si a materiei Pamantului potrivit cu scopul initial datorita pacatului ( nesupunerii ) omului. Pamantul este un corp cosmic aparte spre deosebire de toate celelalte corpuri cosmice din Universul material. Spre deosebire de celelalte corpuri cosmice din Universul material care se supun complet legilor fizice, dinamica planetei Pamant este conditionata atat de legi fizice cat si de supunerea omului fata de Dumnezeu. happy

| syd2 a răspuns:

Rostul ei e de a nu pune o intrebare ca aceasta la categoria Religie.

| reihiuke a răspuns:

Daca nu il gasesti in interiorul tau, inseamna ca nu e. Degeaba iti zice cineva. Nu iti poate da cineva un rost

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pai daca omul ar fi aparut "din nimic sau de nicaieri" evident ca viata nu ar avea vreun rost iar intrebarea ta nu ar avea sens sau NU ar exista DAR fiindca ai pus aceasta intrebare inseamna ca intrebarea exista si este posibil sa existe un rost sau un scop al vietii. Iar cand vorbim despre un scop al unei masini ne gandim la cel care a construit acea masina adica la scopul pentru care a construit si proiectat acea masina. La fel este si cu omul. Intrebarea pusa de tine merge in directia: "Cine a proiectat pe om si cu ce scop?" Coloseni 1:15-17: "Acesta este chipul lui Dumnezeu celui nevăzut, mai întâi născut decât toată făptura. Pentru că întru El au fost făcute toate, cele din ceruri şi cele de pe pământ, cele văzute, şi cele nevăzute, fie tronuri, fie domnii, fie începătorii, fie stăpânii. Toate s-au făcut prin El şi pentru El.
El este mai înainte decât toate şi toate prin El sunt aşezate." De aici reiese ca Dumnezeu l-a creat pe om prin Cristos si pentru Cristos. Ramane intrebarea: "De ce l-a creat Dumnezeu pe Cristos?" Care a fost motivatia, care a fost scopul? Scopul sau sensul vietii lui Cristos si al omului este sa sporeasca fericirea creatorului omului si al lui Cristos adica fericirea Lui Dumnezeu Tatal. Iar fericirea creatorului este in a da si a imparti tot ce are adica energia Sa cu creaturile Sale. Creaturile care nu se bucura cu Dumnezeu sunt asimilate de energia Sa sau acele creaturi isi inceteaza existenta ca entitati distincte de Dumnezeu. happy

| 393Dan a răspuns:

Sa zambesti si sa dai din mana.
https://media.giphy.com/media/Ch31IjylFWM8M/giphy.gif

| NarutoGokuIchigoHarryPotter567443 a răspuns:

Scrie în Facere, prima carte din Biblie.