| anonim_4396 a întrebat:

Care este scopul vietii noastre?

25 răspunsuri:
| danut a răspuns:

A exista UN SCOP pentru facerea omului DAR acesta (omul) la indreptat spre alt drum asa ca pana la Revenirea Lui Hristos OMUL nu-si indeplineste SCOPUL DAR cei care vor fi LUATI de Hristos la REVENIREA SA vor intra din nou in PLANURILE CERESTI si isi vor relua SCOPUL pentru care au fost CREATI.

| RAY a răspuns (pentru danut):

Scopul fiind o vesnicie sa canti lui iahve?

| danut a răspuns (pentru RAY):

Daca asta ai inteles tu atunci iti plang de mila ca atat ai inteles tu din Biblie. Daca in telegerea ta este atat de REDUSA pe undeva ai dreptate dar nu trebuie sa acuzi pe cineva de neputintele tale. Dumnezeu spune CERETI si vi se va da. Tu daca nu ai cerut ce sa ai in tartacuta de pe umeri, doar un mare vid. Sarmanul de tine.

| RAY a răspuns (pentru danut):

Din nou jigniri, atac la persoana, mai omule tu esti tigan de fel sa stiu?

| danut a răspuns (pentru RAY):

Conteaza pentru tine rasa? Esti rasist? Nu dragule, nu sunt tigan, sunt crestin dar sunt mahnit de ceea ce intelegi tu din Biblie, ori esti rau voitor ori lipsit de intelegere. Spune-mi tu ce varianta sa aleg ca sa stiu ce-ti raspund. Eu cred ca am ales varianta care iti ofera inca o sansa.

| RAY a răspuns (pentru danut):

Omule daca de sabat in ziua cand trebuie sa il cinstesti pe dumnezeu tau te comporti asa ce sa spun,pai crestini trebuie umili,plini de iubire,sa nu fie mandri, sa nu aiba vocabular de mahala, sa nu se creada sfant, trebuie sa ne acceptam uni pe alti indiferent de ce credem, TPU inseamna ajutor reciproc atat

| danut a răspuns (pentru RAY):

Dragule, problema ta nu sunt eu ci esti TU, ti-am scris in Sabat (de care vad ca esti bine informat) din mila pentru tine. Daca tu cauti ajutor, striga dupa el nu mai insulta oamenii si nici credinta lor. Limbajul este potrivit cu cel al tau, nu incerca sa ne jignesti stiind ca nu avem replica datorita credintei, eu sunt din unul din cele mai "pitoresti" locuri din Romania asa ca sunt "adaptat" limbajului de orice nivel, ti-am mai spus, vrei respect, ofera ceea ce ceri. Eu iti recomand sa te pocaiesti caci vad bine ca sti despre ce este vorba si sincer nu vad de ce ti-as mai raspunde la atacurile tale.

| RAY a răspuns (pentru danut):

Mai danut TPU nu e forum religios, scopul tuturor este sa raspunda la intrebari atat, cat despre recomandarea ta pocainta vine prin fapte si prin credinta se implineste

| danut a răspuns (pentru RAY):

TPU nu e forum religios DAR suntem la sectia Religie sau nu sti?
Pocaieste-te caci sfarsitul

| RAY a răspuns (pentru danut):

Si inseamna sa raspundem la intrebari atat

| danut a răspuns (pentru RAY):

Pocaieste-te

| doctorandus a răspuns:

Al vietii mele e sa nu mor prost.

| RAY a răspuns:

Nu exista nici un scop al vieti,omul cauta sigurante mereu,tu iti dai seama ca afirmatia mea iti deranjeaza foarte puternic creierul,cum sa nu fie,pai siguranta noastra unde e,pai uite cum am inventat noi,am creat credinte,religi, convingeri care ofera o siguranta si un scop al vieti, omul este o masina de minciuni,ce o sa faci o vesnicie in rai? exista viata de apoi acolo? fara suferinta cum poate sa existe viata? ce sens ar avea viata daca nu ar fi suferinta? eu unu mas sinucide daca as ajunge in rai pentru ca e stupid sa am fericire vesnica dar sa nu simt suferinta,durere,sa am mici scopuri,planuri, desi ideea de viata de apoi este stupida si fara logica, imagineazati sa fi condamnat pe vechi sa traiesti undeva, ce naiba sa faci acolo, sa canti cu ingeri, sa nu ai liber arbitru, sa privesti pe dictatorul suprem cum da ordine in timp ce 5 miliarde ard pe vechi in iad, nu are sens, scopul vieti este sa cunosti cat mai multe, sa traiesti viata, cat mai multe experiente, iesirea din zona de confort

| RAY a răspuns:

Irinel15123532 tu iti dai doctoratul in manipulare emotionala aici https://ro.wikipedia.org/wiki/Manipulare_psihologic%C4%83

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Scopul vieții umane este acelaș, identic cu scopul vieții în general, supravieșuirea, care se realizează prin perpetuarea vieții prin urmași. Pentru aceasta nu este nevoie de teorii, asta se vede din ceea ce face viața însăși, supraviețuiește. Dar cum oamenilor le place să se considere ei deștepți, bagă teorii, că scopul vieții este... Și dăi și luptă pe tema asta. Așa că orice scop uman este subordonat acestui scop final, supraviețuirea. Mai sunt și deșeuri umane care se sinucid, și alte deșeuri umane, LGBTQ, al căror scop este doar trăirea, viețuirea. Scopul lor se oprește aici, ei nu ajung la supra-viețuire, din motiv de handicap.

| Celcestietot a răspuns:

Sa căpătăm o moralitate cat de bună posibil, să ne dezvoltăm pe plan sentimental în sensul bun, să ajungem în Rai, să îi slujim lui Dumnezeu. Deci, scopul ar fi să devenim buni și să ajungem în Rai. Am încercat să îți spun pe scurt.

| Pricope_Marius_1997 a răspuns:

Supravietuirea si mantuirea iar ultimul e credinta in Iisus Hristos fiul lui Dumnezeu.

| TamplaruAnisoara a răspuns:

Sa trăim după voia lui Dumnezeu, sa păzim poruncile lui Dumnezeu si credință lui Isus pentru a avea răbdarea sfinților in încercările prin care va trebui sa trecem pe parcursul vieții, având ca răsplată viață veșnică."

| Mircea08 a răspuns:

Mantuirea

| Irinel15123532 a răspuns:

Https://www.youtube.com/watch?v=qaR5CM81BHc&t=1s

Urmareste te rog, chiar asa se intituleaza ''Scopul''

Răspuns utilizator avertizat
| unvecin a răspuns:

Omul a fost creat după chipul și asemănarea lui Dumnezeu. Deci asemănarea cu Dumnezeu (evlavia) este în sine un scop care se vede în lucruri descrise ca:

„Ți s-a arătat, omule, ce este bine, și ce alta cere Domnul de la tine decât să faci dreptate, să iubești mila și să umbli smerit cu Dumnezeul tău?" (Mica 6:8)

| Daniel323 a răspuns:

Evolutia.

| oldschool1999 a răspuns:

Nu exista asa ceva, intrebarea asta poti s o pui si pe animale, care este scopul urs, raspunsul este acelasi