| Daughter a întrebat:

Care este treaba cu Martorii lui Iehova? De ce nu ar fi acestia credibili prin religia lor?

Răspuns Câştigător
| Uvox a răspuns:

Toti sunt credibili daca alegi sa ii crezi.
Vraci, babe cu descânt si dezlegari, energo-terapeuți, adventisti, sectanti, musulmani, catolici, crestini, reformati sau protestanți.
Difera ambalajul, conținutul, in esența, e acelasi. Sa crezi in ceva ce nu exista, sa te temi de o pedeapsă care nu o sa vina, sa te chinui in viata asta pentru o alta viata care nu e reala, toate astea spre folosul unor șarlatani sau "visatori".

| Delmo_Catalin_1984 a răspuns (pentru Uvox):

Cel mai bun raspuns! UP!

9 răspunsuri:
| danut a răspuns:

Unul din "punctele" lor tari sunt plasarea in nenumarate date succesive a reveniri lui Hristos. Al doilea ar fi modificarea succesiva si fundamental a Noului Testament pentru a fi "binevoitoare" cu doctrina lor si asta a inceput de pe la sfarsitul anilor 1800 si tot au modificat si iar au modificat de acum nici ei nu stiu in ce cred. Al treilea si cel mai suparator pentru majoritatea este stilul de abordare si discutarea temelor Biblice, daca le ceri Biblia pe strada pentru a le indica ceva devin foarte irascibili pentru majoritatea oamenilor dar pentru cunoscatori arata un real spirit demonic. Al patrule si cel mai tragic este NEGAREA Dumnezeiri lui Hristos, este ceea ce ii scoate din crestinism si ii plaseaza in religile PAGANE.

| RAY a răspuns:

Ca blasfemeaza biblia la greu, o modifica in folosul lor, te spala pe creier incat sa devi o oita ca ei, sunt cei mai fanatici https://istoria-universului-2020.blogspot.com/......ctive.html

| Hammurabi a răspuns:

Credibili pentru cine?
Sunt credibili pentru ei înșiși. De ce ar avea nevoie de confirmarea altora?
Ce nevoie au să fie credibili pentru altcineva? Că doar nu e concurs.

| mentholinks a răspuns:

Un lucru bun vad eu la ei si anume ca nu il considera pe Isus, Dumnezeu. Ceea ce e foarte bine fiindca respecta prima porunca din decalog, in rest nu ma pot pronunta in privinta lor ca oameni fiindca nu am cunoscut niciunul dar am avut o intamplare in gara in Bucuresti cand am avut nevoie neaparata de un telefon sa sun un minut si dupa ce am rugat vreo 20 de oameni doar un martor care era acolo cu pliante m-a ajutat.

| Mircea08 a răspuns:

Crestinii au o singura invatatura - Evanghelia, si un singur invatator - Iisus. aproape toate religiile din Romania sustin ca sunt crestine, deci au aceeasi invatatura. Daca au aceeasi invatatura dee ce sunt diferite intre ele? Sunt diferite deoarece au modificat invatatura lui Iisus, ceea ce automat le face pe toate sa nu fie credibile. Singura informatie credibila este Rvanghelia

| wpetterssone a răspuns:

Martorii lui Iehova este o organizație religioasă ce aparține creștinismului.
Martorii lui Iehova sunt peste tot în lume, nu doar în România. Scopul organizației este de a învăța cât mai multe popoare despre Dumnezeu și despre Regatul Său.
Martorii lui Iehova nu este religie, ci cult religios.
Citește Matei 28:19, Matei 24:14.
În anuarul juridic Cato Supreme Court Review, 2001–2002, Jonathan Turley a făcut următorul comentariu interesant şi, în acelaşi timp, realist: „Când spunem «Martorii lui Iehova», cei mai mulţi se gândesc imediat la oameni care predică şi ne vizitează acasă la ore nepotrivite. Martorii lui Iehova merg de la uşă la uşă nu doar pentru a-şi răspândi credinţa, ci pentru că acest lucru este un aspect esenţial al credinţei lor".
Martorii lui Iehova îi urmează lui Isus și vor ca și mai mulți oameni să cunoască Adevărul.

| Daughter explică (pentru wpetterssone):

Faci parte din acest cult?

| wpetterssone a răspuns (pentru Daughter):

Da.