| MayBeWill a întrebat:

Care este voia lui Dumnezeu atunci cand se ia cineva de un membru de familie(amenintare)? cum reactionez?

12 răspunsuri:
| EmaS a răspuns:

Actionezi cu intelepciune. Cand implicarea este prea mare si esti tentat sa iti faci singur dreptate, risti. Poti sa actionezi legal.

| M25M a răspuns:

Iubeste-ti dusmanul, intoarce si celalat obraz, chestii hipiote.

| dragos9234 a răspuns:

Intorci si celalalt obraz.

| BeyondTheDarkSun a răspuns:

Il lasi pe Dumnezeu sa-si faca datoria, ce-i asa greu.

| Azµre a răspuns:

Nu e nici o voie a lui Dumnezeu. Ripostezi normal!

| RAY a răspuns:

Iubeste-ti dusmanul, intoarce si celalat obraz

cine face asta, totul imi confirma citatul omul este un diavol cu zambet de ingeras ipocrit ascuns in propile minciuni, falscitati
dumnezeu este tot ca noi din moment ce e reflectia noastra

| Jardelin a răspuns:

Cu ajutorul lui Dumnezeu, reactionez!

| Someonewhoappreciatelife a răspuns:

Psalmul 11:5:[Dumnezeu] îl cercetează atât pe cel drept, cât şi pe cel rău şi sufletul Său îl urăşte negreşit pe cel ce iubeşte violenţa.
Lui Dumnezeu îi pare rău când cineva îşi agresează semenii.
În astfel de situaţii fiecare avem dreptul de a ne apăra.

| danay72 a răspuns:

Un crestin da dovada de discernamant si evita astfel de situatii.Dar daca e vorba de ceva grav, poate merge le politie si cere ajutorul.Nu e o solutie sa te apuci sa te bati cu cineva, mai mult rau iti faci.Proverbe17:14

| dorelmarc a răspuns:

Dar Eu va spun: iubiti pe vrajmasii vostri, binecuvantati pe cei ce va blestema, faceti bine celor ce va urasc si rugati-va pentru cei ce va asupresc si va prigonesc, (Mat.5:44)
Daca ii este foame vrajmasului tau, da-i sa manance; daca-i este sete, da-i sa bea; caci daca vei face astfel, vei ingramadi carbuni aprinsi pe capul lui." (Rom.12:20)

| Ioaniulian a răspuns:

Complicat, daca membrul familiei nu este vinovat si este amenintat avem autoritati, in schimb daca e vinovat, despagubesti persoana pagubita si faceti pace.

| William a răspuns:

Voia lui Dumnezeu sete sa iti iubesti vrajmasii, pe cei care iti vor raul sau iti fac raul. Eu probabil as face exact opusul.