| anonim_4396 a întrebat:

Care-i rostul vietii, asta daca viata are rost?

9 răspunsuri:
| danay72 a răspuns:

Scopul initial al vieții a fost acela de a trăi veșnic pe pământ în condiții paradiziace, alaturi de cei dragi. Scopul lui Dumnezeu nu s-a schimbat, iar prin intermediul Bibliei putem afla cum putem fi fericiți azi și ceva face Dumnezeu pentru a realiza acest scop.

| RAY a răspuns:

Sa pui intrebari stupide pe TPU apoi sa le stergi

| T0T a răspuns:

Nu știu cât de mult rost are dar depinde mult la ce perspectivă te raportezi. Sunt foarte multe opțiuni. Fiecare e liber să își aleagă varianta favorabilă, oricum nu vei simți dezamăgire căci nu vei afla niciodată dacă într-adevăr te-ai înșelat.

| oprescudorin11 a răspuns:

Sensul Vietii! Adler a dezbatut lung asta! Citeste-l!
Ti se va parea ca Viata nu are vreun sens.
Dar daca nu ai un sens, esti pierdut!
Sigur ca are sens! Nu ala pe care-l vor aceea care cred ca li se cuvine TOTUL:adica se cred Dumnezeu!

Viata are un scop NOBIL, in a convinge pe toti, prin faptele tale ca ARE SENS!
Ce scop avea Haendel, cel mai iubit compozitor, in ce ma priveste, Dali, Shakespeare, Aristotel, KANT, si multi, multi altii deopotriva VREDNICI, daca nu sa nu MA faca pe mine si MILIARDE de oameni fericiti?
Chiar suntem nebuni?
Viata are, deci Scop FERICIREA si ALTORA!
Dar macar sa ne bucuram de fericirea pe care o avem, cand avem sansa sa ne-o GASIM!

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Ai pus aceeasi intrebare acum 18 ore. Crezi ca s/au schimbat parerile de atunci pana acum sau ce?

| AC4S4 a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu e prima data cand pune aceeasi intrebare de mai multe ori... el si Vernusio.

| minrest a răspuns (pentru AC4S4):

Si nu din din intamplare ei doi.

| P4rAd0x a răspuns:

Pentru niste animale, rostul vietii este pur si simplu sa se inmulteasca, dupa care sa ajunga o sursa de mancare pentru alte animale, acest lant continuand la infinit.
Fiind niste animale evoluate, este clar ca pana la urma oamenii au un alt rost al vietii, spre deosebire de celelalte animale, care au exact acelasi obiectiv si acelasi rost. Inca este vorba despre reproducere si la oameni, pentru ca pana la urma si asta este un scop, ceea ce ar trebui sa fie rostul vietii al majoritatii oamenilor. Asa cum am mai spus, pe langa acest "obiectiv", fiecare om poate sa faca orice vrea cu viata lui, si rostul ti-l creezi singur pana la urma. Nu trebuie neaparat sa ai un scop in viata, cel putin dupa parerea mea, indiferent daca alegi sa ajuti la inmultirea speciei sau nu.

| gabriela2201 a răspuns:

Sa-ti transmiti genele mai departe.Altfel nu prea are sens viata asta, nicioactiune umana nu e definitiva, tot ce faci iti ia timp, apoi timpul ia tot.