| Zamolxe777 a întrebat:

Care ma poate ajuta si pe mine cu o bibliografie pe tema "religia si importanta ei sociala de-a lungul evolutiei societatii"? De fapt orice informatie ar fi bine primita.Am ales tema asta pentru un seminar, dar bibliografia pe care am primit-o, nu este destul de consistenta, privind subiectul respectiv.Multumesc!

Răspuns Câştigător
| KhludCiprian a răspuns:

Atentie, nu sunt teist, totusi iti dau cateva opinii (video):
- impactul protestant sub diferite nuante: http://topdocumentaryfilms.com/protestant-revolution/
- interactiunile diferitelor ramuri din crestinatate pana la cea moderna: (aici e doar intro-ul, trebuie sa cauti filmul complet) http://topdocumentaryfilms.com/a-history-of-christianity/
- avansarea intelegerii lui Dumnezeu: http://topdocumentaryfilms.com/the-story-of-god/
- interactiunea dintre Dumnezeu si evolutie: http://topdocumentaryfilms.com/did-darwin-kill-god/
- ceva putin nerelationat poate: a fi adventist poate creste lungimea vietii tale - http://topdocumentaryfilms.com/how-to-live-to-101/

Daca te referi doar la religie ca "ortodoxie si societatea romana", probabil ca poti gasi surse relativ segmentate, dar nu stiu o literatura romaneasca, dar in principiu poti gasi cam astea:
- Transilvania a fost influentata de cultura vestica si catolica
- Moldova a fost influentata de ortodoxia rasariteana, in special ca scolile erau in jurul preotiei. Ion Creanga a fost preot de exemplu. Romania a folosit chirilica sub acelasi motiv de asociere cu acea cultura rasariteana

Aceste legaturi sunt mai mult legate de societate si crestinatate. Daca intrebarea ta pleaca din neolitic, pana azi, probabil trebuie sa cauti orice tratat de istorie sau o enciclopedie (de genul Istoria Religiilor de Eliade).

Acestea sunt parerile mele mai mult sau mai putin educate. Alt fel de a privi este dat fiind ca religiile s-au amestecat politic, si in domeniul politic au fost si oameni inteligenti si educati, ca anumite revolutii in societate au fost combinate cu diferite religii, optica, algebra si astrologia e islamica, renasterea si protestantismul cu inceputul erei stiintifice. De asemeni anumiti conducatori erau si oameni "dumnezeesti", de genul ca anumiti imparati sau regi s-au numit conducatori religiosi, nu numai politici: papalitatea, regele Angliei, etc.

Deci sunt foarte multe aspecte si nuante de unde se pleaca si unde se poate ajunge;) si cu siguranta nu le stiu.

9 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

De fapt titlul e asa ''importanta ei in evolutia ipocriziei''

| Zamolxe777 explică (pentru anonim_4396):

Eram sigur ca cineva trebuia sa dea un comentariu ca asta.Mersi de ajutor, prietene!

| Someonewhoappreciatelife a răspuns:

Salut

Încearcă aici, poate găseşti ceva: http://wol.jw.org/ro/wol/d/r34/lp-m/1200284839

O zi bună!

| Zamolxe777 explică (pentru Someonewhoappreciatelife):

Mersi pentru interes, dar nu ma ajuta cu nimic.

| Someonewhoappreciatelife a răspuns (pentru Zamolxe777):

Nicio problemă.

Sper că vei găsi în cele din urmă.

Succes!

| Zamolxe777 explică (pentru Someonewhoappreciatelife):

Sper si eu! Mersi! O zi faina!

| Inferno a răspuns:

Bibliografie inconsistenta? Sunt incredintat ca pe acest site de eruditi ai sa gasesti informatia cat cuprinde.

| Zamolxe777 explică (pentru Inferno):

Pai ma gandesc ca unul dintre toti astia o sa stie, probabil.Si da, este inconsistenta privind subiectul.Nu gasesc destule informatii si ma gandesc ca daca intreb si aici imi usureaza cineva munca.

| Zamolxe777 explică (pentru KhludCiprian):

Am uitat complet de Istoria Religiilor de Eliade.Mersi pentru informatii!