| WarriorsOfJesusLuptatoriPentruHristos a întrebat:

Care om dintre voi, având o sută de oi şi pierzând din ele una, nu lasă pe cele nouăzeci şi nouă în pustie şi se duce după cea pierdută, până ce o găseşte? 5. Şi găsind-o, o pune pe umerii săi, bucurându-se;. 6. Şi sosind acasă, cheamă prietenii şi vecinii, zicându-le: Bucuraţi-vă cu mine, că am găsit oaia cea pierdută.

15 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Crestini sau dus cu sabia peste tot in lume ca sa faca alte popoare oile lor =sclavi lor

| WarriorsOfJesusLuptatoriPentruHristos explică (pentru RAY):

Nu se refera la asta.

Răspuns utilizator avertizat
| minrest a răspuns (pentru WarriorsOfJesusLuptatoriPentruHristos):

Dar ce, ai pus monopol pe interpretarea Scripturii? Asta trebuie sa fie, cum a zis Ray, ca prea se potriveste.

| RAY a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Normal ca nu au auzit doar sunt crestini ce naiba, iubirea crestina prin sabie se arata

| WarriorsOfJesusLuptatoriPentruHristos explică (pentru RAY):

„Dar cât despre fricoşi, necredincioşi, scârboşi, ucigaşi, curvari, vrăjitori, închinătorii la idoli şi toţi mincinoşii, partea lor este în iazul care arde cu foc şi cu pucioasă, adică moartea a doua."

Răspuns utilizator avertizat
| SG1995 a răspuns (pentru RAY):

Care crestini, te referi la Constantin si co? Ce paradox astia au folosit violenta sa promoveze un mesaj pacifist.

Răspuns utilizator avertizat
| minrest a răspuns:

Care dintre noi, intrebi? Nici macar unul. Nici un singur om nu e atat de buimac incat sa isi lase 99 de oi in pustie, ca sa porneasca o actiune care nu stie cat dureaza si unde il va duce. Cand vine cu oaia gasita, toate celelalte sunt risipite, multe sunt moarte caci numai prezenta omului le apara de lupi si lei. Exact, traiau lupi si lei acolo. Procedura standard era sa duci oile in siguranta si sa faci o potera, cu care sa cauti oaia.

Răspuns utilizator avertizat
| SG1995 a răspuns:

Cam niciun, orice cioban stie ca o oaie nu e mare paguba data te raportezi la 99 de oi, daca le lasi pe camp si pleci haihui dupa ai pierduta le pierzi pe toate.

| RAY a răspuns (pentru SG1995):

Dar poate alea 99 de oi sunt masculi si a suta este femela desi merita fuga dupa ea )))))))) mai ales ca cioban parasit de nevasta

| Sabou_Gabriel_1995 a răspuns:

Ai interpretat puțin greşit textul de bază. Turma nu este în pustie, este într-un loc sigur, păzită de câinii ciobăneşti, iar "oaia cea pierdută" este în mijlocul lupilor.
Dacă pui astfel problema, merită să încerci să aduci oaia pierdută înapoi.