| Aramusha a întrebat:

Care religie a adevarata?
Eu cred ca religiile doar dezbina oamenii,fiecare se crede superioara. Aici nu vorbesc de faptul ca credinta acelor religii e falsa,ci ca religiile se folosesc de ea fie ca exista sau nu in propriile scopuri. De exemplu de ce vedem preoti ce se falesc in BMW-uri, de fapt ce BMW ca aia e jucarie de copii, Ferrari si vile de lux?

12 răspunsuri:
Răspuns utilizator avertizat
| RAY a răspuns:

Nu exista religie adevarata si doar inventi umane, fiecare traieste de pe spatele unui om credul care uraste gandirea critica, nu e vina lor, fiecare pacaleste pe cine poate, omul fiind o fiinta emotionala isi uraste ratiunea si prefera minciuna

| SG1995 a răspuns:

Niciuna toate sunt la fel de false. Există o Divinitate, dar n-are legătură cu ce îsi imahinează omul.

Răspuns utilizator avertizat
| Mircea08 a răspuns:

Religia CRESTINA adevarata este aceea a caror enoriasi traiesc in conformitate cu invataturalui Hristos. Eu nu cunosc nici o religie care sa faca asa. Cele existente au ca invatatura niste dogme de ele facuta si inspirata oarecum din Biblie dar aceste dogme sunt foarte departe de invatatura lui Hristos. Prin urmare bisericile pe care eu le cunosc si care spun ca sunt crestine nu sunt ale lui Hristos ci sunt ale acelora care le-au creat
Nu exista decat bine si rau, iar ce este rau, printre altele, dezbina

| MaziluHDGAMMING2009 a răspuns (pentru Mircea08):

Pai de ce ar fi asta criteriul mai exact, tinand cont ca este o religie relativ noua comparativ cu celelalte? Intrebarea a fost care religie e adevarata, tu ii raspunzi ca e crestinismul deoarece urmeaza invataturile lui Hristos(aparute in biblie), acest argument poate fi folosit pentru literlamente orice religie.

| Mircea08 a răspuns (pentru MaziluHDGAMMING2009):

Am scris "religia CRESTINA". Despre celelalte religii vor scrie cei care fac parte din ele. Eu am simtit nevoia de a preciza care religie crestina e cea adevarata deoarece sunt mai multe religii crestine (ortodoxa, catolica, penticostala, oastea Domnului, baptista, etc )

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Dacă cauţi adevărul, acesta nu stă într-o religie. Nu te uita la oameni, toţi greşim şi nu suntem perfecţi. Domnul Isus a spus că El este calea, adevărul şi viaţa! El nu a zis niciodată să ne punem un nume sau altul şi să ne încuiem într-o religie!

| wpetterssone a răspuns:

Nu știu care este religia adevărată, dar cred că religia adevărată este cea în care oamenii studiază, aplică și predică Cuvântul lui Dumnezeu.