| benny7 a întrebat:

Care religie este cea mai corectă?

Răspuns Câştigător
| mentholinks a răspuns:

Probabil iudaismul.

| benny7 explică (pentru mentholinks):

Corect!*

| danut a răspuns (pentru mentholinks):

Nicidecum, de la Hristos nu mai este.

| mentholinks a răspuns (pentru danut):

De ce spui asta? Fiindca a fondat Pavel alta care iti convine mai mult? Israel a fost si ramane poporul lui Dumnezeu conform Bibliei. Restul sunt amagiri.

| RAY a răspuns (pentru mentholinks):

Aici ai dreptate

| danut a răspuns (pentru mentholinks):

" Israel a fost si ramane poporul lui Dumnezeu conform Bibliei. Restul sunt amagiri."
Corect DAR la ora actuala NU MAI ESTE israelul FIZIC ci cel spiritual, crestinismul. Asta inca nu ai reusit tu sa intelegi. Tot timpul va fi ISRAEL dar cel fizic, cu capitala la Iereusalim, si-a pierdut acest drept odata cu UCIDEREA lui Dumnezeu prin Fiul Sau Isus Hristos. Iar asta s-a adeverit prin RUPEREA perdelei de seerparatie dintre Sfanta si Sfanta Sfintelor in Templu la crucificarea lui Hristos.

| RAY a răspuns (pentru danut):

Asa ceva in TORA nu exista danut

| mentholinks a răspuns (pentru danut):

Versetele acestea spun totul.
"Bucuraţi-vă, ceruri! Veseleşte-te, pământule! Izbucniţi în strigăte de bucurie, munţilor! Căci Domnul mângâie pe poporul Său şi are milă de nenorociţii Lui.
Sionul zicea: „M-a părăsit Domnul şi m-a uitat Domnul!"
„Poate* o femeie să uite copilul pe care-l alăptează şi să n-aibă milă de rodul pântecelui ei? Dar chiar dacă l-ar uita, totuşi Eu nu te voi uita cu niciun chip.
Iată că te-am săpat pe mâinile Mele, şi zidurile tale sunt totdeauna înaintea ochilor Mei!" Si aici Dumnezeu vorbeste nu un oarecare Pavel care se vrea a fi destept si invatator.

| danut a răspuns (pentru RAY):

Normal ca nu exista. Cum ai vrea sa scrie asa ceva in Tora.

| danut a răspuns (pentru mentholinks):

Citeste si Isaia 53 si vezi ce zic evreii de asta. Ce spui tu a fost in VT. Evreii ca oricare indivizi din lume nu au fost parasiti si nu vor fi parasiti, dar ca POPOR au spus: "SANGELE LUI sa cada aasupra NOASTRA, ei au cerut, nu Dumnezeu.

| RAY a răspuns (pentru danut):

Cartea lui e TORA, trebuie sa intelegi ca omul crede in dumnezeul din vt, nu din noul testament

| danut a răspuns (pentru RAY):

Te referi DOAR la evrei, treaba lor, fiecare moare pe limba lui.

| RAY a răspuns (pentru danut):

| BalaurulApocaliptic

| danut a răspuns (pentru RAY):

Fiecare "pasare" pe limba ei piere.

34 răspunsuri:
| danut a răspuns:

Crestinismul.

| RAY a răspuns:

Nici una, Ateismul =lipsa unei credinte, religi este singura varianta reala, restul sunt basme, inventate de om

| benny7 explică (pentru RAY):

MULŢUMESC! e o părere la categoria religie sunt basme iar la categoria ştiinţă sun fantezii
Totul este pentru om!

| RAY a răspuns (pentru benny7):

Si fantezile au o logica, basmele religioase nu au pic de logica, intr o zi un zeu aparut din absolut nimic sau ca exista cica dintodeauna s-a hotarat in bezna logica sa creeze universul asa din plictiseala ca nu avea ce face, a creat omul ca sa i fie sclav, sa se roage lui ca apoi sa intre in imparatia lui, basme

| benny7 explică (pentru RAY):

Ai zis că eşti catolic?

| RAY a răspuns (pentru benny7):

Botezat

| benny7 explică (pentru RAY):

Deci aici este legătura.e clar!*

| RAY a răspuns (pentru benny7):

Ce legatura?

| benny7 explică (pentru RAY):

între dogmă şi viaţa duhovnicească.-ok*

| benny7 explică (pentru benny7):

şi atunci pe ce ne putem baza
Moralitatea în lumea indiferenţei?

| RAY a răspuns (pentru benny7):

Tu in lipsa unei religi nu ai moralitate?

| benny7 explică (pentru RAY):

În lipsa religiei in lispa ştiinţifică ajung politician* OK

| Holiday a răspuns:

Nu poti alatura termenii "religie" si "corect". Rezulta un nonsens.

| benny7 explică (pentru Holiday):

Nu am nevoie de părere, vreau raspuns! ok

| benny7 explică (pentru Holiday):

Mult mai greu e să pui întrebarea decâ sa oferi o părere fără sens! ok.*

| benny7 explică (pentru Holiday):

Suţini catolicismul sau nu şi de ce pentru ce?

| Holiday a răspuns (pentru benny7):

Ce, ma?!

| DeyCj a răspuns:

Nici una.Religiile sunt mijloacele de manipulare necondiționată a oamenilor cu scopul obținerii de venituri și foloase materiale, cele mai eficiente până în prezent.Nici o altă tehnică cu excepția celor de constrângere materială, nu a fost mai eficientă, iar scopul creerii religiilor este de obținere de foloase și venituri, dar nu pentru cei ce cred în prostiile lor, ci pentru cei ce le conduc și le-au fondat.Nu există un conducător al unei secte religioase care să nu se fi îmbogățit de pe urma creeri unei religii.

| benny7 explică:

Aceasta există, exact aşa cum am descris-o mai sus,,,

| NuAmChefSaMaGandescLaUnNume a răspuns:

Cu siguranta nu crestinismul pentru ca tot ce apartine de crestinism este o minciuna si inainte sa ma dai drept nebun iti recomand sa citesti asta si sa te gandesti logic pe ceea ce spune http://crestinismulexpus.blogspot.com/? m=1

| benny7 explică (pentru NuAmChefSaMaGandescLaUnNume):

Da crestinismul face parte din ce religie?