| SamSon a întrebat:

Care sunt actele necesare pentru a-ti schimba religia? care sunt pasii ce trebuiesc urmati?

Răspuns Câştigător
| king4aday a răspuns:

Ateismul nu e o religie, anyway, bun venit in tabara. laughing

19 răspunsuri:
| danut a răspuns:

Nu ne-ai dat un detaliu IMPORTANT, ce religie ai.

| SamSon explică (pentru danut):

Sunt crestin-ortodox si doresc sa trec la,, ateism''.

| danut a răspuns (pentru SamSon):

Daca esti ortodox trebuie sa intrebi un preot care sa "te dezlege" de "contractul" facut de nasul tau altfel din vorbe nu faci nimic.

| SamSon explică (pentru Elianna):

Buna dimineata! nu ma ajuta link-ul dat de dumneavoastra. Eu vreau sa renunt la religie si sa trec la ateism. Aici e cu totu' altceva.

| Elianna a răspuns (pentru SamSon):

Nu trebuie sa faci nimic. Totul este o stare sufleteasca. Pur si simplu nu mai mergi la nici o biserica. Nu trebuie sa ai acte pentru asta!

| SamSon explică (pentru king4aday):

Stiu ca nu e o religie, de aceea optez aici. Da, mersi mult! Apreciez ca mai gasesc si oameni ca tine!

| king4aday a răspuns (pentru SamSon):

Ateismul nu e o religie, anyway, bun venit in tabara. laughing

| danay72 a răspuns:

In primul rand e important sa cunosti ce spune Biblia si sa aplici cele invatate din ea, apoi iti vei da seama care religie e adevarata.Matei7:13,14

| SamSon explică (pentru danay72):

Cum am mai raspuns si adineauri. Daca esti crestin trebuie sa aplici ce scrie-n biblie, daca esti musulman, aplici ce e-n coran. Religia nu e adevarata si n-a fost niciodata. Poate ca, undeva-n trecut a existat un asa numit,, Iisus'', da'-n nici un caz un pamantean nu poate reinvia si nu poate transforma absolut nimic. Fi serios! E de domeniul Science Fiction-ului.

| Thunderstruck a răspuns:

Salut! Mai intai trebuie sa te gandesti daca pare in vreun act religia.Din ce stiu eu nu apare in vreun act religia, nici nu ar trebui sa intereseze pe cineva religia ta.Din moment ce nu mai crezi in zei esti ateu, deci felicitari!

| RAY a răspuns:

Ateismul e lipsa credintei, religiei, doctrinei, dogmei, cultului etc

| milan9 a răspuns:

Crezi că ai nevoie de acte speciale pentru a deveni ateu? Până acum nu ai fost necredincios, crezi că s-a schimbat ceva? A recunoaște pe Dumnezeu dar a fi creștin doar cu numele, fără a respecta morala creștină, este tot un fel de ateism.

Așa că, poate fi doar dorința de a te simți în "legalitate" cu "aroganța lipsei de căutare a răspunsurilor", cu "autosuficiența", în fond de fapt cu mândria și propriul orgoliu.

Odată acceptată această "adormire a conștiinței", lucruI acesta are în schimb prețul sacrificării valorilor spirituale, și în fond a SUFLETULUI, care EXISTĂ, fără măcar să-ți dorești să știi acest lucru.

| SamSon explică (pentru milan9):

Multumesc frumos ca ai trecut pe la intrebarea mea. O zi buna!

| BeyondTheDarkSun a răspuns:

Sa-ti tatuezi pe mana un cap de mort, iar langa el, Iisus Hristos, plangand, cu lacrimi de sange otravite.

| dragos9234 a răspuns:

Nu ai nevoie de acte.
Religia este ceva spiritual.

| Zenit313 a răspuns:

Inca un om care si-a deschis ochii si mintea!

Felicitari! happy

| ManStrong a răspuns:

Esti liber sa mergi unde vrei nu ti trebuie nici un fel de act Doar ca trebuie sa te botezi din nou la noua confesiune.

| dorelmarc a răspuns:

Este.ca.si.cum.ai.divorta.
cu.ce.ti-a.gresit.D-zeu.ca.sa.te.dezici.de.El?
nu.arata.ca.nu.esti.stabil.ca.aceasta.
te.va.face.sa.fi.instabil.in.orice.
domeniu.testele.pe.care.le.dai.aici.pe.
pamant.arata.credinciosia.ta.fata.de.
El
Veti fi urati de toti pentru Numele Meu; dar cine va rabda pana la sfarsit va fi mantuit. (Marc.13:13)
Dar Hristos este credincios ca Fiu, peste casa lui Dumnezeu. Si casa Lui suntem noi, daca pastram pana la sfarsit increderea nezguduita si nadejdea cu care ne laudam. (Evr.3:6)

| SamSon explică (pentru dorelmarc):

Salutari! Asa cum Cartea lui Petre Ispirescu e dovada a existentei zmeilor, asa si Biblia e dovada a existentei lui Dumnezeu. Eu nu am nevoie de citate din carti, nu ma incalzeste cu nimic. Nu pot crede in ceva ce nu exista. Multumesc frumos ca ai trecut pe la intrebarea mea!