| roby223 a întrebat:

Care sunt cei mai vechi creștini? Catolici, baptiști sau ortodocși?

8 răspunsuri:
| danut a răspuns:

Pentru cei ce cred ca "stiu", Neoprotestanti au aparut in jurul anilor 1800, nu 1900, chiar si "matrorii lui Iehova" care NU sunt crestini au aparut undeva pe la sfarsitul anilor 1800.
Catolicii au aparut pe la anii 500 odata cu primul Papa iar Marea despartire (schisma) intre cele doua conduceri ale biserici traditionale (Vatican si Istambul) s-a produs prin anii 1050 aparand astfel o secta traditionalista care s-a desprtit de biserica mama, Ortodoxismul, deoarece primul lider crestin (Papa) a fost instalat la Roma, nu la Istambul (Constantinopol). Pentru cei ce sar cu gura va rog sa STUDIATI istoria si sa vedeti de UNDE cerea ajutor Stefan cel Mare in vremuri de restriste, cand avea nevoie, de la ROMA sau de la Constantinopol (inainte astea se studiau la scoala generala, ce or face astia de acum)?

| anonimg a răspuns:

Dintre cei enumerați de tine sunt catolicii. Din pricina unor neînțelegeri doctrinale (dar cred că financiare mai degrabă) conducătorii bisericii catolice s-au despărțit. Ei au ieși din biserica catolică și au format biserica ortodoxă.
Este vorba de Marea Schisma din anul 1054.
Sursa: https://ro.m.wikipedia.org/wiki/Biserica_Ortodoxă

Dar cei mai vechi creștini sunt amintiți în Biblie în cartea "Faptele apostolilor"; deci de pe timpul apostolilor.
Trebuie avut în vedere un aspect important: Dumnezeu nu ține cu majoritatea sau cu minoritatea. Ci ține cu aceia care trăiesc în ascultare de El; care fac milă, dreptate și judecată pe pământ.

| AC4S4 a răspuns:

Baptistii au aparut prin 1600, nu pot fi cei mai vechi.
Cei mai vechi crestini nu aveau o organizare, structurare foarte clara. Daca te uiti la Biserica Catolica, ei spun ca a fost intemeiata de Isus Hristos, in anul 33. La fel spune si Biserica Ortodoxa.

Isus Hristos nu a intemeiat o institutie. El a predicat Evanghelia. Cei 12 apostoli, dupa moartea, invierea si inaltarea Domnului, au dus Evanghelia mai departe. Se poate vorbi despre comunitati distincte de crestini. E si normal sa difere prin cultura, avand in vedere ca unii erau din Ierusalim, altii din Roma, altii din Grecia. Nu se poate vorbi despre o singura institutie comuna pentru toti crestinii de atunci.
Am putea, mai pe larg, sa impartim primii crestini in trei mari structuri:
- Crestini occidentali, crestini rasariteni, crestini din orientul mijlociu

| Steregoi a răspuns:

Niciunii dintre acestia.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Mai demult(de prin anii 300`) era 1 Religie : In 1054 Prin "Marea Schisma" S-au creat 2 ramuri: Catolicii Si Ortodoxii.Deci au aparut simultan.
Baptistii is neo-protestanti Ei au aparut ultimii, in 1600`.
protestantii se trag din Catolici, neo-protestantii se trag din protestani, insa cu diferente radicale fata de protestanti.

| roby223 explică (pentru anonim_4396):

Și ceilalți : penticostali, martori lui Iehova când au apărut

| anonim_4396 a răspuns (pentru roby223):

La fel, ei toti sunt neo-protestani : Dupa anii 1600 + pana in prezent
Penticostalii au aparut in 1900.

| anonim_4396 a răspuns (pentru roby223):

Miscarea Protesntanta a aparut in anii 1500, desprinzandu-se din religia Catolica
Desi primele secte au aparut dupa anii 1600. ca Baptistii de exemplu.
Dar majoritatea sectelor de azi au aparut dupa 1900 : Iehovostii si penticostalii sau toate dracoveniile au aparut dupa 1900 odata cu democratia, si libera exprimare. (manipulare, spalare de creier)