| AvalohAlyn a întrebat:

Care sunt cele mai importante virtuti?

Răspuns Câştigător
| 熊Panda熊 a răspuns:

"Mama tuturor faptelor bune", e smerenia (si smerenia nu-i chiar autostigmatizare si plans toata ziua, ci e ceva mai complex). "Pastilute" de smerenie avem multi dintre noi, dar cine are smerenie desavarsita, chiar ca poti sa-i zici ca e fericit.
Virtutiile teologice : credinta, nadejdea, dragostea. Cea mai mare din cele 3 e dragostea.
Alte virtutii : mila, harnicia, rabdarea, etc.
Din smerenie izvorasc toate.

3 răspunsuri:
| costis a răspuns:

Din perspectiva ortodoxa cred ca smerenia si capacitatea de a te stapani si de a fi cumpatat.

| Cameliapantiru a răspuns:

Iubirea, respectful fata de tot ce te inconjoara, altruismul, empatia, prietenia si toleranta

| InnocentSins a răspuns:

De la respect pleacă toate, fără respect nu se poate face nimic.