| CinevaAnonimă a întrebat:

Care sunt cele trei mari pacate impotriva Duhului Sfant?
Stiu ca unul e sinuciderea.

4 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

1.Lupta impotriva lui Dumnezeu ( lupta împotriva Ziditorul)
2.Hula împotriva duhului Sfant ( împotriva adevărului și a vieții care sunt de la Dumnezeu )
3. Urarea vieții proprii și răpirea vieții propri )
4. Încrederea prea mare în mila lui Dumnezeu
5.Deznadejdea ca nu ne mântuim
6. Lepădarea de credință
7.Stăruință în păcate și în răutate.
Acuma fiecare alege ceea ce i se potrivește. Nu toată lumea face păcate identice asa ca nu pot spune care sunt primele trei.

| RoxanaY a răspuns:

Păcate împotriva Duhului Sfânt

Sunt 3 la număr și sunt păcate grele. Iată-le:

– Necredința sau nepăsarea față de Dumnezeu;
– Ura împotriva lui Dumnezeu;
– Deznădejdea întrucât asta înseamnă neîncredere în marea milostivire a lui Dumnezeu. Pe de altă parte, o încredere prea mareîn bunătatea lui Dumnezeu te va face să săvârșești necontenit păcate, contând pe faptul că Dumnezeu te va ierta.

Ceea ce zici tu este pacat strigator la cer. Nu este un mare pacat impotriva Duhului Sfant. Sper ca te-am ajutat! Funda?

| CinevaAnonimă explică (pentru RoxanaY):

Dar sinuciderea e un pacat care nu se iarta, nu?
De rand cu ea mai sunt inca 2 pacate. Nu stii care sunt?

| Izabellamirela a răspuns:

Nu te mai chinui, nu exista nici un dumnezeu! Tu esti singurl dumnezeu in capul tau