| Amely21 a întrebat:

Care sunt cele7, cele mai mari păcate? Există păcate mici și păcate mari?
Până la urmă, toate sunt păcate, și dacă mint doar, deja am păcătuit.

19 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

A huli sfantul duh

| TamplaruAnisoara a răspuns:

Nu exista pacate mari si pacate mici. Exista pacat si pacat de moarte.Pacatul este orce faradelege.Pacatul de moarte este Hula impotriva Duhului Sfant.

| Irinel15123532 a răspuns (pentru TamplaruAnisoara):

Pacatul de moarte nu este hula impotriva Duhului Sfant. Pacatul de moarte in biblie este altceva, este un exemplu la Anania si Safira, dar nu au murit in iad, aia a fost pedeapsa pentru pacatul lor dar nu au murit, ei au mers in rai, pacatul de moarte nu inseamna moarte in iad. Hula impotriva Duhului Sfant este cand cu incapatanare respingi pe Dumnezeu, IL alungi pe Domnul din viata ta, si refuzi sa asculti de El cu orice pret, in acel moment tu nu mai poti fi mantuit pentru ca nu vrei asta, exista un punct in care nu te mai poti intoarce, dar daca mai este o cat de slaba dorinta de a
fi mantuit nu ai ajuns acolo, dar Hula impotriva Duhului Sfant duce in iad pentru ca refuzi pe Domnul constant, nu doar o data, ci constant, repetitiv, ca fariseii unde Domnul Iisus vorbeste despre pacatul de neiertat in matei 12.

| Amely21 explică (pentru Irinel15123532):

Dar am auzit că păcatul "hulei" e de neiertatsad

| doctorandus a răspuns (pentru Irinel15123532):

Lol... Anania si Safira au mers in rai? Erezie scrie pe fruntea ta!

| Irinel15123532 a răspuns (pentru doctorandus):

Pe ce te bazezi cand spui asa ceva? Ce sta la baza afrmatiei tale? Ce argumente ai sa imi spui ca nu au mers in rai? Nu exista nici o baza in afirmatia ta, Anania si Safira au fost oameni din biserica, pacatul de moarte este pentru cei crestini, este o disciplinare a lor ''nimicita fie carnea, dar sa le traiasca sufletul''.

| doctorandus a răspuns (pentru Irinel15123532):

Interpretarea e bizara in sensul ca nu se intalneste la teologii de profesie.

| Nilsson a răspuns:

E un articol pe Wikipedia care acopera destul de bine subiectul:
https://ro.m.wikipedia.org/wiki/Păcat_capital

Parerea mea personala e ca nu ar trebui evitat sa facem o clasificare intre pacate mici si pacate mari.

In Biblie se vorbeste adeseori de "pacat" la singular, se pare ca este mai degraba o stare de despartire de Dumnezeu si nu o fapta rea propriu-zisa.

E acelasi pacat care te face sa privesti cu pofta o femeie dar si sa comiti adulter.
Acelasi pacat te impinge sa arunci cuiva niste vorbe de ocara dar si sa il omori din furie.

Dumnezeu spune clar, nimic intinat nu va intra in Imparatia Sa, tinta unui crestin trebuie sa fie sfintenia.

| Octavian199 a răspuns:

Nu exista asa ceva, exista doar legile bunului simt.

| Amely21 explică (pentru Octavian199):

Eu așa am auzit. că există păcate mici, păcate grave, si păcate cele mai grave( strigătoare la cer) -avortul de exemplu

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Amely21):

Vrei sa te simti vinovata? Vrei sa simti ca tot timpul te tine o ghiulea de picior si sa te gindesti de o suta de ori cand faci ceva? Atunci da, ia si te intereseaza de aceste mizerii numite "pacate". Daca nu, foloseste bunul simt cum zice Octavian. Apropos de pacate si de cum cei ca tine sunt doar masa de manevra pentru niste smecheri in sutana care va iau de prosti... uita-te te rog la documentarele astea doua:
1. https://recorder.ro/dumnezeul-achizitiilor/
2. https://recorder.ro/......ericeasca/

| Mircea08 a răspuns:

Exista pacate mari si mici, nu stiu ce avantaj ar avea cineva care face pacate mici, dar stiu ca exista "leac" pentru pacate, si anume crestinarea, deoarece, cei care au inteles si au hotarat sa traiesca (si respecta hotararea luata) potrivit invataturii lui Iisus nu au pacate, motiv pentru care nici nu vor fi judecati ci vor trece fara judecata in imparatia lui Dumnezeu :
"Ştim că oricine e născut din Dumnezeu nu păcătuieşte; ci cel ce s-a născut din Dumnezeu se păzeşte pe sine, şi cel rău nu se atinge de el."
(Întâia epistolă sobornicească a Sfântului Apostol Ioan – 5/18
Pentru cine este scris acest verset?
"Şi acum de ce zăboveşti? Sculându-te, botează-te şi spală-ţi păcatele, chemând numele Lui."
(Faptele Sfinților Apostoli – 22/16)
"Deci pocăiţi-vă şi vă întoarceţi, ca să se şteargă păcatele voastre,"
(Faptele Sfinților Apostoli – 3/19)
Dar daca umblam in lumina, dupa cum El insus este in lumina, avem partasie unii cu altii; si singele lui Isus Hristos, Fiul Lui, ne curateste de orice pacat.
(Întâia epistolă sobornicească a Sfântului Apostol Ioan – 1/7)
" Iar Petru a zis către ei: Pocăiţi-vă şi să se boteze fiecare dintre voi în numele lui Iisus Hristos, spre iertarea păcatelor voastre, şi veţi primi darul Duhului Sfânt."
(Faptele Sfinților Apostoli – 2/38)
Dar versetele de mai sus pentru cine sunt scrise? Dar versetul care urmeaza?
"Caci pacatul nu va avea stapanire asupra voastra, fiindca nu sunteti sub lege, ci sub har."
(Epistola către Romani a Sfântului Apostol Pavel – 6/14)
Dar versetele ce urmeaza pentru cine sunt scrise?
"Cel ce crede în El nu este judecat, iar cel ce nu crede a şi fost judecat, fiindcă nu a crezut în numele Celui Unuia-Născut, Fiul lui Dumnezeu.
(Sfanta Evanghelie dupa Ioan – 3/16-18)
"Adevărat, adevărat zic vouă: Cel ce ascultă cuvântul Meu şi crede în Cel ce M-a trimis are viaţă veşnică şi la judecată nu va veni, ci s-a mutat de la moarte la viaţă"
(Sfânta Evanghelie după Ioan – 5/24)

| Amely21 explică (pentru Mircea08):

Care zici tu că sunt acele păcate "mari?"

| Mircea08 a răspuns (pentru Amely21):

"Fugiti de desfranare! Orice pacat pe care-l va savarsi omul este in afara de trup. Cine se deda insa desfranarii pacatuieste in insusi trupul sau." (Cor1.6:18)
"Oricui va spune vreun cuvant impotriva Fiului Omului, i se va ierta; dar celui ce va huli impotriva Duhului Sfant, nu i se va ierta. "(Luc.12:10)
"De va strica cineva templul lui Dumnezeu, il va strica Dumnezeu pe el, pentru ca sfant este templul lui Dumnezeu, care sunteti voi." (Cor1.3:17)....Aici este vorba de crima.
"De aceea, iubitii mei, fugiti de inchinarea la idoli. "(Cor1.10:14)
Or mai fi si altele dar nu mi le amintesc acum

| Mircea08 a răspuns (pentru Amely21):

Ce zic eu nu conteaza ..eu ti-am spus ce zice Iisus!

| Delmo_Catalin_1984 a răspuns:

Aplica bunul simt. Cel mai rau "pacat" (daca ar exista asa ceva) ar fi prostia!

| CosminCD a răspuns:

In perspectiva Bibliei, nu exista pacate mari si pacate mici. Astea sunt filosofii...

| TIBYSCUIT105 a răspuns:

Sunt cateva pacate foarte mari, dar si acestea daca de pocaiesti ( sa nu se confunde pocainta cu secta-biserica evanghelistilor, pocainta inseamna atunci cand iti marturisesti pacatele, te spovedesti, te caiesti pentru ele, si promiti ca nu le mai faci ) Dumnezeu ti L-e poate ierta daca, dar greu!

1. Uciderea de bunavoie si cea de nebunavoie
2. Avortul
3.Neapararea Dreptei Credinte
4. Cei ce se roaga la diavol, Mohamed,!
5.Satanismul
6. Cei ce fac slujbe cu ereticii (cei cu alta credinta, necredinciosii, cei acuzati de erezie) in Biserica Ortodoxa!
7.Cei ce practica Sfintele Taine in Biserica in care este pomenit ierahul eretic.
8. Cei ce se leapada de Hristos!

| Amely21 explică (pentru TIBYSCUIT105):

Dar și astea se pot ierta, dacă omul cu adevărat se căiește nu? De exemplu eu am o cunoștință care a făcut avort, dar acum ii pare foarte rău și s-a căit