| anonim_4396 a întrebat:

Care sunt conditiile de primire a botezului cu Duhul Sfant?

6 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Sa sari cu banul

| mentholinks a răspuns:

Pai ce, dai admitere?

| danut a răspuns:

Matei 3, 13. Atunci a venit Isus din Galilea la Iordan, la Ioan, ca sã fie botezat de el.
14. Dar Ioan cãuta sã-l opreascã. "Eu", zicea el, "am trebuintã sã fiu botezat de Tine, si Tu vii la mine?"
15. Drept rãspuns, Isus i-a zis: "Lasã-Mã acum, cãci asa se cade sã împlinim tot ce trebuie împlinit." Atunci Ioan L-a lãsat.
16. De îndatã ce a fost botezat, Isus a iesit afarã din apã. Si în clipa aceea, cerurile s-au deschis, si a vãzut pe Duhul lui Dumnezeu coborându-Se în chip de porumbel si venind peste El.
APOCALIPSA 14, 12. Aici este rãbdarea sfintilor, care pãzesc poruncile lui Dumnezeu si credinta lui Isus.

| TamplaruAnisoara a răspuns:

Cine nu se naște din nou din apa si din duh, cu nici un chip nu vor vedea împărăția lui Dumnezeu.Deci trebuie mai întâi botezul cu apa apoi vei primi si botezul cu Duhul Sfânt.

| Irinel15123532 a răspuns:

Credinta, ''Cine va crede si se va boteza va fi mantuit''
La mantuire primi Duhul Sfant.

| Daniel323 a răspuns:

Si la botezul cu apa in biserica trebuie sa faci rost de apa.
La cel cu duh faci rost de vreo 4 galeti pline cu duh. Este invizibil si trebuie acoperite bine galetile ca are obiceiul sa lase gravide virginele din apropiere.