| xByte a întrebat:

Care sunt diferentele principale dintre Buddhism Zen si Taoism?

1 răspuns:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Budismul Zen est în primul rând Budism.
În India Dhiana, meditația din Budism a devenit Chan prin transfer de către călugări în China și apoi Zen, prin transfer din China în Japonia.
Dao-ismul, taoismul are în comun cu budismul practica meditației și credința în reîncarnare.
Dar scopul practicii la cere două sunt diferite.
În zen, scopul este eliminarea suferinței generate de dorințe și scopuri inutile și atingerea stării de iluminare, satori. Aceasta se face prin urmarea căii indicate de Budha.
În taoism se caută calea de a fi în armonie cu universul, care este diferită pentru fiecare.