| RAY a întrebat:

Care sunt dovezile alea ca sunt curios si eu?, orice ateu e curios, apropo a te exprima liber =fanatism de cand?

în 16 Martie | Steregoi explică (pentru Cristian_Cristi_1986):
A fi fanatic ateist inseamna o incapatanare de a nega existenta lui Dumnezeu in ciuda dovezilor ca Dumnezeu exista.

Răspuns Câştigător
| doctorandus a răspuns:

Stimabile, teologii crestini (aia mai doxati) recunosc oricui vrea ca nu se poate dovedi ca Dumnezeu exista si nici ca Isus ar fi Dumnezeu.

16 răspunsuri:
Răspuns utilizator avertizat
| zurick a răspuns:

Nu a te exprima liber e fanatism, dar a continua sa te lupti cu morile de vant, da. De ce te intereseaza asa mult ce crede Steregoi? Tu nu o sa-l convingi ca Dumnezeu nu exista, la fel cum el nu te va convinge ca exista.

| RAY explică (pentru zurick):

Eu nu vreau sa conving pe nimeni, dar minte non stop, sa inteleg ca e ok sa minti

| zurick a răspuns (pentru RAY):

Greseste,nu minte, e o diferenta. E minciuna din punctul tau de vedere, din a lui este singurul adevar valabil.
Nu este ok sa minti, dar este ok sa ai o opinie si in ciuda dovezilor inexistente, opinia lui tot aceea va fi si trebuie acceptata.

| RAY explică (pentru zurick):

Omule tu stii ce e o minciuna?
crestine omul ala a afirmat ca exista dovezii ca exista dumnezeu cand de fapt nu exista, e minciuna, sa inteleg ca isi place minciuna a?
MINCIÚNĂ, minciuni, s. f. 1. Afirmație prin care se denaturează în mod deliberat adevărul; neadevăr. ◊ Expr. A da (sau a face) (pe cineva) de minciună sau a prinde (pe cineva) cu minciuna = a dovedi că cineva a spus un neadevăr. A purta (sau a duce, a ține) (pe cineva) cu minciuni = a promite mereu (ceva cuiva) fără a se ține de cuvânt; a duce cu vorba. ♦ Deprindere de a minți. ♦ Înșelăciune, vicleșug. ♦ Ficțiune, născocire, plăsmuire. ♦ (La pl.) Fleacuri, nimicuri. 2. Minciunea (2). – Lat. mentio, -onis.

| zurick a răspuns (pentru RAY):

Nu sunt eu cea care nu intelege,nu sunt crestina si chiar daca as fi care ar fi problema?
Care este adevarul? Adevarul este subiectiv in functie de fiecare persoana,el nu te-a mintit,el doar a spus ceea ce crede el,propriul lui adevar,care este intr-adevar o eroare a logicii,dar nu o minciuna.
Minciuna este atunci cand vrei sa inseli pe cineva,el nu a vrut asta,el doar a aratat ce crede el,chiar daca e gresit,tot nu e minciuna.
Pentru el dovezile existentei lui Dumnezeu pot fi biblia, minunile etc si da, acestea nu sunt niste dovezi corecte, dar pentru el sunt, deci nu minte.

| RAY explică (pentru zurick):

Haaaaaaaa Adevarul este subiectiv in functie de fiecare persoana,el nu te-a mintit,el doar a spus ceea ce crede el,propriul lui adevar,care este intr-adevar o eroare a logicii, dar nu o minciuna.

omule minciuna e minciuna si nu e subiectiva, daca eu afirm ceva si nu e adevarat e minciuna, tin de seama ca isi place minciuna asa ca e o normalitate pentru tine e pentru mine nu e.eu iubesc adevaraul nu minciuna care nu e subiectiv, a gresi e altceva, a minti e altceva, si el vrea sa insele adevarul prin afirmati mincinoase

| zurick a răspuns (pentru RAY):

De unde stii ca ceea ce este adevarat pentru tine reprezinta adevarul absolut? Cine esti tu sa diferentiezi adevarul de minciuna?
Nu sunt mincinoasa. Daca eu iti spun, de exemplu ca am o boala X si peste cateva zile la analize, medicul imi spune ca diagnosticul ulterior a fost gresit asta inseamna ca te-am mintit? Nu, pentru ca eu credeam ca-ti spun adevarul.Ti-am spus ceva fals, nu o minciuna.Nu minti fara sa vrei.
Adevarul nu este intotdeauna opusul minciunii, opusul adevarului este fals, minciuna este un antonim care nu cuprinde toate situatiile posibile.

| RAY explică (pentru zurick):

Omule am spus ca stiu adevarul absolut? daca tu spui ca ai boala x fara sa fi mers la medic,ai facut o eroare de ratiune,nu puteai nici atunci sa dovedesti ca ai boala aia,ceea ce inseamna ca ai o gandire bazata pe credinta, presupuneri, nu o gandire rationala, gandire critica, ai presupus ca ai boala aia in lipsa unei dovezi, cand afirmi tot felul de porcari fara dovezi sunt minciuni, afirmati gen ca atei nu au personalitate, sunt imorali sunt minciuni

| zurick a răspuns (pentru RAY):

Ma repet, cine ti-a spus ca-s crestina?
Am presupuns de la sine, ca intuiesti ca un medic a pus diagnosticul, nu eu.Medicii pot gresi, sunt oameni.Sa spunem ca un medic a gresit, asa ca am luat un tratament necorespunzator, ti-am spus ca am boala X apoi am aflat ca diagnosticul este gresit.Eu nu te-am mintit, am spus doar ce am crezut.
Acum ma indoiesc si ca iti dai seama ca exemplul este unul imaginar, dar care se poate intampla.

| RAY explică (pentru zurick):

Repet nici nu stiai sigur ca ai boala aia, puteai sa spui presupun ca am boala aia,nu stiu momentan ce boala,poate am, sunt multe cuvinte care pot exprima lipsa de cunoastere, o ipoteza maxim, eu am fost educat astfel asta e, o zi placuta

| r3r3r3r3r3r3 a răspuns (pentru RAY):

Daca maine ar veni Hristos si s-ar dovedi ca tot ce-ai spus e fals, inseamna ca-i mintit? Tu spui de el ca minte fiindca n-are dovezi dar daca s-ar intampla asta ce ai mai putea spune? Toate dovezile tale ar fi minciuni dar tu ai fi un mincinos? Pavel spune ca cine pacatuieste in nestire nu este pacatos dar cine pacatuieste stiind ca ceea ce face e pacat, este un pacatos, prin urmare doar daca minti intentionat esti pacatos de acest pacat.

| RAY explică (pentru r3r3r3r3r3r3):

Sa vina si mai vorbim, de 2018 ani nu a venit nici iisus,dumnezeu, niciodata nu a venit vreo divinitate, creator pe pamant, fiind doar inventi umane atat, omule sunt 6500 de zeii, si tu esti ateu ca mine doar ca tu ai un zeu in plus fata de mine atat

| r3r3r3r3r3r3 a răspuns (pentru RAY):

Eu am doar un singur Dumnezeu. E adevarat ca n-a venit, toti se asteptau sa vina, dar "timpul si ceasul acela nu-l stie nimeni, ci numai Tatal".

| DeyCj a răspuns:

Strigoi/Seter-goy sau cum l-o chema pe „inteligentul" ăla, individul pune întrebări cu subiect conversațional, și habar n-are de dogmatica religiei în care el crede.I-o știu eu, care am fost olimpic la religie( că m-am scârbit de dogmatică și n-am vrut să învăț mai mult, da de citit am citit-o laughing)) ) de asta când m-am informat despre cultul în care am fost învațat să cred am devenit ceea ce sunt azi, din simplul motiv că mi scârbă de minciuna și acest program anti uman pe care oamenii l-au luat drept bun, și în mod evident nu este!
Spetercoi cam minte dar, personal nu cred că o face intenționat, ci cred că o face că nu-și cunoaște religia, iar când dă peste unul ce i-o știe și îl contrazice, îl reduce la tăcere, blocându-l(da știu că e idiot dar, asta e, îl ignor că e mult mai fain) folosind în mod neadecvat mijloacele site-ului acesta(abuziv chiar).

| Nilsson a răspuns:

Ar trebui sa te mai maturizezi.
Nu e destul cat posteaza Steregoi, ii mai promovezi si tu replicile?