| AlexeHellsing a întrebat:

Care sunt îndatorilie nașilor de botez?

Răspuns Câştigător
| kira30 a răspuns:

Ei sunt parintii spirituali ai copilului.
Au datoria de a indruma copulul spre o viata bineplacuta a lui Dumnezeu si sa il invete tainele bisericii.De aceea sunt botezati in pruncie ortodocsii.

13 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Să îl lepede de Satana.

| Mădă0611 a răspuns:

laughing Haideti mai, stiu eu ca nasii sunt parintii spirituali ai copilului, si nu stiti voi? Ntz ntz. In religia crestina, nasii sunt mai importanti decat parintii biologici.

| AliGab a răspuns:

Sa te tina cat mai aproape de biserica, sa te indrume spre o viata bineplacuta lui Dumnezeu, sa te invete sa fii smerit, bun, sa nu judeci, sa iubesti etc.

| Narfundo a răspuns:

In primul rand nasul trebuie sa aiba bani si sa fie mare om.Nasul trebuie sa fie un om ce a scapat de inhibitii si cu siguranta un heterosexual adevarat. Feriti copii de nasi homosexuali, copii pot muri din cauza unui nas rau.PA

| gabri80el a răspuns (pentru Narfundo):

Si tu dai raspunsuri doar de dragul de a fi date

| dracu14 a răspuns:

Cui ii pasa? nici macar nu o sa-mi botez copilul...

| AlexeHellsing explică (pentru dracu14):

Mie îmi pasă și nu te-a întrebat nimeni dacă îți vei boteza sau nu copilul.

| dracu14 a răspuns (pentru AlexeHellsing):

Ohoo ce tare in gura ne-am facut, pacat ca nu esti asa la toate intrebarile pe care ti le-am pus, sunt vreo 4 la care nu am primit nici macar o tentativa de raspuns...

| gabri80el a răspuns (pentru dracu14):

Dar vei raspunde petru acest lucru

| ΟρθόδοξηΠίστη a răspuns:

Este o responsabilitate sa fi parinte spiritual (adica nas) al unui prunc.Nasii trebuie sa aiba o viata exemplara, deoarece si ca copilul ce va creste sa le urmeze. Pe masura ce creste, impreuna cu familia trebuie sa ii fie atrbibuita o buna crestere, si o credinta tare. Ei trebuie sa se intereseaze in cresterea trupeasca dar si spirituala a respectivului.

| IoanieCriminalul a răspuns:

Ce legatura are nasul cu botezul? Nasu il folosesti ca sa respiri si sa mirosi

| AlexeHellsing explică (pentru IoanieCriminalul):

Ți-ai pierdut ochelarii? Scrie Nașul nu nasul, și nici măcar nu e pluralul corect.

| gabri80el a răspuns:

Ar trebui sa reprezinte al doilea parinte