| didutu_6969 a întrebat:

Care sunt versetele din biblie care relateaza despre jertfa Mantuitorului nostru Iisus Hristos? Scrieti versetul si despre ce este vorba in el. Raspunsurile cele mai complete primesc FUNDA.

4 răspunsuri:
| anonim4565 a răspuns:

33 Când au ajuns la un loc numit Golgota, care înseamnă: „Locul căpăţânii",
Marc 15.22; Luc 23.33; Ioan 19.17;
34 I-au dat să bea vin amestecat cu fiere; dar, când l-a gustat, n-a vrut să bea.
Ps 69.21; Mat 27.48;
35 După ce L-au răstignit, I-au împărţit hainele între ei, trăgând la sorţi, pentru ca să se împlinească ce fusese vestit prin prorocul care zice: „Şi-au împărţit hainele Mele între ei, şi pentru cămaşa Mea au tras la sorţi."
(matei 27:33-35)
sau mai e in Marcu 15:21-28:Au silit să ducă crucea lui Isus pe un trecător care se întorcea de la câmp, numit Simon din Cirena, tatăl lui Alexandru şi al lui Ruf.
Mat 27.32; Luc 23.26;
22 Şi au adus pe Isus la locul numit Golgota, care tălmăcit înseamnă: „Locul căpăţânii".
Mat 27.33; Luc 23.33; Ioan 19.17;
23 I-au dat să bea vin amestecat cu smirnă, dar El nu l-a luat.
Mat 27.34;
24 După ce L-au răstignit, I-au împărţit hainele între ei trăgând la sorţi, ca să ştie ce să ia fiecare.
Ps 22.18; Luc 23.34; Ioan 19.23;
25 Când L-au răstignit, era ceasul al treilea.
Mat 27.45; Luc 23.34; Ioan 2.19;
26 Deasupra Lui era scrisă vina Lui: „Împăratul iudeilor."
Mat 27.37; Ioan 19.19;
27 Împreună cu El au răstignit doi tâlhari, unul la dreapta, şi altul la stânga Lui.
Mat 27.38;
28 Astfel s-a împlinit Scriptura care zice: „A fost pus în numărul celor fărădelege."
sau luca 23:26-34tonguee când Îl duceau să-L răstignească, au pus mâna pe un anume Simon din Cirena, care se întorcea de la câmp; şi i-au pus crucea în spinare, ca s-o ducă după Isus.
Mat 27.32; Marc 15.21; Ioan 19.17;
27 În urma lui Isus mergea o mare mulţime de norod şi femei care se boceau, îşi băteau pieptul şi se tânguiau după El.
28 Isus S-a întors spre ele şi a zis: „Fiice ale Ierusalimului, nu Mă plângeţi pe Mine; ci plângeţi-vă pe voi însevă şi pe copiii voştri.
29 Căci iată vor veni zile, când se va zice: „Ferice de cele sterpe, ferice de pântecele care n-au născut şi de ţâţele care n-au alăptat!"
Mat 24.19; Luca 21.23;
30 Atunci vor începe să zică munţilor: „Cădeţi peste noi!", şi dealurilor: „Acoperiţi-ne!"
Isa 2.19; Osea 10.8; Apoc 6.16; Apoc 9.6;
31 Căci dacă se fac aceste lucruri copacului verde, ce se va face celui uscat?"
Prov 11.31; Ier 25.29; Ezec 20.47; Ezec 21.3-4; 1Pet 4.17;
32 Împreună cu El duceau şi pe doi făcători de rele care trebuiau omorâţi împreună cu Isus.
Isa 53.12; Mat 27.38;
33 Când au ajuns la locul numit „Căpăţâna", L-au răstignit acolo, pe El şi pe făcătorii de rele: unul la dreapta, şi altul la stânga.
Mat 27.33; Marc 15.22; Ioan 19.17-18;
34 Isus zicea: „Tată, iartă-i, căci nu ştiu ce fac!" Ei şi-au împărţit hainele Lui între ei, trăgând la sorţi.
Mai e in ioan 19:17

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Era vin amestecat cu oțet nu cu fiere(Ty1)

| anonim4565 a răspuns (pentru CristiDinBucuresti):

E luat din Biblie de pe net

| tutututututu a răspuns:

Matei de la cap 26-28 (inclusiv invierea), marcu:14-16,luca:22-24,ioan 17-21 apoi mai este isaia 53 cu o profetie despre moartea lui isus ioan 3:16, galateni 2:20