| RAY a întrebat:

Căsătoria este benefică?

I Corinteni 7:1
Cât despre cele ce mi-aţi scris, bine este pentru om să nu se atingă de femeie.

I Corinteni 7:7-8
7. Eu voiesc ca toţi oamenii să fie cum sunt eu însumi. Dar fiecare are de la Dumnezeu darul lui: unul aşa, altul într-alt fel.
8. Celor ce sunt necăsătoriţi şi văduvelor le spun: Bine este pentru ei să rămână ca şi mine.

Răspuns Câştigător
| Lizzu a răspuns:

"Iar dacă s-a despărţit, să rămână nemăritată, sau să se împace cu bărbatul său; tot aşa bărbatul să nu-şi lase femeia. "

Eteee...happy
E complet imposibil si nedrept lucrul acesta.
Vedeam mai demult la tv un documentar despre cuplurile musulmane, mananca bataie, sclavism, injurii, indiferenta dar nu au voie sa se desparta surprise

E inacceptabil! Sa stai sa te urasti de moarte dar sa nu te desparti. oricum am impresia ca acum nu mai este asa ...sau cine stie poate in unele regiuni inca exista asta.

16 răspunsuri:
| danay72 a răspuns:

Daca citesti contextul vei observa ca Pavel nu spune ca e gresit sa te casatoresti, ci vrea sa scoata in evidenta ca o persoana celibatara are mai mult timp pentru lucrurile spirituale, decat atunci cand e casatorit.

| Lizzu a răspuns:

"Celor ce sunt necăsătoriţi şi văduvelor le spun: Bine este pentru ei să rămână ca şi mine. "

laughing nu mai spune!

| RAY explică (pentru Lizzu):

Femeia nu este stăpână pe trupul său, ci bărbatul; asemenea nici bărbatul nu este stăpân pe trupul său, ci femeia.

| RAY explică (pentru Lizzu):

Daca ne casatorim uite ce spune domnul

ar celor ce sunt căsătoriţi, le poruncesc, nu eu, ci Domnul: Femeia să nu se despartă de bărbat!
11. Iar dacă s-a despărţit, să rămână nemăritată, sau să se împace cu bărbatul său; tot aşa bărbatul să nu-şi lase femeia.

| Lizzu a răspuns (pentru RAY):

straight face

"Femeia nu este stăpână pe trupul său, ci bărbatul; asemenea nici bărbatul nu este stăpân pe trupul său, ci femeia. "
--De ce sa fie exact invers?
Fiecare cu persoana lui mai bine.

| Lizzu a răspuns (pentru RAY):

"Iar dacă s-a despărţit, să rămână nemăritată, sau să se împace cu bărbatul său; tot aşa bărbatul să nu-şi lase femeia. "

Eteee...happy
E complet imposibil si nedrept lucrul acesta.
Vedeam mai demult la tv un documentar despre cuplurile musulmane, mananca bataie, sclavism, injurii, indiferenta dar nu au voie sa se desparta surprise

E inacceptabil! Sa stai sa te urasti de moarte dar sa nu te desparti. oricum am impresia ca acum nu mai este asa ...sau cine stie poate in unele regiuni inca exista asta.

| Someonewhoappreciatelife a răspuns:

La ce "concluzii" se poate ajunge atunci când nu se ţine cont de context...

| RAY explică (pentru Someonewhoappreciatelife):

Sau cand voua nu va convine ce scrie in biblie

| Someonewhoappreciatelife a răspuns (pentru RAY):

Mie îmi convine ceea ce este scris în Biblie. Pur şi simplu mă uimeşte tendinţa unora de a face aprecieri asupra anumitor lucrurilor, fără a le cunoaşte destul de bine.

| RAY explică (pentru Someonewhoappreciatelife):

Ma bucur ca recunosti isi convine doar ce isi place restul nu face parte din biblie, isi negi propia biblie, sti fb ca eu nu scriu versete imaginare daca nu esti convins poti cauta pe net versetul in original

| Someonewhoappreciatelife a răspuns (pentru RAY):

Nu am negat că ar exista aşa versete. Am spus că atunci când se scot lucrurile din CONTEXT, apar interpretări eronate.

| RAY explică (pentru Someonewhoappreciatelife):

Pai nu este chiar asa rau versetul asta, daca poti e mai bine fara femeie ca doar necazuri aduc

| Salahadin73 a răspuns:

Eşti legat de o nevastă? Nu căuta să fii dezlegat. Nu eşti legat de o nevastă? Nu căuta nevastă.
Corinteni 7:27

| Petrust a răspuns:

Este benefica casatoria.

| RAY explică (pentru Petrust):

O fi dar nu si pentru dumnezeu

| anonim_4396 a răspuns (pentru RAY):

EH aici e una din clasicele contradictii

| Be1wise1 a răspuns:

Omul are doua cai in viata date de Dumnezeu:ori se calugareste[daca are vocatie], ori se casatoreste si da nastere de copii!