| OctavianDanielMaria a întrebat:

Cat a durat robia poporului evreu in Egipt?

5 răspunsuri:
| 09Daniel20Botezan70Psihologie70Psihiatrie90 a răspuns:

happy Salut! Întrebare:

Cum explicați că în GENESA cap.15, ver.13, DOMNUL a zis lui Avram că poporul ales va fi robit timp de 400 de ani, iar în EXODUL cap.12, ver.40 n-i se spune că șederea poporului în Egipt a fost de 430 de ani. big grin

happy În primul text Dumnezeu a vorbit cu aproximație așa cum și noi oamenii vorbim cu aproximație. De exemplu, deseori zicem: "Domnul Isus s-a născut cu 2000 de ani în urmă", sau "Domnul Isus Hristos a fost răstignit cu 2000 de ani în urmă".; D Și într-un caz și în altul vorbim cu aproximație cu toate că între aceste două evenimente este o perioadă de 33 de ani. Așa este și în Geneza 15:13, Dumnezeu a vorbit cu aproximație pentru că până la urmă nu exactitatea perioadei de robie era importantă acolo, ci faptul că a fost profețită o perioadă de robie. happy În Exodul 12:40 deja avem o înregistrare istorică în care este trecută cu exactitate perioada robiei egiptene. big grin Funda? happy

| doctorandus a răspuns (pentru 09Daniel20Botezan70Psihologie70Psihiatrie90):

Conform lui Shaye J. D. Cohen (profesor la Universitatea Harvard), „Cei mai mulți israeliți erau de origine canaanită; strămoșii lor nu au participat la un Exod din Egipt; Israeliții nu au construit piramidele!"