| AvalohAlyn a întrebat:

Cat de aproape este Apocalipsa biblica? Si cat de probabila?

7 răspunsuri:
| danut a răspuns:

Apocalipsa nu reprezinta SFARSITUL omenirii ci sfarsitul pacatului si inlaturaea pacatosilor impreuna cu TATAL acestora, Satana. Totodata se va inlatura si urmele pacatului in univers prin facerea unui nou pamant. Toate aceste lucruri sunt DESCOPERITE, relevate sau relatate in cartea APOCALIPSEI. Sfarsitul a inceput in jurul anilor 1844.

| danay72 a răspuns:

Foarte aproape, dar acest lucru se vede. Matei24:3-14. Semnele sunt clare, chiar oamenii care nu citesc Biblia spun că e un haos și că trebuie să se întâmple ceva. Un creștin adevărat e sigur de împlinirea profetiilor biblice.

| Nilsson a răspuns:

Importanta este revenirea lui Hristos ca sa puna capat raului si suferintei pe acest pamant. Daca stai sa te gandesti asa, cu cat vine ``apocalipsa`` mai repede, cu atat mai bine.

| Samariteanul a răspuns:

Fara suparare, dar ai o problema cu chestia asta...viata e frumoasa, de ce nu vrei sa te bucuri de ea, de ce te intereseaza niste lucruri stupide?(oricum intr-o zi murim toti)

| WarriorsOfJesusLuptatoriPentruHristos a răspuns (pentru Samariteanul):

Diavolul vine cu spusele astea "Viata este frumoasa, traieste-o pana la maxim!"
"Nu iubiţi lumea, nici lucrurile din lume. Dacă iubeşte cineva lumea, dragostea Tatălui nu este în El. 16 Căci tot ce este în lume: pofta firii pământeşti, pofta ochilor şi lăudăroşia vieţii, nu este de la Tatăl, ci din lume."

Răspuns utilizator avertizat
| WarriorsOfJesusLuptatoriPentruHristos a răspuns:

Este prea mult pacat in lume, A doua venire a Domnului poate avea loc oricand si oriunde.
https://m.youtube.com/watch?v=p3r8BkXDqm4

În zilele din urmă vor fi vremuri grele, căci oamenii vor fi iubitori de sine, iubitori de bani, lăudăroşi, mândri, defăimători, neascultători de părinţi, nemulţumitori, fără evlavie, fără dragoste firească, neînduplecaţi, vorbitori de rău, neînfrânaţi, neîmblânziţi, neiubitori de bine, trădători, obraznici, îngâmfaţi, iubitori mai mult de plăceri decât iubitori de Dumnezeu" (2 Timotei 3:1-4).

În cadrul creştinismului, sfârşitul lumii este menţionat în Apocalipsa lui Ioan, ultima carte din Noul Testament, însă multe alte referiri la Sfârşitul Lumii pot fi regăsite şi în alte părţi din Biblie, deşi nimeni nu ştie când va avea loc. „Despre ziua aceea şi despre ceasul acela, nu ştie nimeni: nici îngerii din ceruri, nici Fiul, ci numai Tatăl" (Matei 24:36).
Dumnezeu ne iubeste, El ne asteapta pe toti happy