| anonim_4396 a întrebat:

Cât de des vă gândiți la Dumnezeu și de ce?

6 răspunsuri:
| Mayhem666 a răspuns:

Acum depinde de care dumnezeu vorbesti, pentru ca in diferile culturi ale lumii sunt mai multi dumnezei.

| halogen001 a răspuns:

Destul de des. Daca dau drumul la televizor aud cum se inghesuie lumea la moaste indiferent daca e pandemie sau nu, dupa aceea vad cum se saluta oamenii si isi ureaza spor la munca cu "Doamne ajuta!", sarbatori religioase non-stop, sfintiri, botezuri http://ro.wikipedia.org/wiki/Calendarul_sfin%C8%9Bilor zile de post, dezlegari la peste si asa mai departe. Vad biserici la tot pasul http://www.businessmagazin.ro/......e-18033449 apoi vad accidente, boli,... si ma gandesc ca prin ratiune si stiinta se poate face mai mult bine decat prin "credinta" intr-un personaj inexistent.

| anonim_4396 explică (pentru halogen001):

Credința unor astfel de oameni e zadarnică si pentru Dumnezeul lor dar altminteri pentru noi.
Nu există nici un pasaj în Biblie care să promoveze cultul morților și închinarea la moaște.
Nu exista nici un pasaj in care sa fii îndemnat să pupi niște lemne sau sa divinizezi un sfânt, nici sa fii necurat.
Nu degeaba scrie ca credința lor fara fapte e moartă, adica fapte făcute cu mâna lor nu cu ajutorul unui Dumnezeu, căci toate sunt supuse Lui si nu invers.
Nu execută natura(God) la ordinea, sau mai bine zis dezordinea celui din afara naturii, adica cel care trăiește in haos total si nu ii place legea naturii.
Celui trandav și nestapanit si pâinea i se ia.
Nici Co19 nu vine daca nu e chemat din dezordinea din afara naturii perceputa ca fiind însuși Dumnezeu, caci legea naturii Lui are reacții adverse iar noi abia învățam cu știința noastră de azi ca, orice efect are o cauza, la fel si cu Co19.

| CostinAlamariu a răspuns:

Destul de des.

Tu nu te gandesti des la cineva drag tie?

| AndrElle a răspuns:

In fiecare zi.

| OniChan666 a răspuns:

Aproape niciodata si pentru ca nu vreau.