| Hammurabi a întrebat:

Cât de logică e afirmația unui ateu "Eu nu neg existența lui Dumnezeu, doar nu cred în existența Lui"?
Iar această afirmație, n-ar trebui d.p.d.v logic să aibă ca urmare o neimplicare în comentarea a ceea ce tu nu crezi că există?
Dacă nu crezi că există, de ce simți nevoia să comentezi despre ce nu crezi că există?

21 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Ateismul este lipsa credintei in zeii, dar dumnezeul evreiesc este o inventie acest lucru poate fi dovedit istoric, daca vorbim de iahve sunt convins ca nu exista 100%, daca vorbim de un creator care nu stim de el 10%,dar daca vorbim de basme inventate de om ele mereu sau dovedit a fi basme,zi-mi si mie ce basm in care a crezut omul sa realizat vreodata? nu vorbesc de inventi,imaginatie de basme ca supranaturalul, pananormalul, credinta in vampiri, fantome, varcolaci, zeii etc

| Hammurabi explică (pentru RAY):

N-ai răspuns la întrebare.

| RAY a răspuns (pentru Hammurabi):

Omul nu are credinta fata de dumnezeu dar nu cunoaste sigur ca nu exista, ce e atat de greu de inteles, are si el o minte deschisa, si eu am o minte deschisa spre un creator panteist, dar nu pentru dovedi ca exista sau ca nu exista, tu stii sigur ca nu exista fantome? sau aliens in univers? nu stii

| Hammurabi explică (pentru RAY):

"nu cunoaste sigur ca nu exista"
"Dumnezeu e o invenție"

E foarte greu de înțeles.
Ce e în capul tău. laughing))))

Ești inconsecvent și faci afirmații care se bat cap în cap.
Ești total confuz. Hotărăște-te.

| RAY a răspuns (pentru Hammurabi):

Tu bei acum?

| Hammurabi explică (pentru RAY):

Bineînțeles. Altfel cum aș putea discuta cu tine fără să mă ia durerea de cap? laughing))))

| RAY a răspuns (pentru Hammurabi):

Vezi ca stiu )))))))))))
deci nici tu nu crezi in dumnezeu biblic, ok, deci vorbim de ce fel de creator?

| RAY a răspuns:

Dacă nu crezi că există, de ce simți nevoia să comentezi despre ce nu crezi că există?

exista exprimare libera iar credinta este una subiectiva, a nu crede in fatome nu inseamna ca nu isi poti da cu parerea despre asta, de acord?

| Hammurabi explică (pentru RAY):

Dar nu crede în fantome însemnă să-ți pierzi timpul să explici și celor pe care îi interesează și celor pe care nu-i interesează, de ce nu există fantome? laughing)))))

| RAY a răspuns (pentru Hammurabi):

Ma daca ar fi intrebari despre fantome mi as exprima parerea despre ele, traim intr o democratie unde libera exprimare este baza, eu nu cred ca exista fantome si ca sunt efecte electromagnetice care creaza iluzi

| RAY a răspuns:

Acum 4 ore | Mircea08 a răspuns:
Au invatat de undeva sa-si bage coada acolo unde nu este necesar, problema e de la cine naiba or fi invatat.
desigur ca de la satanel,acest personaj care in biblia ebraica este un slujitor apoi transformat in ceva negativ de catre crestini ne povestete si noua cum sa nu credem ca creatorul lui exista deci el lupta impotriva lui )))))))))) desi satanel este creat de dumnezeu care dumnezeu a stiut ce creaza si atei sunt slujitori lui satanel care slujitori sunt tot creatie lui dumnezeu,iar in biblie scrie ca absosult totul se face dupa voia lui dumnezeu,deci dumnezeu ne determina sa fim atei

Dumnezeu le-a dat libertatea sa faca orice dar daca o ai inseamna ca poti face chiar orice? poti, dar numai daca nu te impiedica constiinta, si nu te impiedica daca nu o ai.

dumnezeu care? iisus,iisus a spus ca daca nu esti sclavul lui vei arde pe vechi in iad,dumnezeu nu a avut alte popoare decat cel evreu mircea,deci atei nu au constinta,avem ratiune, logica de a gandi, a cerceta basmele evreiesti, crestine, islamice, dumnezeu fiind o creatie evreieasca, nu crezi citeste biblia

| Holiday a răspuns:

Problema nu e niciodata Dumnezeu sau alt spiridus, problemele sunt legate de ceea ce fac/nu fac cei care ii pupa in fund si care interfereaza cu ceea ce vreau eu sau altcineva sa faca/nu faca.
Crestinii STIU ca Alah nu exista. Dar comenteaza despre asta, corect? De ce? Pentru ca urmarile credintei unora in Alah interfereaza in mod negativ cu ei.
E simplu.

| Hammurabi explică (pentru Holiday):

Păi asta întrebam și eu.
De ce credințele sau necredințele astea nu pot urma niște căi paralele ca să nu se mai contreze între ei?
Că oricum nu pot ajunge la nici un rezultat.

| Holiday a răspuns (pentru Hammurabi):

Pai ti-am spus. Pentru ca interfereaza negativ cu ceilalti.
Sa nu uitam ca e in fisa postului la credinciosi cooptarea de noi membri. Si e normal sa fie asa. Cu cat mai multi, cu atat veniturile sunt mai mari, influenta mai mare, etc.
Pe de alta parte si ateul cand aude credinciosul ca ii spune ca nu e bine, si daca ar putea i-ar interzice, sa "diverse", iar lista e lunga, isi zice "WTF?! Trebuie sa scapam de cei care promoveaza asta".
Care e calea legala si logica sa faci asta? Sa argumentezi si sa convingi cat mai multi de ceea ce inseamna tampeniile religioase.

| Lioana a răspuns:

Din citatul dat de tine eu inteleg ca omul e ateu dar nu vorbeste despre asta. "Nu neg" = "nu sustin in fata altora necredinta mea"
Logic inseamna ca nu se implica si nu face propaganda impotriva credintei in Dumnezeu. Daca totusi o face atunci afirmatia e falsa, sau pentru el are o alta semnificatie dar n-a gasit exprimarea corecta.

Răspuns utilizator avertizat
| Mircea08 a răspuns:

Au invatat de undeva sa-si bage coada acolo unde nu este necesar, problema e de la cine naiba or fi invatat. Dumnezeu le-a dat libertatea sa faca orice dar daca o ai inseamna ca poti face chiar orice? poti, dar numai daca nu te impiedica constiinta, si nu te impiedica daca nu o ai.

| EcceHomo a răspuns:

Nu e,dom'le,ateu pur,pentru asta ar trebui să fie static,pasiv, şi el nu e, din câte pricep eu.
E activ, dom'le, deci e semiateu.big grin

| RAY a răspuns (pentru EcceHomo):

Nu exista semi ateu, exista ateu,iar ateismul are mai multe forme,ateism pozitiv, negativ -de facto, ateism agnostic, ateism gnostic, tu vorbesti de apateism care e altceva https://ro.wikipedia.org/wiki/Apateism