| Superior a întrebat:

Cat de mult iarta Dumnezeu? Am vazut documentare pe internet in care oamenii erau chinutii in iad si cereau iertare, iar Iisus spunea ca a pacatuit grav si plangea pentru. sufletul lui. De ce? Am inteles ca ar fi furat banii Biserici, dar oare de ce pedeapsa vesnica? "Si ne iarta si pe noi cum noi iertam gresitilor nostri". Atat iarta si Dumnezeu? Nu vreau in IAD in nici un caz... https://www.youtube.com/watch?v=dfkhrJmcBK8. Personal consider ca am o inima buna, dar cu malahia ce aveam probleme....acum nu mai fac, doar ca uneori vars lichid in somn sau chestii de genul. Urmeaza sa ma spovedesc.

9 răspunsuri:
| ania a răspuns:

Dacă verși lichid înseamnă asta înseamnă că ai poluție nocturnă, e ceva absolut normal, așa a creat Dumnezeu corpul băieților să funcționeze, nu e păcat.În rai merg cei care își druiesc viața lor ca să fie condusă de Dumnezeu și primesc iertarea de păcare pe care a oferit-o Mântuitorul prin sacrificiul vieții lui perfecte, nepăcătoase.Nu poți spune că Dumnezeu are în stăpânire vița ta și să nu vrei să ierție.Iertăm ușor când înțelegem cât de mult ne iartă EL.

| Holiday a răspuns:

" Am vazut documentare pe internet..."

Alea nu-s documentare, sunt doar niste filme create sa inspaimante fraierii...

| oprescudorin11 a răspuns:

Erau, sunt filme gresite!

| TrăieşteClipa a răspuns:

Biserica are nevoie de persoane ca tine.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Esti troll cumva sau vorbesti serios?

| CinevaAnonim? a răspuns:

Nu cred ca e bine sa crezi absolut tot ce vezi pe internet. Dupa ce ajungi in iad nu trebuie sa-ti pierzi speranta.Inca te mai pot salva rugaciunile celor vii.De aceea atunci cand primim o pomana de sufletul cuiva, sintem datori ca in urmatoarele zile sa pomenim acea persoana de sufletul careia am primit pomana in rugaciunile noastre. Dumnezeu este iertator, dar si drept.Imagineaza-ti cum ar fi lumea daca n-ar avea frica de Dumnezeu...ar fi o lume plina de pacate.Dar scopul omului pe pamant care e? Nu este acela de a readuce curatia pe care au pierdut-o ingerii cazuti? Nu sintem noi mai intelepti decat Dumnezeu, insa din pacate putini inteleg lucrul acesta.

| BogdantheDreamer a răspuns:

Nu o cred. Cred doar Biblia.

| HyperionMarcus a răspuns:

Prietene, crede-ma, D-zeu iartă orice atâta vreme cât îți ceri iertare.
Bănuiesc că ești creștin. Voi credeți intr-un D-zeu iertător si drept. Dacă acesta te-ar trimite în iad doar pentru că te masturbezi (ceva ce face aproape toată lumea), nu crezi ca ar fi mai degrabă un zeu tiran? Eu refuz să cred că Hristos ar fi acceptat așa ceva. Tu ce crezi?

| Superior explică (pentru HyperionMarcus):

Si eu as gandi ca tine...dar cine stie, orice e posibil. Poate sunt si lucruri inventate de ortodocsi sa ne faca sa ne fie mai frica? Nu stiu ce sa zic...