| Angel0 a întrebat:

Cat de util poate fi acest ghid?
Ce parere aveti? L-am primit ca mesaj de la cineva care m-a confundat cu un ateu.

Ghid de conversatie ateu-crestin pentru avansati.

1. Afirma ca pentru orice om rational, inteligent, e evident ca Dumnezeu nu exista.

2. Afirma ca existenta lui Dumnezeu trebuie demonstrata, nu inexistenta.

3. Pune semnul egalitatii intre Dumnezeu si personaje imaginare ca: Mos Craciun, bilibistroc, inorog, Spagheti Monster, etc.

4. Considera paradoxul "Dumnezeu poate crea o piatra pe care sa nu o poata ridica?" o dovada irefutabila impotriva existentei lui Dumnezeu.

5. Prevesteste ca religia/credinta va disparea in scurta vreme datorita progresului tehnic / stiintific / informational.

6. Insinueaza ca crestinii sunt mai "saraci cu duhul"; fa glumitze spirituale gen "cre[s]tini".

7. Adu atentatele teroriste arabe ca argumente impotriva religiei, chiar daca vorbesti cu un crestin.

8. Adu inchizitia si cruciadele ca argumente impotriva crestinismului, chiar daca vorbesti cu un ortodox.

9. Afirma ca crestinismul a distrus civilizatia romana si a aruncat omenirea in Dark Age pentru un mileniu.

10. Prezinta cazurile de preoti pedofili catolici din America ca exemplare tipice ale preotimii.

11. Insista pe couptia, lacomia, colaborationismul unei parti a clerului si ierarhei BOR; prezinta asta ca o dovada ca nu exista Dumnezeu.

12. In orice discutie despre crestinism sau despre religie in general sau chiar numai despre existenta unei Divinitati, baga la inaintare argumentele 7-11.

13. Descrie-l pe Dumnezeul biblic ca fiind un psihopat sangeros - pentru asta tine mereu la indemana o lista de pasaje alese din Vechiul Testament (preferabil in engleza - gasesti cu Google).

14. Insista sa combati cele 6 zile (a 24h) ale facerii lumii si cei 6000 de ani de la facerea lumii sau potopul care a acoperit intreg pamantul si arca lui Noe in care au incaput toate speciile de animale, chiar daca e clar ca nici interlocutorul tau nu crede asa ceva.

15. Intreaba daca rumega iepurii.

16. Spune-i ca e ok, poate sa creada ce vrea el, dar nu-ti place ca face prozelitism si incearca sa-ti bage pe gat ideile lui.

17.Cand nu stii ce sa mai zici, numeste-l troll cre(s)tin si raporteaza-i intrebarea (impreuna cu alti useri militanti pentru cauza).

P.S.Pentru ofticați.

Puteti sa raportati cat vreti, doar face parte din principiile voastre "democratice".

22 răspunsuri:
| EmaS a răspuns:

Este foarte util pentru a te trimite direct in iad!

| Liviu a răspuns (pentru EmaS):

Indoctrinarea fata de parinti face ravagii, sper ca nu esti unul din cazurile in care parinti a bagat pe gat la copiil a propriu religia de mici happy Nu am nimic cu nimeni, dar urasc parinti care forteaza copii de mici sa creasca si sa se maturizeze cu gandu ca exista un creator imaginarsad imi pare rau daca ai trecut prin chinurile astea...

| EmaS a răspuns (pentru Liviu):

Stai linistit ca nu parintii m-au obligat sa devin crestina. Eu am cautat adevarul si L-am gasit. Isus este Calea, Adevarul si Viata. Copiii mei au libertatea sa aleaga, pentru ca dragoste cu forta nu se poate. Pe Dumnezeu trebuie sa Il iubesti cu toata inima.

| Inferno a răspuns:

Stii care este problema? Problema este ca printre toate acele aberatii pe care le numesti "principii ateiste", pentru ca sunt niste aberatii, recunosc, TU, ai trecut si lucrur icat se poate de relevante, reguli logice, pe care le ironizezi fara motiv.
La 2, nu ateii afirma asta, ci logica cu ale sale legi.
Nu vad ce cauta pe lista o lege logica trecuta chipurile ca o afirmatie stupida pe care o fac ateii...

La 14, iar, esti tu sigur ca interlocutorul nu crede asta? Eu iti spun ca sunt destui cei care o cred.

| martzian a răspuns (pentru Inferno):

Inferno, imi place cum pui problema. Tu spui ca esti de acord cu faptul ca "existenta lui Dumnzeu trebuie demonstrata. Nu mai intru in faptul ca afirmam multe lucruri (si le luam de bune) fara a le putea demonstra, apropo de discutia noastra de mai devreme. Dar intreb, ca ala care doreste sa te ajute: ce fel de dovezi ai considera suficiente pentru a demonstra existenta lui Dumnezeu? Vorbim de Dumnezeu ca fiind acea fiinta transcendenta, nu de un urias care locuieste pe un munte undeva sau pe o alta planeta.

| Inferno a răspuns (pentru martzian):

Eu nu m-am uitat la ce scrie acolo, nici nu ma interesa. Cand am citit acea afirmatie am citit-o in felul urmator: "Afirma ca existenta lui X trebuie demonstrata, nu inexistenta."
Si cum asta contrazice logica, l-am corectat.
Si ca sa-ti raspund la intrebare, nu vad de ce ar trebui sa aducem dovezi mai solide pentru existenta Lui Dumnezeu decat pentru existenta altor lucruri.
Asa cum tu poti sa imi demonstrezi aposteriori ca o masa exista, sau daca nu, atunci aprioric (teoretic).

| martzian a răspuns (pentru Inferno):

Nu mi-ai raspuns la intrebare. Eu am intrebat ce fel de dovezi nu cum trebuie sa fie ele.

| anonim_4396 a răspuns (pentru martzian):

Problema e ca nu ai cum sa dovedesti existenta/inexistenta unei fiinte abstracte, dar e clar ca din pana ochiului ca zeul crestin nu are cum sa existe.

| martzian a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu e nici o problema, decat in mintea ta. Daca ai un raspuns la intrebarea mea, te rog sa il dai, daca nu, te rog sa te abtii.

| мιнαɛℓα36 a răspuns:

Daca asta e pentru avansati, ma intreb cum arata cel pentru incepatori? Util nu este, dar e amuzant.
Numarul 17 e maxim laughing

P.S. Iepurii rumega?

| iurii75 a răspuns:

Se pare că e popular ghidul pe TPU, mulți atei îl urmeazărolling on the floor

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

"Adu inchizitia si cruciadele ca argumente impotriva crestinismului, chiar daca vorbesti cu un ortodox."
Cruciadele chiar de ortodocsi au fost cauzate.

| Angel0 explică (pentru anonim_4396):

"Cruciadele chiar de ortodocsi au fost cauzate."
rolling on the floor
Da cum sa nu.
Iar esti ateu?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

"11. Insista pe couptia, lacomia, colaborationismul unei parti a clerului si ierarhei BOR; prezinta asta ca o dovada ca nu exista Dumnezeu."
Nu prezinta asta ca dovada a ipocriziei biserici.

| 3xfemeie a răspuns:

Punctul 15 e fenomenal. rolling on the floor

| sabrina103 a răspuns:

Cred ca cineva poate sa-si faca teza de doctorat doar folosindu-se de conversatiile de pe site(pro sau contra) comparand cu teza noului ateism.

| 22SWAG22 a răspuns:

Am vrut sa raspund la intrebare, dar din pacate EmaS m-a demoralizat cu prostia ei.

| EmaS a răspuns (pentru 22SWAG22):

Vom trai si vom vedea daca am sau nu dreptate. Si totusi, ce o sa te faci daca am dreptate?

| martzian a răspuns (pentru 22SWAG22):

Insultele si atacul la persoana nu sunt permise pe TPU.

| Liviu a răspuns (pentru martzian):

Da-l in judecatalaughing

| martzian a răspuns (pentru Liviu):

Raspunsul tau indica timp liber exagerat de mult. Eu nu vad nimic de ras. O zi buna.

| Liviu a răspuns (pentru martzian):

Sincer sa fiu, chiar am foarte foarte mult timp liber la dispozitie(mai ales in turele de noapte) dar ce legatura are asta cu raspunsul meu? o zi buna si tie -.- pe viitor numai fi asa rau/rea big grin