| anonim_4396 a întrebat:

"Cât pentru mine, fericirea mea este să mă apropii de Dumnezeu... [...]" Psalmul 73:28

Cum înțelegeți voi această apropiere? Cum procedați atunci când doriți să vă apropiați de Dumnezeu?
Haideți să discutăm pe niște exemple concrete. happy

P.s. Întrebarea este pentru creștini.

42 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Parerea mea apropierea fata de dumnezeu consta in a numai face pacate si a face fapte bune, din pacate multi regăsesc fericirea in sex,alcool,noul iphone si alte chestii hedoiste, chiar daca is ateu consider ca fericirea nu o aduce materialismul si socializarea, iubirea, meditația, voluntariatul, a iti petrece timpul cu cei dragi

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

1. David nu era creștin. Creștinismul a apărut ca religie în secolul 1 și secolele care au urmat.
Astfel Dumnezeul creștinilor nu este Dumnezeul lui David, care era un Dumnezeu al poporului evreu.
Isus, pretinde că el este fiul lui Dumnezeu. Religia creștină face din el zeu, el, Isus fiind o față, o ipostază a divinității creștine. Isus spune, Eu sunt viața. Dacă ești creștin, crezi ce spune Isus.
Deci crezi în Isus, crezi în viață. Dar nu poți să crezi în viață citind literal Noul Testament, dacă tu trăiești în 2020 ( Două zeci - Două zeci). Astfel să trăiești, să fii creștin al acestui veac al acestui an. Iar ca să poți face asta, trebuie să ignori nenumărate versete din Biblie, sau să le interpretezi altfel. Și multe altele. Foarte concret. De când te trezești, până adormi.

| anonim_4396 explică (pentru sadrian46):

Dumnezeul iudaismului este Același cu Dumnezeul creștinismului, iar El le-a promis evreilor un Salvator (Mesiah).
Nașterea și viața Lui au fost profețite cu detalii "tulburător" de exacte, care s-au adeverit. Evreii Îl așteptau pe Salvator ca pe un Lider politic și religios, aveau o imagine în mintea lor... însă atunci când a apărut pe pământ, ei s-au poticnit în El pentru că se așteptau la cu totul altceva. Isus Hristos a revoluționat Legea iudaică, "umbra", într-o Lege a harului, a neprihănirii mai mult de dragul lui Dumnezeu decât de frica Lui...

| sadrian46 a răspuns (pentru anonim_4396):

Asta este părerea ta. Vezi ce părere are Isus și apostolii despre viață și Dumnezeu, înainte să spui că e acelaș.

| Wr3nch a răspuns:

Merg si petrec cateva minute intr-o biserica, ideal goala, si spun o rugaciune in gand.

| Celcestietot a răspuns:

O fericire relativa, corect?

Cum procedez eu? Totul vine de la sine, pentru ca sunt un om foarte aproape de moralitate.

| anonim_4396 explică (pentru Celcestietot):

Foarte aproape de moralitate? E ca și cum ai ajunge "foarte aproape" la timp pentru trenul mântuirii...
Stai liniștit...că nimeni nu e deplin moral fără Harul lui Hristos. happy

| Celcestietot a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu-i acelasi lucru, ca nu intra doar perfectiunile intruchipate (de la inceputul vietii) in Rai la Dumnezeul meu. Poti sa ai un loc vesnic si fara sa fi asemenea lui Dumnezeu, nu? Ba da.
De ce nu este nimeni pe deplin moral fara Harul lui Iisus? Nu inteleg.

| anonim_4396 explică (pentru Celcestietot):

Pământul este o sferă, așadar nimeni nu-i în stare să meargă în linie dreaptă. laughing Lăsând gluma, perfecțiune n-o să găsești la niciun om. Și niciun om imperfect n-are ce căuta în Cerul perfecțiunii. Doar dacă este considerat perfect, iar această "îndreptățire" stă doar în puterea Jertfei cu J mare.winking

| Celcestietot a răspuns (pentru anonim_4396):

Pamantul este plat, de aceea putem sta pe el. Copacii sunt sferici, strazile sau casele noastre? Nu sunt, asa ca, Pamantul este plat. Mda, nu lua in serios ce am scris pana acum. Perfectiune exista la Om, dar la om nu. Ba are ce cauta in Imparatie, poti intra si daca nu esti perfect, dar se zice ca, cu ajutorul lui Iisus, ceea ce mi se pare ciudat. Poti intra acolo si cu ajutorul Dumnezeului Vechiului Testament, ce spui?

| anonim_4396 explică (pentru Celcestietot):

Ce spun? Că noi nu suntem pe aceeași lungime de undă...

| Celcestietot a răspuns (pentru anonim_4396):

Deci, Dumnezeul VT este fals sau cum?

Răspuns utilizator avertizat
| SG1995 a răspuns:

Din punctul meu de vedere, a unui non-teist, sunt de părere că Dumnezeu e pur si simplu existența, pur si simplu simt "divinitatea" când ies afară într-un câmp respir aer proaspăt, îmi fac ordine în gânduri, etc.

| mentholinks a răspuns:

Pai mergea la templu, aducea o jertfa, mai manca si bea ceva si credea ca se apropia, in ziua de azi se duc oamenii pe la biserici si tot asa cred ca se apropie. E o chestie mentala fiindca habar nu are nimeni daca e chiar aproape sau nu de Dumnezeu ba chiar poate ca Dumnezeu il dispretuieste sau il uraste si omul se crede iubit si aproape.

| CodrutElian1990 a răspuns:

Eu sunt crestin, dar nu cred ce scrie in biblie, deoarece e scrisa de oameni care cred in totul de bazaconii.

Răspuns utilizator avertizat
| Simpatic a răspuns (pentru CodrutElian1990):

Nu te mai declara crestin astfel! Sa nu crezi in Biblie mai ales in Noul Testament inseamna ca nu-l ai pe Iisus in gandul tau, iar cel ce nu-l are pe Iisus nu-l are nici pe Dumnezeu (Tatal), asa ca numai zi ca esti crestin.
Pentru toti idiotii care zic ca Dumnezeu este rau si nu DREPT vedeti ce porunci a dat lui Moise si ce reguli, ce a zis El despre cei care ucid sau violeaza, reguli care societatea actuala nu le aplica si rau face.
Dumnezeu este bun si corect, iar cand cineva sau Ceva este corect toti cei incorecti il bleameaza si hulesc.
Daca tu spui unui hot de fata cu altii hotule, ala te va privi cu ochi buni vreodata?

| CodrutElian1990 a răspuns (pentru Simpatic):

Sunt crestin, ca asa am fost botezat, nu musulman sau alta religie. Nu cred in povestile din biblie, deoarece sunt scrise de oameni si difera de la o biblie la alta. De unde stiu eu care este adevarata biblie?
Iti pun o singura intrebare: in ce scrieri a fost recunoscut Iisus ca fiul lui Dumnezeu si in ce an s-a intamplat asta?
De unde stii ce porunci i-a dat Dumnezeu lui Moise.
Te rog sa te abtii sa numesti pe cineva idiot! Scuze, am uitat: asa te invata biblia sa-ti numesti aproapele.
Ai niste idei de ev medieval, de aceea nu ma au la discutii cu tine. Dupa cum iti asezi ideile se vede cata cultura ai.
Nu-mi mai scrie, te rog. N-am nevoie de baliverne de om fara cultura.

| CodrutElian1990 a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Nu zau!? Biblia este compusa din emanatii empirice cu care cei bogati si conducatorii au urmarit sa tina prostimea in sclavie.
Uite, iti pun cateva intrebari.
1. Se zice ca Dumnezeu este atotputernic. Atunci de ce ii lasa pe oameni sa greseasca? Pentru ca sa-i pedepseasca? Tu ai face cu copii tai asa ceva?
2. Se zice ca Dumnezeu este milostiv. Atunci de ce sa pedepseasca pe oameni? Din milostivenie?
3. Se zice ca Dumnezeu este atotstiutor. Atunci de ce trebuie sa ma duc la preot sa ma spovedesc, sa-i spun ce pacate am facut si el sa se roage sa-mi ierte Dumnezeu acele pacate? Chiar daca ar trebui sa ma rog, ma rog personal, nu prin intermeiar.

Am facut aceste divagatii, deoarece asa scrie in biblie. De asta nu cred in biblie.
Tu ai vazut vreodata in ce lux traiesc mai marii bisericii, incepand de la episcop in sus? Eu da. Si atunci sa-i cred cand spun ca adevarata bogatie nu e pe pamant, ci in ceruri? Si ei scriu biblia, nu saracii.

| Simpatic a răspuns (pentru CodrutElian1990):

Ai tu cultura mea mai iq zero mai ai mult pana acolo, cum va spune cineva adevarul cum il faceti de ev mediu sau mai stiu ce alti termeni jicnitori, pentru a va arata chipurile suprematia voastra intelectuala, care apropo nu o aveti. Daca eu sunt evul mediu tu esti acum omul pesterii inca nu ai desoperit nici focul!
Si eu sunt crestin nepracticant dar nu-mi place cand orice mizilic vine si spune aberatii, nici nu imi place sa va dau explicatii, cine sunteti voi sa va dau eu explicatii din Biblie, aveti acolo tot ce va trebuie, daca nu credeti e problema voastra dar numai blamati pe ceilalti.
Huliti impotriva noastra mai paganilor.

| CostinAlamariu a răspuns:

Prin rugaciune, fapte bune si cainta te apropii de Dumnezeu

| CodrutElian1990 a răspuns (pentru CostinAlamariu):

Religia, o fraza de dansii inventata, ca cu a ei putere sa te aplece in jug.

| CostinAlamariu a răspuns (pentru CodrutElian1990):

Daca crezi ca esti "liber" te minti singur cu maxima ipocrizie. Nu religia e jugul tau ci mass-media, pornografia, propaganda zilnica a propagandistilor antrenati, politicienii care isi bat joc de nația și familia ta, bancherii si oamenii puternici care au creat un sistem economic batjocoritor pentru omul de rand. Astea sunt adevaratele juguri si daca nu le vezi înseamna că ai fost îndoctrinat cu succes. Continua sa fumezi si sa bei, continua sa consumi pornografie ca ultimul terminat, continua sa cosnumi minciuni din mass-media, continua sa faci toate astea mintindu-te pe tine însuti ca esti liber si dupa afirma ca religia e "jugul" oamenilor...
Doamne, Doamne, ce ignoranti sunt oamenii de rând...

| Simpatic a răspuns (pentru CostinAlamariu):

Frumos i-ai zis-o acestui ateu care se declara crestin, din pacate insa multi suntem cazuti in robia zeilor moderni, si asta o arata foarte bine chiar serialul American Gods pentru cine il intelege.
Candva un preot mi-a zis ca prima lor lectie de la Teologie e ceva de genul sa nu te chinui sa explici unui ateu ca exista Dumnezeu, nu vei putea, degeaba ii aduci argumente, el o da pe aia cu NU VAD NU EXISTA!
La fel cum unui om incuiat la minte degeaba ii spui un adevar, acesta nu va crede ba va nega chiar si atunci cand va vedea cu proprii ochi!
Eu pe toti ateii si agnosticii nu ii inteleg de ce se afirma aici? fiecare cu credinta sau non-credinta lui, ca si ei cred in Sfatul Televizor sau in Sfanta mana stanga, sau in harul fumatului, dar de ce au ales ei este bine si ce am ales noi ar fi rau? Ca asa vad ei lucrurile subiectiv!
Asa ca un mesaj pentru voi, dragi atei, pagani, sectanti sau ce mai vreti voi sa fiti nu va mai legati de ortodoxie, ca va da ortodoxia niste palme peste bot de nu va vedeti, vreti sa incercati ma ofer eu sa va ofer, iar palmele mele pleaca dintr-un brat mare si puternicwinking

| CodrutElian1990 a răspuns (pentru CostinAlamariu):

Nu fumez, nu beau bauturi alcoolice, nu consum pornografie. Nu cred in minciunile din mass-media (televizorul din camera mea este pornit doar arara.
Dar stiu sa discern adevarul de minciuna si sa cred doar in ceea ce pot verifica. Nu cred ca orice zboara se mananca.
Ignorant esti tu ca esti de acord cu dogma religioasa: "crede si nu cerceta", dogma inventata de marii vremurilor ca sa poata subjuga mai usor prostimea. Ca prosti, prosti, dar multi, vorba lui Lapusneanu.
Eu nu am sustinut ca sunt liber. Sustin insa ca ma pot lupta impotriva celor care vor sa ma subjuge, Dar daca cred fara sa cercetez, impotriva a ce ma lupt?
Cat priveste mai marii lumii, nu vezi ca sunt aidoma: cei care au creat sistemul economic si marii prelati? Tu stii ce averi si afaceri are biserica, conduse de la preoti pana la patriarh? Biserica ortodoxa romana are cea mai mare afacere economica din Romania.
Nu toti oamenii de rand sunt ignoranti: doar cei care sunt bigoti si cred doar ce spun preotii si mai marii lor.
Am mai spus-o si o repet. Am asistat la o discutie intre doua surori: una de la tara si una de la oras cu doua facultati.
Prima ii spune celeilalte ca nu stie ce se intampla cu casa ca se lasa de un colt. Un barbat, care era prezent, ii spune sa cheme pe cineva care se pricepe sa vada de ce. Cealalta sora - "cu multa carte" - sare imediat si ii spune:
- Nu, nu, sa cheme un sobor de preoti sa slujeasca, acolo este un lucru necurat.
Deoarece propietara casei nu a chemat soborul de preoti, sora de la oras nu a mai vizitat-o pe cea de la tara, spunand ca acolo este ceva necurt.
Uite aici ne duce religia si preotimea.

| CostinAlamariu a răspuns (pentru CodrutElian1990):

Daca îmi spui unde exact in Biblie sau unde in scrierile unor sfinti sau oameni ai bisericii scrie "Crede și nu cerceta" in clipa aia imi abandonez orice credinta religioasa. Te las sa te chinui sa gasesti.
Daca intr-un final n-o sa reusesti sa gasesti niciunde aceasta "dogma" iti spun pe de-acum ca nu exista. Ai crezut ca ea exista si n-ai cercetat. Ce ironic happy

| CodrutElian1990 a răspuns (pentru CostinAlamariu):

Mai cerceteaza. Intreaga biblie este strabatuta de asemenea indemnuri: sa te increzi in ce se spune, ca venite de la Dumnezeu.
Cei care au putin mai multa cultura (atentie, invatatura este doar una din cele 7 laturi ale culturii) nu asteapta sa i se spuna direct. Dar undeva exista si in spusele atribuite lui Isus. Mai cauta.

| CostinAlamariu a răspuns (pentru CodrutElian1990):

Crede-ma ca stiu Biblia mult mai bine decat tine si nu exista niciun "crede si nu cerceta". Ce ironic mi se pare ca ai crezut ca exista si nu ai cercetat laughing

| CodrutElian1990 a răspuns (pentru CostinAlamariu):

Ce i-a spus Iisus lui Toma? Eu nu am zis ca scrie exact asa ceva. Dar cap avem, ne mai trebuie minte sa intelegem.

| CostinAlamariu a răspuns (pentru CodrutElian1990):

Iisus i-a spus lui Toma sa fie loial. Dupa toate intamplarile prin care au trecut si dupa toate minunile pe care le-a vazut Toma Iisus i-a spus sa fie loial Celui pe care l-a vazut deja savarsind minuni. N-a fost deloc o chestie de credinta oarba asa cum le place ateilor sa interpreteze, in interesul lor bineinteles.

| CodrutElian1990 a răspuns (pentru CostinAlamariu):

Nu! Altceva i-a spus.

| CodrutElian1990 a răspuns (pentru CostinAlamariu):

Nu la asta m-am referit, ci la a crede. De altfel toate spusele din biblie sunt un indemn a crede in ce ti se spune, fara sa te intrebi daca sunt adevarate sau false.

| CostinAlamariu a răspuns (pentru CodrutElian1990):

Sa ai credinta nu este echivalent cu "sa crezi" empiric vorbind. Cuvantul "credinta" in Biblie se refera la loialitatea fata de Dumnezeu si nu e un indemn la credinta oarba la fel cum atunci cand te casatoresti nu ai credinta oarba ca sotul sau sotia ta te iubeste cu adevarat. Asta denota lipsa ta de intelegere a Bibliei si dovedeste inca o data ca niciunde in Biblie nu scrie "crede si nu cerceta". Ba din potriva. Dumnezeu vrea sa cercetam. Sa fim sinceri cu noi si cu cei din jurul nostru si sa rationam.

| CodrutElian1990 a răspuns (pentru CostinAlamariu):

Eu ti-am pus o intrebare concreta, iar tu mai iei cu baliverne sa ma ametesti. Asta denota ca nu cunosti ceea ce sustii. Raspunde-mi la intrebare si nu mai cauta sa ma aburesti, ca nu ai gasit persoana cu care sa o faci.
Sunt de acord sa crezi in ceva, dar de la crede pana a crede orbeste - adica a fi bigot - este o mare diferenta. Bigotismul a fost si este una dintre cele mai mari tare ale omenirii, deoarece a tinut si tine supusa prostimea. Si cum a spus Lapusneanu: Prosti, dar multi.

| Panamax a răspuns:

Cand va convin versetele din Vechiul Testament nu se refera doar la evrei?

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Matei 5:3-12

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Fericirile

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Deștept, cum ți-ai dat seama? laughing

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Ești sarcastic... Sau? straight face

| slayer09 a răspuns:

Apropierea din perspectiva mea e atunci cand, incerci din tot sufletul sa simti acea dulceata a LUI, nemaifacand pacate si smerindu-te tare, atunci simti ca te deconectezi de tot si esti doar cu EL. Aici intervine si un pic de liniste: te poti duce in natura si poti incerca sa te relaxezi si sa contempli natura si sa uiti de grizi si de toate gandurile lumesti si sa te gandesti la EL.

| Helper07 a răspuns:

Nu fi pasiv fata de Dumnezeu, nu asa functioneaza o prietenie. Te apropii de El studiind Biblia si alte carti care-ti spun despre El. Te apropii de El facand ce e bine. Cred ca atunci cand incepi sa faci anumite schimbari pentru Dumnezeu, fie ca iti place sau nu, te apropii de El. Insa ceea ce ne schimba cu adevarat e relatia cu El. El te iubeste, iar tu, crezand asta, alegi sa-L iubesti si tu, si asa incepe relatia. Pe parcursul acesteia, Il vei observa pe Dumnezeu tot mai aproape de tine in viata ta.