| Archangells a întrebat:

Cat timp se pastreaza apa sfintita la Ortodocsi prin coborarea harului asupra ei? E adevarat ca cea de la catolici nu e sfintita si se altereaza dupa un timp deoarece nu au Duhul Sfant?

10 răspunsuri:
| DeyCj a răspuns:

„prin coborarea harului asupra ei"
Ăste e SF.Real şi tu poţi sfinţii apa dacă ştii cum s-o faci.Magia nu e paranormală ci e doar ştiinţă, la fel ca şi chimia.
Ca şi răspuns concis la întrebarea ta, ar fi ca şi orice apă. Până se evaporă sau o consumi.

| Donsavas a răspuns:

Apa tot apa este, indiferent ca este naturala, sintetizată sau "sfintita". Nu e cu nimic diferita. Tu poți sa o vezi altfel, dar ea pentru toți este doar apa.

| DeyCj a răspuns (pentru Donsavas):

...şi atunci cum îţi explici că apa are gust diferit în funcţie de provenienţa ei?

| Donsavas a răspuns (pentru DeyCj):

Apa are în compoziție și minerale. În funcție de cât de concentrata este și de mineralele pe care le conține, poste avea gust diversificat.

| Mclaren12 a răspuns:

E sfintita doar in capul vostru.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Am avut in casa Agheasma care nu s-a alterat nici dupa 20 de ani si am consumat-o. Deci, apa sfintita de preotul ortodox NU se strica!
Papistasii sunt eretici, n-au preotie valida, iar tainele lor sunt fara har. Pai ce har sa aiba, cand ei spun ca este creat? Asa sustin papistasii, printre alte erezii, ca Harul lui Dumnezeu este creat! Ceea ce inseamna ca-L coboara pe Dumnezeu la nivelul de creatura. Este evident ca papistasii au alte dogme, inclusiv cea a Sfintei Treimi, decat cele corecte si sanatoase ale Bisericii lui Hristos, care este Biserica Ortodoxa.
Apa la papistasi nu se sfinteste, Harul lui Dumnezeu nu coboara la eretici, si asa cum spunea Sfantul sarbilor Iustin Popovici, numele ereziei papistase, ca si a celor protestante/neoprotestante este acelasi: Legiune!

| Cugetator a răspuns:

Apa sfintita de preotii si numai preotii Ortodocsi(in adevaratul sens al cuvantului) nu are un termen limita atata timp cat o ti într-un recipient de sticla nu de plastic. E foarte interesant cum si dupa ani buni are gust de apa proaspata(Toti scepticii puteti incerca treaba asta). Catolicii pun sare in apa lor ca sa nu se altereze asa de repede(Desigur aceasta se strica). Biserica Ortodoxa s-a despartit de catolici la Marea Schisma din cauza ca au venit cu niste idei eretice ca de exemplu : Duhul Sfant izvoreste si din Iisus Hristos( Desigur nu e adevarat).In concluzie apa sfintita de preotii Ortodocsi nu se altereaza sau se strica pe cand ce-a de la catolicii da. S-au facut studii in rusia pe apa sfintita iarta-ma nu am reusit sa gasesc articolul integral unde se dadeau date mai exacte etc..https://dervent.ro/......ostiri.php

| Holiday a răspuns (pentru Cugetator):

Apa "sfintita"de ortodocsi, catolici sau de catelul din coltul strazii este la fel si e doar apa chioara.
Studiul ala de care vorbesti e facut de un asa zis ïnstitut"care nu exista. Este doar o propaganda religioasa crestina.

| Cugetator a răspuns (pentru Holiday):

Dovada cea mai buna e sa încerci singur treaba asta. Nu conteaza daca articolul e fals sau nu (Nu e) oricum nu e acela detaliat pe care l-am citit si mai ales ce am zis nu e bazat pe nici un articol e bazat pe ce am experimentat eu si am vazut cu ochii mei. Si as aprecia daca afirmi ceva, sa imi dai si niste argumente altfel mi se pare ca e fara rost discutia.