| Meme10Meme a întrebat:

Cate biblii exista? Am vazut un documentar care zicea ca biblia a fost cenzurata.

Răspuns Câştigător
11 răspunsuri:
| Mayhem666 a răspuns:

Probabil sute de copii in lumea intreaga. Unele copii in anumite limbi, altele in alte limbi. Biblia asta e ca o si cancerul, scapi de ea intr-un loc si apare in altul.

| CodrutElian1990 a răspuns:

Da, este una singura, dar cu mai multe variante. Fiecare ramura a crestinismului a adaptat biblia - scotand sau introducand in ea diferite texte, cpitole chiar si scrierile asa zisilor un or noi "sfinti", in asa fel incat textul bibliei sa le sustina doctrina religioasa care sedea la baza ramurii bisericii, cultului sau sectei care o intrebuintau.
Am avut ocazia sa citesc patru asemenea variante. Inclusiv unele expresii au fost schimbate.

| CodrutElian1990 a răspuns:

Si inca ceva: ea nu a fost cenzurata: ea a fost modificata in functie de interesele celor care o foloseau in propaganda lor religioasa.

| Panamax a răspuns:

Este o nebunie ce s-a intamplat de-a lungul timpului cu biata Biblie.
Tot ce trebuie sa stim este ca a fost scrisa de oameni cu diferite interese si probleme.