| anonim_4396 a întrebat:

Cate blasfemii scriu sectanctii despre Dumnezeu ma mir.

Totuși, Satan, unul dintre îngeri, a ales să se opună la asta și să-și creeze propria lui cale.

Unde scrie in geneza asa ceva,ca Satana a incercat ceva impotriva lui Iahve, cand Satana a cerut voie lui Iahve sa testeze credinta lui Iov?

Satan era plin de răutate și voia să distrugă această armonie. Părerea lui era că, dacă oamenilor li se dă o voie liberă, ei vor prefera să păcătuiască, în loc să-L asculte pe Dumnezeu. Dumnezeu putea să-i închidă gura sau să-i schimbe complet părerea, într-un mod forțat, dar El are mult prea mult respect pentru voia liberă, chiar și pentru cei care aleg să nu-L asculte. Așa că, în loc să-l forțeze pe Satan înapoi la lumină, Dumnezeu a trebuit să dovedească un lucru: calea păcatului conduce doar la suferință.

unde naiba scrie de satana in geneza, adam si eva fiind ispititi de un sarpe
Când Dumnezeu a creat pământul, intenția Lui a fost ca acesta să fie o extensie a păcii și armoniei din cer. Dar, lui Satan i s-a permis accesul pe pământ și el a ispitit-o pe Eva în Grădina Eden. Când Satan i-a oferit Evei alegerea de a urma calea lui Dumnezeu sau calea păcatului, Dumnezeu spera din inimă ca ea să aleagă calea Lui. Tot ce El dorea era ca oamenii să fie fericiți și El știa că singura soluție era ca ei să fie ascultători. Din păcate, ea a ales să asculte de calea lui Satan – calea blestemului și ea l-a convins pe Adam să facă la fel. Datorită respectului său imens pentru voia liberă, Dumnezeu a trebuit să facă un pas înapoi și să-i lase pe Adam și Eva să sufere consecințele acțiunilor lor.

Îți poți imagina urgia lui Dumnezeu asupra lui Satan, după ce S-a abținut toate aceste mii de ani – acum a ajuns, în sfârșit, ziua judecății.

Satanel asta a facut o urgie laughing impotriva creatorului universului
https://crestinismactiv.ro/de-ce-permite-dumnezeu-suferi nta

3 răspunsuri:
| Mosotti a răspuns:

Ete na, se zicea ca tot dumnezeu l-a permis pe satan, ca satan e sub el, deci e un joc inventat de smecheri pentru a prostii pe aia mici de rand, a pornit ca sa nu mai conteste oamenii imparatu, sa zica ca zeii, ca aia, aia l-au pus, de acolo a pornit religia.

| Meme10Memu a răspuns:

Cică s-ar fi bătut cu Mihail iubitul lui dumnezeu. Apocalipsa 12.

| Octavian199 a răspuns:

Aia nu se pune. rolling on the floor