| Meme10Memu a întrebat:

Cate chipuri are Dumnezeu?

17 răspunsuri:
| Celcestietot a răspuns:

Păi ce, vrei sa spui că Dumnezeu este limitat?

| Meme10Memu explică (pentru Celcestietot):

Dupa biblie dumnezeu are un singur chip. Spune "dupa chipul si asemanarea lui" nu dupa chipurile si asemanarile lui dumnezeu. In doctrina trinitatii dumnezeu are trei chipuri insa in biblie dumnezeu are un singur chip.

| Meme10Memu explică (pentru Celcestietot):

Nu vreau sa spun ca dumnezeu e limitat. De exemplu daca o entitate se confunda cu variatiile ei nelimitate acea entitate nu exista ca persoana ci e doar o supa sau o ciorba cuantica in continua transformare formata dintr-o infinitate de particule elementare.

| Celcestietot a răspuns (pentru Meme10Memu):

M-am referit că poate fi ce vrea Dumnezeu, că doar are putere nelimitată. Știu că în Biblie El este prezentat ca un "om", dar doar spuneam și spune tu că nu este așa.

| LPCTSTR a răspuns:

La fel de multe cate are un om normal.
Infinite, pana sa-l cunosti.
Nu c-as fi religios...doar vorbe.

| Meme10Memu explică (pentru LPCTSTR):

Aici e dilema. Cica chipul si asemanarea lui dumnezeu care e unu si una singura intelese de multi in sens figurat se contrazice cu ce a spus Pavel ca dumnezeu are mai multe calitati: dragoste, dreptate, etc. Deci se pare ca biblia contine contradictii. De aceea multi care o citesc ajung la spitalul de nebuni cu conflicte de personalitate sau ajung nebuni nediagnosticati de medic psihiatru pentru ca ei se considera sanatosi si nu se duc sa se caute la medic.
Dpdv social conflictul de personalitate poate fi redat prin cuvantul ipocrit, om cu mai multe fete, duplicitar, mincinos. Multi oameni religiosi sunt astfel sau chiar majoritatea oamenilor religiosi. Dumnezeu cu trei fete, om cu trei sau mai multe fete sau om viclean. Dumnezeu pare ca e viclean sau ipocrit avand trei fete sau mai multe asa cum se spune in doctrina trinitatii.

| TamplaruAnisoara a răspuns (pentru Meme10Memu):

Eu nu cred in trinitate! Acesta este si motivul pentru care am plecat din biserică adventista. Si nici nu mai ader la alta denominațiune.Cat despre răspunsul pe care l-am dat am afirmat ca ar putea fi si nu ca este. Daca ne luam după faptele celor care își zic ca sunt creștini, dar fara sa fie in realitate si ii atribuim lui Dumnezeu ca fiind ca si ei fățărnici, cu doua sau mai multe fete, atunci ai avea dreptate. Insa Dumnezeu ne îndeamnă sa fim sfinti fiindcă El este sfânt.

| TamplaruAnisoara a răspuns:

Pe om Dumnezeu l-a făcut după chipul si asemănarea Sa. Răspunsul ar putea fi: cați oameni, atâtea chipuri.

| Meme10Memu explică (pentru TamplaruAnisoara):

Cate caramizi sunt tot atatea matrite sau forme sunt?

| Irinel15123532 a răspuns:

Dumnezeu Hristos a luat chip de om, nu stim cum arata El, desenele si picturile despre care zic toti ca asa arata Hristos, este o propaganda ieftina si neadevarata, se incearca intr-adevar sa se descifreze dar nu exista o asemenea poza sau pictura. Dar El nu are chip de om, este Duh, Nu este o fantoma, dar este Duh. Cand spune ca ne-a creat dupa chipul Sau, se referea la sentimente, ratiune, constiinta, libertatea de decizie, pentru ca Domnul este o persoana, care te iubeste, cu toate cele enumerate, dar infinita in dragoste, credinciosie, indurare, mila, dreptate, citeste noul testament, Hristos te iubeste.

| Helper07 a răspuns:

?

| AnonimSuprem1 a răspuns:

Daca tot vrei sa vina vorba in crestinism (ca despre hinduism nu stiu ce sa iti spun) despre fiinte divine cu mai multe fete ne putem referi la heruvimi (descrisi in primul capitol din Ezechiel si chiar si in altele).

| Meme10Memu explică (pentru AnonimSuprem1):

Conform legilor fizice cate chipuri are dumnezeu? Gandeste-te la dumnezeu ca la o forta unificatoare care unifica si armonizeaza toate legile fizice precum mortarul caramizile unei cladiri. Lasa biblia. Biblia e o carte scrisa de oameni. Fiecare religie cu cartea ei.

| AnonimSuprem1 a răspuns (pentru Meme10Memu):

Sincer sa fiu, acum fiind la subiectul religie, fie ca noi credem sau nu, preferam cu atat mai mult daca vorbim din versete biblice. Deasemenea eu nu pun pret pe biblie in mod exagerat astfel incat sa ma numesc religios sau fanatic; dumnezeul vietii mele sunt eu pana la urma (sau daca e sa o luam asa parintii...).
Totusi biblia ne da niste repere: "Dumnezeu este lumina..." si vorbeste despre Lumina ca de Dumnezeu. Deci daca e sa luam din realitate un element asociat cu Dumnezeu ar fi Lumina. In fine nu cred ca pot sa spun ca lumina existentiala este un dumnezeu (parerea mea), ci se refera la ideea de revelatie divina, lumina semnifica revelatia: citeste Evanghelia dupa Ioan capitolul 1 si poate chiar si 3.
Deci dupa cum citesti Dumnezeu este Cuvant, Lumina, Viata, Adevar; lui i se mai atribuie multe denumiri: Domnul Savaot (adica Domnul ostirilor ceresti); evreii il numesc pe Dumnezeu YHWH.

| Meme10Memu explică (pentru AnonimSuprem1):

Cum sa fie dumnezeu lumina cand in univers e mai mult intuneric?

| AnonimSuprem1 a răspuns (pentru Meme10Memu):

Pai asta si zic, cred ca este vorba despre o metafora mai degraba, de un simbol simplu, dar cum materia noi o consideram oarecum "murdara" pentru a-L asocia cu Dumnezeu, religiosii au cautat ce era mai curat in realitate si mai frumos si mai "nevinovat" si au zis Dumnezeu este Lumina. Dar cred ca este vorba despre "Lumina calauzitoare a vietii", adica ideea de revelare, caci lumina inseamna descoperire, deoarece cum stim noi in viata de zi cu zi fara lumina ceea ce este nu s-ar mai vedea.

| AnonimSuprem1 a răspuns (pentru Meme10Memu):

Deci dupa cum observam sunt multe lucruri de gandit: in apocalipsa lui ioan (primele trei capitole) se prezinta cele 7 biserici si cele 7 duhuri ale celor sapte biserici, carora dumnezeu le trasmite mesaje "mantuitoare" (de indreptare): "11. Care zicea: Ceea ce vezi scrie in carte si trimite celor sapte Biserici: la Efes, si la Smirna, si la Pergam, si la Tiatira, si la Sardes, si la Filadelfia, si la Laodiceea.", iar aceste 7 duhuri au ca simbol 7 stele "care sunt in mana lui Iisus Hristos"; iar, intr-adevar universul e numai intuneric, dar dupa cum vedem sunt si aceste "puncte de lumina" (stele) care din punct de vedere metaforic trasmit lumina dumnezeaiasca.