| Pricope_Marius_1997 a întrebat:

Cate pagini are Biblia cu totul? eu stiam ca sunt 66 de carti impartite in Vechiul si Noul Testament, 39 in vechiul si 27 in noul.
Intreb asta pentru ca cea pe care o am eu e mai subtire la toc si are 1240 de pagini si am auzit ca sunt editii mai mari cu mai multe pagini si date. Poate ca asta depinde de editori nu toate editiile sunt la fel.

2 răspunsuri:
| TamplaruAnisoara a răspuns:

Traducerea Cornilescu are 1223 pagini si conține 66 de cărți;
Traducerea Fidela are 1221 pagini si conține 66 de cărți;
Traducerea Lumii Noi, a Martorilor lui Iehova are 1565 pagini si tot 66 de cărți.
Eu am mai citit si traducerea Nițulescu, aceea nu îmi amintesc cate pagini are dar îmi amintesc ca conține mai multe cărți, doua din ele mi le amintesc:Istoria Susanei si Macabei.

| împreunăfacembine a răspuns:

Salut,

Nu stiu sigur cate are, dar stiu ca bibilia,, oficiala", adica cea din care se predica in biserici e cea cu traducerea de Cornilescu.

Zi faina!

| RAY a răspuns (pentru împreunăfacembine):

Nu stiu sigur cate are, dar stiu ca bibilia,, oficiala", adica cea din care se predica in biserici e cea cu traducerea de Cornilescu.

crezi aiurea, traducerea de Cornilescu este erezie

| împreunăfacembine a răspuns (pentru RAY):

Habar n-aveam de asta