| OOOLEOOO a întrebat:

Cate razboaie in numele lui Dumnezeu, si cate razboaie in numele ateismului?

Religia pacii este patata cu sange?

21 răspunsuri:
| sublime89 a răspuns:

Stim cu totii raspunsul. Uite inca o varianta de intrebare la care crestinii probabil ca ar face o grimasa si mai mare: "Cate razboaie in numele lui D-zeu, si cate razboaie in numele lui Satan?" Sau: "Cati oameni au murit in istorie in numele lui D-zeu, si cati in numele lui Satan?"

| IzvorulDeIntelepciune a răspuns:

Disputele pe teme religioase arata cat de limitati sunt de fapt oamenii.

| Jardelin a răspuns:

Religia pacii este islamul. Normal ca este patata de sange. Este inecata de atata sange! De cand s-a infiintat si pana azi.

| drutzix a răspuns (pentru Jardelin):

Toate sunt patate de sange nu doar islamul.

| Jardelin a răspuns (pentru drutzix):

Ortodoxia cu ce sange e patata?

| drutzix a răspuns (pentru Jardelin):

E mult mai greu dar nu imposibil sa faci crime atunci cand nu esti la putere. Ortodoxia nu a avut putere la fel ca Romano-Catolicismul deci crimele lor nu sunt asa mari. Acestea fiind spuse asta nu inseamna ca ortodoxismul e curat.
Intra aici si mergi la Bosnia Herzegovina si la Kosovo. http://www.religioustolerance.org/genocide4.htm

| Jardelin a răspuns (pentru TrăieşteClipa):

Eu nu vad crime in acea lista... Te-am intrebat de crime. Vrei sa-ti dau eu crime in masa ale ateismului? Vrei sa-ti dau eu crime ale regimurilor ateiste? Presecutii, lagare de exterminare, torturi, crime impotriva umanitatii, genociduri, etc, etc...

| Jardelin a răspuns (pentru TrăieşteClipa):

Ia de aici un exemplu. Iar asta e mic copil pe langa altele cu mult mai infioratoare. Iata ce ideologie frumoasa toleranta si iubitoare este ateismul!

http://www.tpu.ro/......ina-2.html

| drutzix a răspuns (pentru Jardelin):

Deco 600,000 de oameni morti sau aruncati pe drumuri nu reprezinta crima impotriva umanitatii? Ma bucur sa vad ca ai o constiinta solida.
Stii ceva chiar nu m-ai prin intr-o pasa buna asa ca o sa fiu direct. Esti un idiot, la fel ca orice persoana care spune ca ateismul este o ideologie. Nu iti trebuie mai mult de o jumatate de neuron sa iti dai seama ca ateismul nu are idei fixe, dogme sau traditii. Ateismul nu spune ca detine adevarul absolut. Totul indica faptul ca ateismul nu este o ideologie. Poti face orice si atat timp cat nu crezi intr-un zeu esti ateu. Nu trebuie sa te botezi, nu te da nimeni afara daca faci ceva rau pentru ca, o spun din nou poate va intra in cap, ateismul nu este o ideologie, este o idee la fel ca deismul.
Ideologia (poate nu stii ce inseamna termenul de il folosesti aiurea) reprezinta un set de idei, conceptii filosofice, morale si religioase.
Crestinismul reprezinta o ideologie pentru ca pe langa ideea ca exista un zeu are si un set de conceptii (viata dupa moarte, rugaciuni, posturi). Si mai mult de atat crestinismul este si o comunitate din care poti fi dat afara. Ateismul nu are papa sau patriarh care sa te dea afara.
Daca un om se declara ateu si se duce si impusca 100 de oameni asta inseamna ca ateismul este de vina pentru crimele lui?
Spune-mi tu mie ce conceptii are ateismul in afara de pozitia de neincredere cand vine vorba de existenta zeilor?

| TrăieşteClipa a răspuns (pentru Jardelin):

Nu vezi din cauza ochelarilor de cal pe care ii porti.
Erau catolici cei din linkul tau. Observi cat esti de ipocrit?
La cruciade faceai pe nestiutorul
"Ce-s alea cruciade?" dar cand altii ucid catolici te bagi imediat in seama.
Cristeros ai tai nu au ucis chiar pe nimeni in razboiul acela?
Si-au dat viata pentru niste teorii eronate si iluzorii scrise de niste evrei vicleni intr-o carte numita Biblie.

| Idris a răspuns (pentru Jardelin):

Sunt perfect de acord cu tine ca Islamul este religia pacii, insa aceasta religie este patata de sange nu din cauza adeptilor ei ci din cauza ipocritilor si a ignorantilor. Uneori pentru a mentine pacea trebuie sa recurgi la violenta. Ceea ce fac si fortele de ordine astazi. Nici un om normal, corect si onest nu ii numeste teroristi pe politisti pentru ca acestia le fac rau infractorilor, insa prin ochii infractorilor acestia ii vad ca pe niste teroristi. Depinde de care parte a a baricadei esti.

| VelaJohnny a răspuns (pentru Jardelin):

Prietene, ai auzit de Bloody Mary, sau pe romaneste, Maria Sangeroasa? A fost o regina a Angliei care a ars pe rug vreo 300 de neoprotestanti doar pentru ca erau neoprotestanti, nefiint catolici. Ai auzit de inchizitiile catolice? Te omorau catolicii daca aveai o Biblie in casa si o citeai, te omorau daca demascai ideile lor tampite si doctrinele lor religioase false. De exemplu, cica la fiecare clinchet al banilor din cutia de donatii a bisericii, un suflet era eliberat din iad si dus in rai, si ca sa faci asta evident, trebuia sa arunci cu bani in cutia de donatie. Cat de josnic, si cine avea tupeu, la executare. Legat de cruciade, sigur ai auzit de ele. Razboaiele de catre preoti au fost sustinute, ei au sfintit armele soldatilor si s-au rugat pentru infrangerea dusmanului, la fel facand si tabara adversa aceluiasi Dumnezeu. Cu cine crezi ca a tinut, Est sau Vest? Ambele razboaie erau din prostia conducatorilor si pentru lacomia lor, si tu ai tupeu sa te rogi lui Dumnezeu sa le sprijine prostia si sa omoare oameni. Uita-te la primul raspuns al meu si la versetele citate din Biblie, sa vezi cum crestinismul este o religie a pacii, nu doar Islamul.

| RAY a răspuns (pentru Jardelin):

Ateismul nu este o ideoloie, e doar o lipsa de credinta in zeii atata tot, aceste documentare cu propaganda americana le stim prea bine, dar cand americani au infometat milioane de oamenii cum a fost? cand lea oprit apa? da apa fmi, si crestini au facut in toata istoria campani de ucidere a celor necrestini ba chiar v-ati omorat intre voi in toata istoria

| Jardelin a răspuns (pentru drutzix):

Idiot esti tu, ai intels? Si spalat pe creier. In caz ca ai avea.

| drutzix a răspuns (pentru Jardelin):

Cum spuneam, un idiot.

| VelaJohnny a răspuns:

Au fost lideri politici atei care au purtat razboaie, dar in numele necredintei in vreo divinitate nu a fost niciodata. In numele lui Dumnezeu au fost multe si destule. Ce e trist e ca si crestinii au purtat astfel de razboaie, chiar intre ei. Israelitii erau nevoiti sa poarte, unul dintre motive era faptul ca erau o natiune, trebuia sa se protejeze de natiunile invecinate. Insa crestinii au primit niste legi mai speciale. Din pacate, cum ziceam, s-au implicat in razboaie, ignorand porunca „Sa nu ucizi" si „Sa iti iubesti aproapele" si s-au ucis chiar intre ei. Preotii crestini din Rusia au sfintit armele in numele lui Dumnezeu si s-au rugat pentru infrangerea dusmanului, iar S.U.A la fel a facut, tot aceluiasi Dumnezeu cerandu-i binecuvantarea asupra armelor si asupra victoriei prin ucidere (doar un exemplu legat de Rusia si S.U.A). Mi se pare o prostie, statul s-a folosit de credinta oamenilor in Dumnezeu si i-a manipulat. Cele 2 razboaie mondiale au fost si in numele lui Dumnezeu dupa cum au presupus conducatorii religiosi. Clar, religia pacii s-a indepartat de legile crestine si a ajuns o pros. tituata pentru bani si influenta. Milan9, nu o lua ca pe o insulta, sti si tu reportajul de pe Antena 3. Daca vrei sa ma contrazici, fa-o civilizat, fara insulte.

In contradictie cu afirmatia lui Jardelin, am niste versete biblice care arata ca (virgula) crestinii ar trebui sa fie mult mai pasnici.

Galateni 5:22 „Pe de altă parte, rodul spiritului este: iubirea, bucuria, pacea, îndelunga răbdare, bunăvoinţa, bunătatea, credinţa,"

Crestinii fiind imprastiati in intreaga lume nu ar trebui sa faca razboi intre ei, ci sa urmeze indemnul lui Pavel:
1 Corinteni 13:11 „În sfârşit, fraţilor, continuaţi să vă bucuraţi, să vă lăsaţi îndreptaţi, să apreciaţi mângâierea pe care o primiţi, să gândiţi în acelaşi fel, să trăiţi în pace, iar Dumnezeul iubirii şi al păcii va fi cu voi."

| 6684464 a răspuns:

In numele Lui Dumnezeu? Nu stiu sigur, vezi in Vechiul Testament.
Nu stiu daca in "numele ateismului", dar restul razboaielor de la Isus incoare cu are nici o legatura cu Dumnezeu. Nu este crestin sa produci razboi sau sa faci rau unui om.

| MistretulPufos a răspuns (pentru 6684464):

Ihm ai auzit de cruciade?

| 6684464 a răspuns (pentru MistretulPufos):

Dani Mocanu la profil si Mistret la nimic laughing, prea tare.hee hee

Biserica catolica. Sunt interpretari ale capitolului 13 din Apocalipsa care spun ca Biserica catolica este Fiara care iese din apa.
Oricum, Biserica catolica este cea mai pacatoasa dintre religiile crestine.
Ce spune porunca a sasea? Care este si in Biblia catolicilor? "Sa nu ucizi."! Asta scrie!

| Jardelin a răspuns (pentru MistretulPufos):

Ce-s alea cruciade?