| Geordan a întrebat:

Cate religii Protestante sunt si care ar fi acelea?!? (Care-s diferentele?)

Răspuns Câştigător
2 răspunsuri:
| reihiuke a răspuns:

Eu stiu 3 feluri de pocaiti: baptisti, penticostali si crestini dupa evanghelie.

Penticostalii cred in toate Darurile Duhului Sfant, crestinii dupa evanghelie si baptistii cred ca vorbirea in limbi si darul Proorociei nu mai sunt valabile.

Baptistii nu cred intr-o domnie a lui Isus de 1000 de ani literar (scrie undeva in Biblie treaba asta, ca Isus va veni si va domni 1000 de ani pe pamant). Ceilalti cred intr-o domnie fizica de 1000 de ani a lui Isus.

Si crestinii dupa evanghelie au o diferenta la numirea pastorilor, ceva de genul (nu mai stiu exact, de aceea nu vreau sa zic o prostie)