| Mogaciprian85 a întrebat:

Cati ani a trait domeniul Isus Hristos și în ce an a murit?

20 răspunsuri:
| Mayhem666 a răspuns:

Nu am auzit de ''domeniul'' Isus. Este un domeniu nou?
PS. Iisus stiam ca are 2 de ''i''.
Iisus
Iijos
Iistanga
Iidreapta.

| mentholinks a răspuns:

Cica a murit si a inviat iar apoi sa suit in cer. Deci traieste in continuare.

| Mclaren12 a răspuns:

Nu a trăit niciodată. Este un personaj fictiv biblic.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Am primit sfatul de a citi Biblia(de la cineva care, mai mult ca sigur, nu a citit-o) si un ignore, super!

| Mogaciprian85 explică:

Mulțumesc mult pentru răspunsurile voastre

| Ankutzaaztukna a răspuns:

El a trait 33 de ani, la 33 a fost rastignit.Si daca de la nastere Sa sunt considerati 2018 ani, atunci El a murit in anul 33 de la nasterea sa 2018-33=1985(anii dupa moartea sa ) si 2018-1985=33(anul in care a murit)

| Mclaren12 a răspuns (pentru Ankutzaaztukna):

Ce ușor este să fim ignoranți și îndoctrinați laughing
Chiar dacă am presupune că a existat, nu s-a născut în anul 1, niciun istoric care îi susține existența nu poate confirma o dată exactă a nașterii sale.

| Ankutzaaztukna a răspuns (pentru Mclaren12):

Cred ca tu ai uitat ceva, ca mai exista si Biblia care ne confirma adevarul, si nu sunt indoctrinati sau ignoranti crestinii adevarati din totdeauna au cercetat Cuvantul lui Dumnezeu.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Ankutzaaztukna):

Nu se stie data exacta a nasterii sale.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Ankutzaaztukna):

Si IIsus a fost rastignit intre 30 si 33, din nou, nu se stie data exacta.

| Mclaren12 a răspuns (pentru Ankutzaaztukna):

laughing
Da e clar. Dacă și biblia este adevărată înseamnă că ne întoarcem înapoi la Evul Mediu. Se vede că de 2000 de ani omul de rând doar a decăzut, nu a evoluat. Biblia este plină de basme, ce te face să crezi că este ceva adevărat în ea? Noul Testament este o scriere fictivă creată împreună cu religia creștină pentru a distruge imperiul Roman. Zeul evreilor pe care îl slăviți voi nu există.

| Ankutzaaztukna a răspuns (pentru Mclaren12):

Ok sunt de acord daca crezi si tu ca viata ta e doar un basm, o scriere fictiva.Atunci pe cine slavesti tu,:?

| Ankutzaaztukna a răspuns (pentru anonim_4396):

Te sfatui sa mai citesti Biblia in caz de ceva

| Mclaren12 a răspuns (pentru Ankutzaaztukna):

N-am zis ca viata mea e un basm, am zis ca biblia este o carte de basme. Este evident si logic, plus ca toate miturile majore ale crestinismului au fost furate de la pagani.

| Ankutzaaztukna a răspuns (pentru Mclaren12):

Ok atunci in ce crezi tu? Crezi ca este vri-o putere sau ceva de genu sau am provenit de la momite, lumea s-a format di haos. Ceva este si acel ceva e Dumnezeu, deja nu stiu ce crezi tu.

| Mclaren12 a răspuns (pentru Ankutzaaztukna):

Ceva este si acel ceva sigur nu este zeul evreilor caruia tu ii zici eronat "Dumnezeu", si nici evolutia din primate a ateilor. Stii ce-i amuzant in asta si voi nu va dati seama? Atat evolutionismul cat si crestinismul au fost inventate de evrei sa spele masele pe creier ca sa le poata controla mai usor. Cineva a zis odata o vorba: "Evreii prospera pe lipsa spiritualitatii" ceea ce s-a si intamplat si se intampla. Odata cu distrugerea spiritualitatii pagane si dezvoltarea crestinismului, evreii au inceput sa prospere si sa adune putere si avere. Practic Evul Mediu a fost o era de intuneric intelectual si spiritual condusa direct de evrei prin biserica catolica. De asemenea pseudo-stiinta corporatista si materialista creata evrei aduna tot mai multa popularitate si indoctrineaza tot mai multi atei care au fost mintiti de crestinism si la ora actuala evreii controleaza mai toate domeniile lumii: economie, politica, comunicatii etc. si majoritatea spalatilor pe creier (crestini, atei, musulmani, mozaici etc.) habar n-au pe ce lume se afla. Deci "Dumnezeu" clar nu exista nici in religiile avraamaice si cu siguranta ca nici in ateism.

| iurii75 a răspuns (pentru Ankutzaaztukna):

Biblia nu dezvăluie data exactă a naşterii lui Isus. Totuşi, ea spune că el s-a născut „în zilele împăratului Irod" (Matei 2:1). Mulţi biblişti sunt de părere că Irod a murit în anul 4 î.e.n. şi că Isus s-a născut înainte de această dată, probabil chiar în 5 sau 6 î.e.n. Ei îşi bazează concluziile referitoare la moartea lui Irod pe afirmaţiile istoricului evreu din secolul I Flavius Josephus.
Potrivit celor spuse de Iosefus, cu puţin timp înainte de moartea regelui Irod a avut loc o eclipsă de lună. Bibliştii îndreaptă atenţia asupra unei eclipse parţiale de lună care a avut loc la 11 martie anul 4 î.e.n., considerând-o o dovadă că Irod trebuie să fi murit în acel an. Totuşi, în anul 1 î.e.n. a avut loc o eclipsă totală de lună la 8 ianuarie şi o eclipsă parţială la 27 decembrie. Nimeni nu poate spune dacă Iosefus s-a referit la una dintre eclipsele din anul 1 î.e.n. sau la cea din anul 4 î.e.n. Prin urmare, nu putem folosi cuvintele lui Iosefus pentru a stabili cu exactitate anul morţii lui Irod. Chiar dacă am putea face acest lucru, în absenţa mai multor informaţii tot nu am putea să stabilim când s-a născut Isus.
Cea mai puternică dovadă de care dispunem cu privire la naşterea lui Isus se găseşte în Biblie. Relatarea inspirată spune că Ioan Botezătorul, vărul lui Isus, şi-a început cariera de profet în al cincisprezecelea an al împăratului roman Tiberius Caesar (Luca 3:1, 2). Istoria laică confirmă faptul că Tiberiu a fost proclamat împărat la 15 septembrie 14 e.n.; aşadar, cel de-al cincisprezecelea an de domnie al său avea să dureze din ultima parte a anului 28 e.n. până în ultima parte a anului 29 e.n. Ioan şi-a început ministerul în această perioadă, iar, conform dovezilor, Isus şi-a început ministerul şase luni mai târziu (Luca 1:24–31). Această dovadă, împreună cu altele, ar plasa începutul ministerului lui Isus în toamna anului 29 e.n. Biblia menţionează că Isus era „cam de treizeci de ani" când şi-a început ministerul (Luca 3:23). Dacă în toamna anului 29 e.n. era în vârstă de 30 de ani, el trebuie să se fi născut în toamna anului 2 î.e.n.

| WarriorsOfJesusLuptatoriPentruHristos a răspuns (pentru Mclaren12):

Aproape in orice tara se sarbatoreste "Nasterea Domnului Iisus Hristos". Exista dovezi clare si stiintifice ca Iisus a existat cu adevarat! Revenirea lui poate urma oricand.

| Mclaren12 a răspuns (pentru WarriorsOfJesusLuptatoriPentruHristos):

Da stiu si eu dovezile alea. Sunt scornite de evrei si evreii pretind ca nu cred in Cristos. Si stai linistit ca n-o sa vina niciodata. Venirea lui Mesia este doar o alegorie pentru al treilea razboi mondial despre care se zice ca va instaura statul evreiesc comunist global. Evreii au zis asta, nu eu. Tot ei au zis ca s-au folosit de crestinism ca sa va manipuleze. Citeste Protocoalele Inteleptilor Sionului.