| OctavianDanielMaria a întrebat:

Cati ani a trait Eva? De ce Adam a trait doar 930 ani, ci nu vesnic? Ca doar avea duhul lui Dumnezeu in el.

54 răspunsuri:
| Celcestietot a răspuns:

Nu scrie. Poți să ai Duhul lui Dumnezeu și în zilele de astăzi, asta nu înseamnă că trăiești veșnic.

Răspuns utilizator avertizat
| Celcestietot a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Te referi la cel de până în Potop? Dacă nu, adu versetul.

Răspuns utilizator avertizat
| Celcestietot a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

De ce nu ar fi adevarat?

| Celcestietot a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Eu cred ca vorbeste despre corpurile care se nasc.

Răspuns utilizator avertizat
| Celcestietot a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Eu despre acest verset comentam straight face

| Nilsson a răspuns:

Nu știu cât a trăit Eva dar știu că tu ar trebui să trăiești cel puțin cât Adam să înveți să scrii corect gramatical.

Răspuns utilizator avertizat
| Meme10Memu a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Stiu raspunsul la toate intrebarile tale insa ma abtin pentru ca ar trebui sa explic mai ceva ca la un prunc si nu mi-ar ajunge nici noaptea. E mult de explicat. rolling on the floor Pentru asta ar trebui sa fii ucenicul meu zi si noapte. Mai ceva ca ucenicul lui Bruce Lee. Sunt taine mult mai profunde decat la karate. E vorba de a urca pe culmile mintii omenesti si de a invinge prostia omeneasca care e mai ceva ca cel mai puternic adversar la karate.

| Irinel15123532 a răspuns:

Duhul Lui Dumnezeu nu mai era in el. Adam nu trebuia sa moara deloc, trebuia sa traiasca vesnic, din momentul pacatuirii, podul dintre el si Dumnezeu a fost rupt si nu mai exista acea legatura. De aceea a venit Iisus, sa restabileasca acea legatura, sa ne dea un pod nou.

Răspuns utilizator avertizat
| Irinel15123532 a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

,,Duhul Meu nu va rămâne pururi în om, căci și omul nu este decât carne păcătoasă'' (Geneza 6).

Evrei 9:27 : Și, după cum oamenilor le este rânduit să moară o singură dată, iar după aceea vine judecata''

Răspuns utilizator avertizat
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

A trăit atât pentru că structura sa genetică era perfectă, în plus erau și alte condiții.

Răspuns utilizator avertizat
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pentru că "în ziua în care va păcătui, va muri". E vorba mai degrabă de o moarte a sufletului când vorbim de păcat, dar și de o moarte fizică. Foarte interesant că nimeni nu a trăit o mie de ani sau mai mult... La Dumnezeu o zi este ca o mie de ani și o mie de ani ca o zi, după cum e scris. Poate că Dumnezeu i-a spus lui Adam că o să moară în ziua în care va păcătui, prin "ziua" făcând aluzie la faptul că nu va ajunge vârsta de 1000 de ani.
În orice caz, Dumnezeu a avut o soluție pentru viața veșnică pierdută a omului. Dacă prin întâiul Adam a intrat moartea în lume, prin al doilea "Adam", Isus Hristos a intrat viața în lume...El Însuși fiind Viața. Cine crede în El, chiar dacă a murit, va trăi, cum este scris.

Răspuns utilizator avertizat
| Whateverrr a răspuns:

Confuzie mare.
Raspunsul e chiar in Geneza 3:22. Cu subiect si predicat.
Si unde scrie ca Adam avea Duhul lui Dumnezeu? Nu e adevarat.

Răspuns utilizator avertizat
| Naavin a răspuns:

Buna!
De ce Adam nu a trait vesnic?
Pentru ca:
Dumnezeu le-a dat o porunca simpla, sa nu manance din pomul binelui si raului. El le-a spus ca atunci cand vor manca din el, VOR MURI NEGRESIT( Facerea 2:16, 17). Oamenii au ales raul, in schimb.
Nu au vrut ca Dumnezeu sa aiba grija de ei, nu au vrut sa asculte de ei, iar Dumnezeu nu obliga pe nimeni sa faca ceva impotriva vointei lor. Dar, consecintele neascultarii nu s-au sfiit sa apara: moartea, dupa cum i-a spus Dumnezeu. Trupul omului moare, deoarece Adam si Eva-si prin ei toti oamenii- au mancat din pomul ce le aducea moartea.

Omul mai are pe langa trup si un suflet: vesnic viu, dupa moartea trupului sufletul merge in locul cuvenit faptelor si credintei lui: in Rai sau iad( Eclesiastul 12:7).
Acest suflet este Chipul si asemanarea cu Dumnezeu pe care o au oamenii. Ratiunea, vointa libera sunt asemanarea cu Dumnezeu, iar sufletul e chipul lui Dumnezeu.
Sper ca te-am ajutat.
Iti recomand un site: https://mantuireaorg.blogspot.com/? m=1
Citeste-l cu regularitate cand ai timp si vei afla raspunsul la multe dintre intrebarile tale. Poti cauta in meniul principal> invataturi.

Răspuns utilizator avertizat
| Naavin a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Nu stii sa citesti?
Unde ti-am spus eu sau unde ai citit tu in Biblie ca "veti muri IMEDIAT"?!
In Biblie scrie "veti muri NEGRESIT", oare daca ai citi inainte de a spune, ce ti s-ar intampla?

Răspuns utilizator avertizat
| Naavin a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Tu crezi ca la Dumnezeu timpul are valoare? Inaintea lui Dumnezeu un secol e ca o ora.
Dumnezeu nu l-a facut pe om sa-i fie sluga! Asa prostie nu am auzit de cand ma stiu, si crede-ma ca am auzit multe.
Dumnezeu a facut lumea pentru om. Totul e pentru om. Omul e creat din iubire.
Daca inainte sa creeze Dumnezeu lumea PENTRU om nu exista nimic, decat Dumnezeu, la ce vrei sa Il slujeasca?
Citeste Facerea mai departe sa vezi ca si Evei se aplica aceast indemn al lui Dumnezeu. De aceea si ea a murit- Facerea 1:26-30

Răspuns utilizator avertizat
| Naavin a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

De ce ar fi facut?
Pui intrebari fara sens, du-te la psihiatru cu asemenea intrebari, citeste Biblia sa vezi de ce nu a facut. Eu am citit-o si am gasit raspunsul la TOATE intrebarile mele, totul e LOGIC si RATIONAL dar daca nu citesti, bineinteles ca nu ai de unde sa stii...

Răspuns utilizator avertizat
| Naavin a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Nu mi-ai raspuns la intrebare:
*daca crezi in Dumnezeu si El exista, ce ai de pierdut?
Dar daca nu crezi in El, iar El exista, ai pierdut totul...
Vorba aceea "Just wait and watch". Dar nu uita ca s-ar putea sa fie prea tarziu cand o sa vezi Adevarul.
Duhovnicesc nu inseamna sa te iei dupa preoti, au si ei pacatele lor, dar ateii se cred perfecti, ei pot sa judece pe oricine, ei nu au pacate :)
Citind Biblia vei afla multe.
Nu uita nici de http://mantuireaorg.blogspot.com/
Poti gasi multe lucruri explicate aici. Considera Biblia o carte de povesti de mine, cu nimic nu ma afecteaza.
Dar ar fi inteligent sa iti pui intrebarea: daca e o carte de povesti, de ce tot ce scrie in ea se adevereste chiar acum, in prezent, sub nasul nostru? De ce tot ce scrie in ea s-a adeverit?
De ce NASA a confirmat ca Biblia este singura carte sfanta care spune Adevarul? Ale carei profetii se implinesc?
Iti doresc numai bine!

Răspuns utilizator avertizat
| Naavin a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Nimeni nu crede de frica, iti GARANTEZ eu asta, intreaba pe orice om care crede in Dumnezeu, pe orice crestin, NIMENI nu crede de frica, din iubire credem si pentru ca stim ca Dumnezeu exista, nu o sa inteleg niciodata mintea ateista si nici nu vreau sa o inteleg: aveti impresia ca daca voi ne spuneti ca "hey, Dumnezeu "nu" exista", noi va vom crede, ca doar sunteti mai presus de El, Cel ce ne-a aratat noua ca El e Viu si Adevarat.
Nu ai de pierdut timp daca El exista, tot nu mi-ai raspuns la intrebare cu un raspuns sanatos.
Btw, ca sa te convingi ca exista:
Pune-te in genunchi in fiecare seara, 15 minute, nu mai mult. Uita-te la o Sf. Icoana, sau daca nu ai, e bine si fara.
Nu trebuie sa ii vorbesti tu lui Dumnezeu. Iti va vorbi El tie, vei vedea

Răspuns utilizator avertizat
| Naavin a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Iae ai gresit, numai prostii si minciuni scoti pe gura, daca nu stii ce vorbesti, atunci mai bine taci!
Crestinii nu luceeaza duminica DIN IUBIRE, nu din frica.

Răspuns utilizator avertizat
| Naavin a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Se presupune ca ateii sunt mai "luminati"; ca doar au stiinta in mana.
Din iubire, draga, din iubire!
Daca maica-ta iti spune sa faci ceva, nu te obliga, doar iti spune: tu din iubire o asculti pentru ca nu vrei sa o intristezi.

Răspuns utilizator avertizat
| Naavin a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Si Dumnezeu ne-a dat 6 zile sa muncim, iar a 7-a sa ne odihnim, si El s-a odihnit si S-a bucurat in ziua aceea de toate cate le crease.
De aceea ne lasa si pe noi sa ne odihnim, spre binele nostru

Răspuns utilizator avertizat
| Naavin a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Ce treaba are Atotputernicia cu faptul ca tu lucrezi duminica?
Si da, eu sper sa nu te arda in iad, sper sa mai aiba rabdare cu tine si sa aiba mila de tine.

Răspuns utilizator avertizat
| RoșcaLucian a răspuns:

"la început Dumnezeu a făcut cerul și pământul".
În aces verset,
Cerul=lumea nevăzută, a Îngerilor și a Ingerului tău Păzitor

Pamantul=lumea văzuta!

Pământul nu e planeta noastra...

Gresela vine din lipsa informației!

Răspuns utilizator avertizat
| RoșcaLucian a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Îmi cer iertare dacă am suparat cu ceva!
O zi cu liniște!

| RoșcaLucian a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Îmi cer iertare de deranj! DUMNEZEU SA NE IERTE

| RoșcaLucian a răspuns:

Iti recomand

-un duhovnic bun. El va ști cu siguranță răspunsurile la întrebările pe care le ai. Nu uita ca în creștinism fiecare întrebare are un răspuns clar. Nu uita ca nu ești nici primul nici ultimul care se întreba asta și ca, sigur, Biserica Ortodoxă are o rezolvare pentru toate pe ca aici salasluieste Hristos!

Răspuns utilizator avertizat
| RoșcaLucian a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

In niciun caz. Cercetez.
În Biblia ortodoxa nu scrie"crede și nu cerceta", ci, din contra, cercetez!?

| RoșcaLucian a răspuns:

Îmi cer iertare dacă am suparat cu ceva!

| RoșcaLucian a răspuns:

Dumnezeu sa ne ierte pe toți! Imi cer iertare daca am suparat cu ceva!

Răspuns utilizator avertizat