| Mariushgv a întrebat:

Cati ani dureaza ca sa devii preot stabil, adica chiar sa fii preot? Nu ma refer la diacon ma refer la preot. Deci stiu ca teologia dureaza 4 ani si dupa cu diaconii nu mai stiu.

4 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Să fii preot funcționar angajat, e una. Ca să chiar fii preot adică păstor de suflete, mai durează. Să cunoști binele și răul. Citește De la noi la Cladova de Gala Galaction.

| Mariushgv explică (pentru sadrian46):

Poti sa devii pastor si cand esti preot adica daca esti intelept

| TamplaruAnisoara a răspuns:

Preot poți sa devii imediat ce termini teologia daca ești si însurat. Diacon la ortodocși nici nu am auzit. Doar la pocăiți exista: diaconi, prezbiteri, pastori.
Poate pe la mănăstiri.

| LRL12 a răspuns:

Doamne ajuta! Poti fi hirotonit preot la cel mult o saptamana dupa hirotonia intru diacon, asta daca este o parohie si pentru tine! happy