| Thunderstruck a răspuns:

Iti garantez ca sunt cu mult mai multi atei.In primul rand la recensamant, din ce au zis oamenii, se trecea direct la religie crestin ortodox, nu mai intreba nimeni, iar multi atei s-au declarat crestini din cauza rudelor... Uita-te doar la categoria asta cati % dintre cei care o viziteaza sunt atei...

| dracu14 a răspuns (pentru Thunderstruck):

Da pai pe mine m-au trecut crestin pentru ca parintii mei sunt crestini...

| 3xfemeie a răspuns (pentru Thunderstruck):

"multi atei s-au declarat crestini din cauza rudelor... Uita-te doar la categoria asta cati % dintre cei care o viziteaza sunt atei..."
Urata descriere faci ateilor. rolling on the floor

| Thunderstruck a răspuns (pentru 3xfemeie):

Pai daca am intra mai mult in amanunte, de ce ateii se ascund? Din cauza rudelor religioase care se feresc ca de draci de atei...mai ales rudele in varstalaughing. Pana la urma tot vina voastra elaughing. (glumesc, desigur).

| 3xfemeie a răspuns (pentru Thunderstruck):

rolling on the floor

28 răspunsuri:
| Purec a răspuns:

"e" multi care nu "crede" in Dumnezeu

| besleaganicolaecosmin a răspuns:

Destui, dar nu-i o intrebare constructiva. eu zic ca sunt 234567

| мιнαɛℓα36 explică (pentru besleaganicolaecosmin):

Pe TPU se pun doar intrebari constructive? Nu stiam...

| Zenit313 a răspuns:

Din fericire, cat mai multi happy

| LegionarulRoman a răspuns:

Destui,iar majoritate isi duc zilele pe TPU.

| 3xfemeie a răspuns:

Mai interesant ar fi sa aflam motivele pentru care au devenit atei.

| casablanca40 a răspuns:

Eu sunt ateu dar am fost trecut crestin, nu am fost intrebat ce religie am.

| Calininio a răspuns:

La cei numarati acolo pe harta, mai adaugati cel putin 1.

| phantomitza a răspuns:

Sunt tare multi, pacat o dezamagire pentru o tara de crestini.

| Petre_Alexandru_1995 a răspuns:

Nu exista Atei! Exista oameni care sunt atat de pacatosi incat incearca sa se pacaleasca ca nu exista Dumnezeu, iar la un necaz zic "Doamne Ajuta"!

| Mădă0611 a răspuns (pentru Petre_Alexandru_1995):

La cei 17-18 ani ai tai, e de inteles ce e in mintea ta laughing mai ales ca vine bacu' "Ajuta-ma, doamne not worthy)
Ce spui despre faptul ca unii atei sunt mai de treaba decat multi crestini, adica nu pacatuiesc ca altii?

| Thunderstruck a răspuns (pentru Petre_Alexandru_1995):

Ma intreb doar...Cum poti fi asa de prost si de manipulat? Ori esti un troll, ceea ce nu cred, ori nu stiu, nu pot sa-mi explic asa ceva.Tu de ce nu crezi in alti zei? Esti prea pacatos si de-aia? Sau pur si simplu logica iti zice ca nu exista?

| мιнαɛℓα36 explică (pentru Petre_Alexandru_1995):

Teoretic nu exista atei pentru ca in proportie de 99% am fost botezati crestineste!
Practic exista pentru ca pe parcurs ne-am schimbat convingerile...asta cu pacatele e prea mult spus!

| Petre_Alexandru_1995 a răspuns (pentru мιнαɛℓα36):

Daca maine ai muri si ai constata ca Dumnezeu exista, ce ai face?
Si iarasi ma intreb ce cauta intrebarea asta in categoria RELIGIE; ar trebui sa cereti webmasterilor sa faca o categorie "atei" daca tot ziceti ca sunteti atat de multi!

Răspuns utilizator avertizat
| мιнαɛℓα36 explică (pentru Petre_Alexandru_1995):

-"Daca Dumnezeu exista si nu cred am pierdut totul, daca nu exista si nu cred n-am pierdut nimic, traieste ca si cum ar exista."

"Feodor Mihailovici Dostoievski, citat despre dumnezeu"
-"Dacă mă încred în Dumnezeu şi El există, câştig infinit. Dacă mă încred în Dumnezeu şi El nu există, nu pierd nimic. Dacă nu am încredere în Dumnezeu şi El există, pierd infinit. Dacă nu am încredere în Dumnezeu şi El nu există, iarăşi nicio pierdere."
(Blaise Pascal)

Cunoastem citatele, la asta te refereai, nu?
Ca vrei tu sau nu vrei, ateismul este strict legat de religie! Ca vrei tu ori ba, dezbaterile despre ateism au avut loc, au si vor avea intotdeauna loc aici sau in alta parte!
Iar ca sa iti raspund la intrebare, daca maine as muri si m-as intalni cu Dumnezeu, i-as spune simplu: "Cel fara de pacat sa arunce primul piatra", nereferindu-ma la El, ci la muritori! Toti avem pacatul primordial, din nastere! Doar pentru ca te-ai nascut, esti pacatos! Nu?
Despre altele ce sa-ti spun, macar eu am o scuza: nu am crezut! Voi ce scuza aveti, pentru miile de pacate facute cu credinta si in credinta....crezand?

| Petre_Alexandru_1995 a răspuns (pentru мιнαɛℓα36):

ATEÍSM s. n. Concepție care constă în negarea, fundamentată științific, a religiei, a credinței în miracole, în viața de apoi. – Fr. athéisme (< gr.).

Exista categoria "STIINTA SI FILOSOFIE" pe TPU

Acum ma judeci sau cum?

| мιнαɛℓα36 explică (pentru Petre_Alexandru_1995):

Nu te judec! Discutam happy

| Petre_Alexandru_1995 a răspuns (pentru мιнαɛℓα36):

Mihaela33 : Voi ce scuza aveti, pentru miile de pacate facute cu credinta si in credinta....crezand?

___

Toti pacatuim! Unii mai mult, altii mai putin, fiecare vom da judecata in fata lui Dumnezeu!

| Petre_Alexandru_1995 a răspuns (pentru Petre_Alexandru_1995):

Socoteala *

| se7en_7921 a răspuns (pentru Petre_Alexandru_1995):

Pe ce te bazezi cand spui pacatosi? Ti se pare normal sa nu faci unele chestii omenesti doar pentru ca "Dumnezeu" le interzice? Sau iti spun altceva. Daca Dumnezeu exista si extraterestri exista, spirite, ingeri, draci, stafii, zei, etc etc etc. La fel cum nu ai nici un fel de dovada asa nici altii nu au. Voi credinciosii aveti o problema enorma. Credeti in ceva ce nici macar nu aveti de unde sti daca exista dar nu credeti in ceva aratat si demonstrat. Nimeni nu incearca sa se pacaleasca, sper sa citesti macar o data biblia ca sa vezi cum se contrazic toate. happy

| se7en_7921 a răspuns:

Teoretic ateismul nu exista iar credinta este total gresit interpretata. Toti credem in ceva si nu conteaza in ce, credinta ne conduce. Cum ateistii nu cred in Dumnezeu, asta nu inseamna ca nu cred in ceva. In concluzei nu exista nici o harta ci oameni care vor sa faca bani din orice. happy

| Thunderstruck a răspuns (pentru se7en_7921):

Te rog, spune-mi in ce cred ateii.

| se7en_7921 a răspuns (pentru Thunderstruck):

Iti raspund cu mare placere, de fapt ma repet. Nu conteaza in ce cred, fara credinta nu traiesti. Eu nu cred in Dumnezeu si in religii, din cate am studiat am gasit doar manipulare, dar cred intr-o forta care e deasupra noastra. happy