| Mata1234 a întrebat:

Cati copii a avut Iisus?

45 răspunsuri:
| danut a răspuns:

Toata omenirea sunt copii Domnului Isus.

Răspuns utilizator avertizat
| sadrian46 a răspuns (pentru danut):

Eu nu, nici chinezii. Isus e domn numai în Biblie.

| danut a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Ti-am mai spus ca nu sti ce citesti fiindca celor ca tine NU le este permis sa inteleaga. DUMNEZEU este format din TREI FIINTE, Dumnezeu TATAL, Dumnezeu Fiul (care este Isus Hristos) si Dumnezeu Duhul Sfant iar toti TREI sunt Dumnezeu. Amuzant esti tu ca faci comentarii fara sa intelegi ceva. Logica este ca Dumnezeu Fiul s-a intrupat (adica S-A nascut) intr-o forma umana, Domnul Isus Hristos. Motivul este simplu dar este enorm de complicat pentru creerasul tau. Deci Fiul se ruga Tatalui dar EI sunt Dumnezeu, nu o fiinta ci trei fiinte il formeaza pe Dumnezeu.

| danut a răspuns (pentru sadrian46):

Isus ESTE Domn nu numai pe Terra ci in TOT Universul, asa ca tu nu existi in ecuatia asta, este precum cineva ar baga in seama un singur atom din praful strazi.

| danut a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Una, eu sunt LATIN si nu slav ca sa pronunt Iisus ci pronunt ISUS si DA, eu sunt fata de religile traditionale un eratic. Musulmani nu au nici o treaba cu asta, eu nu ma iau de ei, problema lor ce cred. Eu cred in DUMNEZEU in trinitatea SA.

| sadrian46 a răspuns (pentru danut):

Ei, dacă scrie, dar unde scrie asta? Dacă ar apărea acum unul ca el, cu pretențiile lui, nu l-ar interna la casa de nebuni? Dacă s-au luat după el niște săraci cu duhul, și continuă să se ia, și bolborosesc prin biserici, cum a ajums el Domn în tot Universul?
Un singur atom din praful străzii este extraordinar de important pentru Univers. Nu poți să elimini acel atom din Univers, căci Universul ar di incomplet fără el. Fără Isus, un nebun în minus, Universul chiar nu îl bagă în seamă.

Răspuns utilizator avertizat
| danut a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Fiul se ruga Tatalui.

| danut a răspuns (pentru sadrian46):

Ioan 10,29. Tatãl Meu, care Mi le-a dat este mai mare decât toti, si nimeni nu le poate smulge din mâna Tatãlui Meu.
30. Eu si Tatãl una suntem."
1Ioan 5,7. Cãci trei sunt care mãrturisesc în cer: Tatãl, Cuvântul si Duhul Sfânt si acesti trei una sunt.
Pentru CEL care a faurit Universul un fir de praf deraiat din realitate nu are nici o valoare DACA nu-L recunoaste pe Dumnezeu caci noi oamenii suntem TOTI deraiati mai ales cand il insultam pe CEATORUL Universului, ce vreti voi, niste viitori viermisori strabatand tarana pamantului nu are relevanta pentru Univers.

| sadrian46 a răspuns (pentru danut):

Stop. Dacă eu ți-aș spune că Tatăl meu este Dumnezeu, ce părere ai avea despre mine?
Că sunt nebun, nu-i așa?
Dacă nu mă crezi pe mine, pe el de ce îl crezi? Este cuvântul meu contra cuvântului lui.
Nici eu nu pot aduce nici o dovadă că sunt fiul lui Dumnezeu, nici el nu poate aduce.
Sunt vorbe.
Este el creatorul Universului? Din nou o pretenție nebună.
Eu nu pot să îmi bazez existența pe vorbe.
Cineva spune aici că Isus este Domn?
Adică conduce. Ce conduce, ce face când conduce?
Dacă nu face nimic, el nu este nimic.
Vorbe, vorbe și iar vorbe.

Răspuns utilizator avertizat
| danut a răspuns (pentru sadrian46):

Ioan 1, 1. La început era Cuvântul si Cuvântul era cu Dumnezeu, si Cuvântul era Dumnezeu.
2. El era la început cu Dumnezeu.
3. Toate lucrurile au fost fãcute prin El, si nimic din ce a fost fãcut, n-a fost fãcut fãrã El.
4. În El era viata, si viata era lumina oamenilor.
Asa spune TEXTUL Biblic in care eu am cea mai mare incredere!

| danut a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Ce ti-am spus cu putin timp mai inainte, degeaba te chinui, NU ITI este permis sa INTELEGI.

| sadrian46 a răspuns (pentru danut):

Și pe ce îți bazezi această încredere?
Doar pe faptul că scrie acolo?
Indiferent ce scrie acolo, a crede?
Naștere virginală, uscarea unui moschin într-o clipită, transformarea apei în vin, 5 pâini și doi pești satură 5000 de oameni, Lazăr învie, Isus învie, Isus pășește pe apă, tot el potolește furtuna, Isus urcă la cer (unde la cer?), toate, toate, dacă scrie acolo lucruri imposibile, orice scrie acolo, tu crezi. Nu e periculos să crezi lucruri imposibile numai fiindcă scrie acolo? La ce îți folosește?

| danut a răspuns (pentru sadrian46):

"Naștere virginală" Din ce secol esti mai frate? Cumva in zilele noastre nu se fac copii fara un act sexual? Din ce secol esti prietene? Da, eu cred ca toate aceste lucruri sunt doar premergatoare fata de ce a facut EL si pentru MINE, un nimeni. Pe mine Dumnezeu m-a inviat, nu doctorii ci asa cum a declarat prof. dr. care m-a operat, NUMAI Dumnezeu m-a facut sa discut cu tine acum asa ca pentru mine pe care Dumnmezeu l-a salvat de cateva ori de la MOARTE, cele spuse de tine sunt doar o parte infima din ceea ce poate face Dumnezeu. Eu L-am vazut la lucru, tu L-ai vazut?

| Holiday a răspuns (pentru danut):

Si daca te-ar fi salvat vreun spiridus, sa presupunem de dragul discutiei, de fapt habar n-ai daca era Dumnezeu sau Zana Clatituta...sunt de fapt doar scenarii imaginate de tine. Curios e ca pe altii care nu-l pupa in fund nu e necesar sa-i salveze de atatea ori, traiesc bine merci 70-80 de ani fara ajutoare de astea. Si oricum, relax, la un moment dat nu te va mai "salva" nici Dumnezeu, nici alta zana de genul asta. Pur si simplu ti se termina norocul, sau mai exact vei intra in partea cealalta a probabilitatii.

| anonim_4396 a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Se cunoștea pe el însuși,, know thyself", daca știi la ce mă refer. Dar dincolo de planul fizic. Ci spiritual.

Iisus nu era singurul, au fost mulți ca el care au fost uciși pentru că reprezentau un pericol pentru cei care erau la putere atunci. Oricum e Iisus e un nume inventat de religie.

Răspuns utilizator avertizat
| danut a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Saracul de tine, stai greu cu intelegerea, nu te mai chinui, cauta sa faci ceva usor, incearca la gradinita. rolling on the floor

| danut a răspuns (pentru Holiday):

Cand vei ajunge la respectul cuvenit pentru parteneri de discutie iti voi rspunde, pentru mine Dumnezeu are un singur nume, Dumnezeu iar cei care imi jignesc intelegerea (aia pe care o am) sunt doar niste cretini cu care nu are sens sa discut. Schimba-ti atitudinea si vei primi raspunsurile dorite.

| sadrian46 a răspuns (pentru danut):

Din ce secol esti mai frate?
Măi acesta, vorba lui Iliescu Ion, nu sut frate cu tine.
-----
Din ce secol esti mai frate? Eu sunr născut în 1946, deci sunt din secolul trecut.
-----
Cumva in zilele noastre nu se fac copii fara un act sexual?
Da, dar din ce se fac? Nu din spermă și ovule? Adică nu din sfera sexuală? De ce deviezi discuția. Eu acolo contestam originea divină a lui Isus, adică, cu tatăl Dumnezeu, cu Maria fecioară, virgină, iar dta îmi spui că se fac copii acum fără act sexual. Ce legătura are afirmația ta, despre ce se întâmplă acum cu ceea ce am afirmat eu? Niciuna. Vorbim discuții, eu spun hăis iar tu cea.
-----
Da, eu cred ca toate aceste lucruri sunt doar premergatoare fata de ce a facut EL si pentru MINE, un nimeni.
Și ce a făcut el pentru tine. El este acum în cer la tatăl. Cum a făcut el, de acolo din cer, ceva pentru tine, poți să explici?
-----
Pe mine Dumnezeu m-a inviat.
Adică spui, că erai mort, și apoi Dumnezeu te-a înviat?
A venit el în sala de operație și s-a ocupat cu învierea ta?
-----
, cele spuse de tine sunt doar o parte infima din ceea ce poate face Dumnezeu
Cele spuse de mine sunt spuse de mine, nu sunt făcute de Dumnezeu.
Și ce mai poate face el? Și mai exact ce face Dumnezeu acum, și cum face?
-----
Eu L-am vazut la lucru, tu L-ai vazut?
Și cum l-ai văzut, poți să mi-l descrii?
Și ce lucra, cum lucra?
-----
Deci, despre ce vorbim, noi doi, eu și dta, acum în secolul 21?

Răspuns utilizator avertizat
| danut a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Ai dreptate.

| sadrian46 a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Era înconjurat de vreo 4 femei. Dar nu făcea amor cu ele, nici de-al dreacu.

| sadrian46 a răspuns (pentru danut):

Da,, chiar așa! Dar ce cauți tu aici printre cretini?

| sadrian46 a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Și ce ai cu mine?

Răspuns utilizator avertizat
| sadrian46 a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Nici eu nu am nimic cu tine dacă crezi. Chiar te respect pentru credința ta. Dar dacă folosești TPU ca să faci convertiri și propagandă religioasă, am.

Răspuns utilizator avertizat
| anonimg a răspuns (pentru danut):

"Vorbe, vorbe și iar vorbe." Este expresia lui sadrian care m-a blocat.
Spune-i că toată lucrurile s-au făcut prin vorbe. "Cuvântul" scris sau rostit este și el o vorbă. Lupta ideologică este bazată tot pe vorbe. Si cele mai multe lucruri bune sau rele intre noi au la bază tot vorbele(cuvintele).
"Căci El zice şi se face; porunceşte, şi ce porunceşte ia fiinţă." (Psalm.33:9)
Și mai spune-i lui sadrian că și dacă L-ar vedea pe Domnul Hristos s-ar afla printre aceia care L-au pus pe cruce. Deci nu i-ar folosi la nimic să-L vadă față în față.
"Dispreţuit şi părăsit de oameni, Om al durerii şi obişnuit cu suferinţa, era aşa de dispreţuit, că îţi întorceai faţa de la El". (Isaia.53:3) Fizic avea o statură sănătoasă. Dar în rest nu era dorit de toți oamenii.

| danut a răspuns (pentru anonimg):

Cred ca iti citeste mesajele dar nu are argumente pentru ele ca altfel nu ar avea motiv de blocare. Eu sunt mai aspru in vorbire dar imi cer iertare fata de toti cei care se simt jigniti. Cateodata neantelegerea unor cuvinte poate avea ca rezultat o suparare.

| danut a răspuns (pentru sadrian46):

- Măi acesta, vorba lui Iliescu Ion, nu sut frate cu tine.
Ti-am spus FRATE crezand ca faci parte din specia umana dar tu contesti acest lucru asa ca mai raman doua posibilitati; "ILIESCU" de care am auzi cu toti si "MAI ACESTA", voi ramane asadar la a doua optiune pentru a ma adresa tie ca specie de pe Terra.
- Eu acolo contestam originea divină a lui Isus
Si ce te califica pe tine "MAI ACESTA", ce cunostinte sau studi ai ca sa faci asa contestatie? Ne poti "lumina" si pe noi, oamenii de pe TERRA, "MAI ACESTA"?
-Și ce a făcut el pentru tine. El este acum în cer la tatăl. Cum a făcut el, de acolo din cer, ceva pentru tine, poți să explici?
Sigur ca pot explica "MAI ACESTA", daca citeai Biblia stiai, dar lipsa studiului arata ca NU esti pregatit pentru asa intrebare.
-A venit el în sala de operație și s-a ocupat cu învierea ta?
DA, "MAI ACESTA", prin a TREIA PERSOANA a Dumnezeiri care ESTE pe TERRA de la plecarea lui Hristos, nu stiai asta?
Ioan 14, 16. Si Eu voi ruga pe Tatãl, si El vã va da un alt Mângâietor, care sã rãmânã cu voi în veac;
17. si anume, Duhul adevãrului, pe care lumea nu-L poate primi, pentru cã nu-L vede si nu-L cunoaste, dar voi Îl cunoasteti, cãci rãmâne cu voi, si va fi în voi.
- Cele spuse de mine sunt spuse de mine, nu sunt făcute de Dumnezeu.
Nimeni nu contesta ce spui dragul nostru "MAI ACESTA", ce specie oi mai fi si tu?
- Și ce mai poate face el? Și mai exact ce face Dumnezeu acum, și cum face?
Citeste Biblia ca sa afli sau noi oamenii suntem "Buletinul de stiri" pentru specia asta a ta "MAI ACESTA"?
- Și cum l-ai văzut, poți să mi-l descrii?
AM spus eu ca L-AM vazut, specia ta poate vedea cu ochii inchisi? La noi oamenii nu merge asa.
- Deci, despre ce vorbim, noi doi, eu și dta, acum în secolul 21?
CE legatura au secolul 21 cu ce vorbeam? Nu tot pe Terra suntem?

| IMPERO a răspuns:

| J0B0MAT a răspuns:

Noi toţi suntem copiii lui.

| Panamax a răspuns:

Lasati copiii sa vina la mine.
Multi.

| Algo098 a răspuns:

N-a avut, ca nu a avut familie, casa,...

| Irinel15123532 a răspuns:

Nu a avut.

| CinevaAnonimă a răspuns:

Nu a avut copii.

| DuckDodgers0 a răspuns:

Răspuns utilizator avertizat