| usuk a întrebat:

Cati dintre voi ati stiut ca isus a fost de fapt o inventie a romanilor pentru a manipula evreii care se tot rasculau, produceau pagube iar costul pentru distrugerea credintei lor(vechiul testament) era unul incomensurabil, deci, au decis sa-l infatiseze pe Titus Caesar ca fiind un fel de dzeu.
Sunteti multi care ati stiut?

pentru detalii suplimentare dati click cu incredere pe:
http://www.youtube.com/watch?v=QapRAFm_RV4
[datorez multe multumiri lui Acronimus, "mersi fain"]

Si pentru aia care nu au stiut, ceva pareri? mersi si voua

43 răspunsuri:
| fuzzer a răspuns:

Daca ar fi fost o "inventie", cum spui tu, cum de acest personaj a marcat istoria omenirii intr-un fel atat de deosebit? Niciun alt conducator militar al istoriei/oameni de stiinta/etc, nu au o asemenea reputatie. Si daca tot era o inventie, lumea s-ar fi prins de 2000 de ani.

Am deschis clipul ca sa vad si eu aceasta "capodopera", si am vazut ceva interesant cum ca sediul religiei era la Roma, era o intrebare. Pe vremea aceea, Israelul, poporul lui Dumnezeu, era sub stapanirie romana, deci e o simpla deductie logica, unde putea fi sediul religiei. Romanii faceau legile, ei persecutau, omorau, tineau evrei captivi.

Religia era in mana romanilor, religia falsa evident.

| ViseleSmulgGratii a răspuns:

Pune-ti un afis pe poarta "YOUTUBE MI-A SCHIMBAT VIATA, DE ASTAZI TRAIESC IN ADEVAR!", ca sa vada toata ulita.

| EmaS a răspuns:

Isus este Fiul lui Dumnezeu. Exista dovezi ca El S-a nascut, a trait, a murit si a treia zi a Inviat!

| sabrina103 a răspuns:

Daca crezi toate documentarele si nu citesti o sa ajungi mai rau ca un analfabet.

| sabrina103 a răspuns (pentru ViseleSmulgGratii):

Foarte tare.

| milan9 a răspuns:

Dacă ar fi fost adevărată acuzaţia aceasta (la fel de murdară ca sufletul iniţiatorului ei) atunci romanii ar fi inventat o religie exclusivistă şi violentă menită să lupte şi să facă zile negre evreilor, să-i extermine, ceva gen "Hamas", "Djihad", "Hezbollah"...

Dar de unde, pentru că Scripturile creştine îndeamnă la iubine, la jertfă pentru celălalt, la ceva ce perversitatea romanilor n-ar fi visat nici într-o mie de ani...

| Kalla a răspuns:

Acestea sunt doar minciuni facute de ati-teisti ca sa ne faca sa nu mai credem in Iisus ca fiul lui Dumnezeu, ci ca un impostor. Crede-ma, ce ai auzit sunt doar minciuni.

| Polonic1 a răspuns (pentru EmaS):

Poti sa le si prezinti?

| BlackSulphur a răspuns (pentru EmaS):

Atunci ia dovedeste-mi mie ca el a inviat.

| Polonic1 a răspuns (pentru milan9):

Romanii vroiau sa-i controleze nu sa-i extermine.
Ghiceste care e cel mai bun mod de a subjuga niste prosti.

| EmaS a răspuns (pentru BlackSulphur):

El este viu in inima mea!

| BlackSulphur a răspuns (pentru EmaS):

Clar, m-ai convins. Si in inima mea Odin este viu, dar na, nu pot zice ca exista.

| milan9 a răspuns (pentru Polonic1):

Se pare ca strategia de discreditare inclusiv prin teorii ale conspiratiilor servite de dusmanii istorici ai crestinismului (care mai nou, au în mâinile lor toată presa şi controlul instituţiilor) nu ramane fara rezultate. De gasit se gasesc teligenti care sa le creada adevarate... sad

| ErrorFound a răspuns (pentru milan9):

Tu ai citit macar ce a scris asta? rolling on the floor
Produceau pagube de miliarde de dolari moderni, tu vroiai sa-i faca si mai violenti? smug

| Polonic1 a răspuns (pentru milan9):

Singurul dusman al crestinismului demn de luat in seama este MINIMA LOGICA!

| EmaS a răspuns (pentru BlackSulphur):

Isus imi raspunde la rugaciuni, imi schimba intristarea in bucurie, imi da pacea!

| EmaS a răspuns (pentru Polonic1):

Te inseli, este satan!

| Dumniezău a răspuns (pentru EmaS):

Dovezi? Ce dovezi?

| Dumniezău a răspuns:

Eu stiam de mult timp ca este doar o inventie...

| Hombre a răspuns (pentru EmaS):

Inima ta bate
Bate pentru mine,
Lasa-l pe Isus
Si vin-o la mine.
Aici in jacuzzi
Sa te mantuiesc
Vita ta cea scurta
Sa ti-o prelungesc,
Nu-ti cer inchinare
Si nici rugaciuni,
Doar pozitia capra
Care-i din strabuni.
God fulfills dream,winking

| EmaS a răspuns (pentru Hombre):

Lasa tu pacatul si sa te grabesti
La Isus sa vii sa te pocaiesti.

| wales a răspuns:

De fapt, documentaţia pentru Isus cel istoric este de fapt mult mai irezistibilă decât documentaţia celorlalte personaje antice, cum ar fi Confucius sau Budha. Dacă academicii liberali aplică acelaşi STANDARD de respingere a dovezilor istorice despre alte personaje antice, în afară de Isus, cum ar fi: Iulius Cezar sau Alexandru cel Mare, ei ar fi forţaţi să respingă toată istoria ca şi un mit.

Mai departe: 42 de autori menţionează de Isus timp de 150 de ani după viaţa Sa. Aleg acum un personaj istoric şi contemporan cu Isus, Tiberius Cezar, împăratul romanilor. Doar 10 autori menţionează de el timp de 150 de ani după moartea lui.

Raţia este de 42 la 10 şi nu ne îndoim de existenţa lui Tiberius Cezar. Mai mult chiar, toţi istoricii antici '' mă refer aici la scrierile antagonice Bibliei '', vorbesc despre persoana lui Isus, dar nimeni nu-i contestă existenţa: Flavius Josephus, istoric evreu '' 38-100 d.Hr. ''. Cornelius Tacitus '' 55-120 d.Hr. '', istoric roman. Talmudul evreiesc etc.

| Hombre a răspuns (pentru EmaS):

Cine e in poza EmaS?

| EmaS a răspuns (pentru Hombre):

Cum, nu ma recunosti?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Usuk; acronimus? si mai cine? adica restul? ca cine adicatelea santeti voi? voi santeti urmasii romei? niste rai si niste fameni? care e liderul si care profetul dintre voi doi? sa inteleg ca o mare descoperire si aflare a adevarului lui usuk si acronomus este la un click distanta? Doamne ce usurare.in sfarsit ne-ai revelat adevarul tau prin postarea a doi atei? dupa cum bine zisesi Doamne gura pacatosului adevar graieste, ei facandu-te cunoscut tuturor prin insasi negarea, necredinta si minciunile lor de pe internet Doamne.stii tu Doamne ce e internetul si ce insamna clik? or sa-ti explice ei fiindca noi crestinii nu prea le avem cu astea, cu, teligenta, ratiunea, si descoperirile stiintifice.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Trebuie prima data sa-i multumesti lui ray caci datorita lui am aflat si eu de acest documentar. Iar acum legat de acest subiect sunt mai multe de spus dar mi-e greu sa le explic aici, dar in principiu nu au fost doar romani implicati ci si eseninii, o secta evreiasca.

| Andu112 a răspuns:

Sigur isus este o inventie... dar cu siguranta Iisus este real...

| usuk explică (pentru anonim_4396):

Whaaaaat? am pus 1 simpla intrebare(sau poate chiar 2[optional]) si tu imi dai un raspuns ce includ nu mai mult nici mai putin decat 10 intrebari.
bine, bine, dar macar incearca si tu sa fii mai coerent sa inteleaga lumea ceva din ceea ce scrii, multe intrebari, putine raspunsuri, si asa ramane lumea proasta[adica eu.lol]
am incredere ca vei gasi cu cale sa-mi explici si mie cele de mai sus.mersi

| danut a răspuns:

Oauuu, tare domnule, eu cred ca si tu ai acelasi "destin", esti "inventia" prietenului meu Gaia. O, iar am gresit, dar nu-i nimic, sigur si tu vei influenta miliarde de vieti pe pamant precum Hristos cu toate ca esti doar inventia unui user care vrea sa-i manipuleze pe ceilalti. Dar ce sa spunem, dupa ce vei fi fost casapit (desigur de inventatorul tau) vei INVIA si vei fi recunoscut de sute de oameni iar apoi te vei RIDICA la cer fara vreun ajutor tehnologic pana vei ajunge in spatiul cosmic si de acolo mai departe, DAR cu MARTORI, cu foarte multi martori.

| usuk explică (pentru sabrina103):

Ia zi-mi tu mie cate carti ai citit tu pana acuma; daca ai citite mai multe ca mine[tot respectul meu] daca nu, ai putea macar sa taci si sa-mi respecti dreptul in a crede in ce am eu chef? mersi

[analfabet? ia vezi-ti de cacofoniile pe care le faci.lol]