| ovidiuproca a întrebat:

Cati dintre voi au dovezi materiale de orice natura care DOVEDESC existenta unei minuni, a lui Dumnezeu, Biblia, etc? nu as dori sub nici o forma o redactare televizata pentru ca, din experienta, cunosc cum functioneaza aceasta lume TV. M-as apropia de carti din care obtin, cu siguranta, o bagaj mai mare de informatii. Multumesc si apreciez timpul depus pentru postarea link-urilor. As fi foarte bucuros sa participam impreuna la un studiu ampli pentru aflarea adevarului.

15 răspunsuri:
| Angel0 a răspuns:

Dumnezeu ar putea sa ne dea semne clare privind existenta sa, dar la ce folos?
Ca sa asistam la o penibila pocăiala in masa a ateilor?

| SaveTheNature a răspuns:

Dovada cea mai buna pentru mine este faptul ca un cunoscut pana acum 2 ani umbla cu tigani, ducea fete la prostitutie in Italia, ba mai mult o punea si pe sora-sa sa se culce cu prietenii lui cu care avea el probleme.
De ce? pentru ca si sor-sa era o curva penala, care se culca numai cu barbati insurati cu bani. Deci era si curva si materialista.
Si fugeau de subiectul Dumnezeu.
Asadar care e miracolul?
Amandoi s-au "intors". Ea s-a casatorit religios, s-a convertit si nu mai pacatuieste. Vorbeste numai de Dumnezeu, si de la fuste mini si decolteuri, a trecut la fuste decente. Vorbeste adesea despre Dumnezeu si isi ghideaza viata conform Bibliei.
El si mai si. El mai mult decat atat umbla cu Biblia pentru a propovadui evanghelia.
Deci pentru mine dovada cea mai mare ca Dumnezeu exista este convertirea ateilor in credinciosi, in promotori ai Bibliei.

| M25M a răspuns:

De obicei am vazut "argumente" de tipul: "nu se stie inca de ce fenomenul x este astfel sau nu este inca explicat atunci este o dovada a existentei lui Dumnezeu" --ceea ce nu intra in categoria dovezilor care sa ateste existenta Sa, parerea mea.

| ovidiuproca explică (pentru M25M):

Poti sa fii mai clar? Multumesc

| M25M a răspuns (pentru ovidiuproca):

Vroiam sa subliniez ca este ca imposibila cerinta ta de a obtine dovezi care sa ateste existenta zeitatii x si ti-am dat un exemplu de argument des intalnit din partea credinciosilor. Ceea ce este in ghilimele sugereaza lipsa explicatiilor stiintifice logice iar aceasta lipsa este luata drept o dovada ca Dumnezeu exista.

| ovidiuproca explică (pentru M25M):

Multumesc pentru raspun.

| Someonewhoappreciatelife a răspuns:

Cred că tot ce ne înconjoară poate constitui dovezi ale existenţei lui Dumnezeu.
De ce planeta noastră se află la o distanţă optimă faţă de soare?
De ce sistemul nostru solar se află într-o zonă ideală a Galaxiei Calea Lactee, nici în centru, nici la pereferii?
De ce pământul are mărimea necesară pentru a avea o atmosferă propice vieţii?
De ce are o orbită aproape circulară, spre deosebire de alte planete ale căror orbite sunt eliptece?
De ce cele patru forţe - gravitaţională, electromagnetică, nucleară tare şi nucleară slabă - sunt perfect reglate pentru a face posibilă viaţa pe pământ?

Şi întrebările pot continua...

M-i se pare absurd să cred că toate aceste lucruri ce fac posibilă viaţa, sunt doar rezultatul întâmplării oarbe. Asta sfidează logica sănătoasă.

| Zenit313 a răspuns:

Nu exista asa ceva.
Lucrurile inexplicabile nu demonstreaza existenta lui Dumnezeu.

| ovidiuproca explică (pentru Zenit313):

Atunci adevarul de care vorbesti nu se datoreaza unei creatii divine? faptul ca ai negat inseamna ca te indrepti spre o alta crezare, am dreptate?

| Zenit313 a răspuns (pentru ovidiuproca):

Da.

| ovidiuproca explică (pentru Zenit313):

Ce fel de credinta aisi pe ce principii te ghidezi in viata? Stiinta iti are si ea radacinele bine infipte in aceasta societate, ea reusind, dupa o peroada de tacere, sa dezvaluie fenomene zguduitoare care in biblie erau descrise "poetic" sau fantasmatic orice eveniment din Biblie. Tind sa cred, in ciuda celor care ma contrazic, sa spun ca stiinta fara credintele spirituale si viceversa nu se poate. Stiinta inseamna cunoastere iar credinta inseamna credinta in ceva spiritual. Cea mai interesanta aventura este explicarea religiei prin stiinta si nu invers. Multumesc de raspuns

| Zenit313 a răspuns (pentru ovidiuproca):

Sunt Ateu si nu am nevoie de Dumnezeu ca sa fiu un om bun! happy

Sa ai incredere si respect fata de propria persoana.
Sa nu fii visator si sa nu crezi in iluzii.
Sa accepti realitatea chiar daca iti place sau nu.
Sa nu fugi de adevarul stiintific chiar daca iti place sau nu.
Sa nu crezi in nimic ce nu poate fii demonstrat,trebuie sa fii sceptic in legatura cu aceste lucruri.
Sa realizezi ca noi suntem responsabili pentru tot ce se intampla, nu fiintele magice.
Sa iubesti si respecti tot ce te inconjoara.
Sa fii propriul tau stapan.
Sa fii liber sa gandesti.
Sa fii liber sa faci totul cum, cand, unde, cat si ce vrei atata timp cat nu iti faci rau tie si celor din jur.
Sa fii responsabil si moderat cu lucrurile care iti fac placere, pentru a evita dependenta.

Multumesc pentru intrebare, am spus pe scurt principiile PERSONALE.
Ateii nu gandesc la fel, fiecare are propriile principii.

| 3xfemeie a răspuns:

Cand cineva are dovada unei experiente care a determinat alegerea unui anume drum in viata, crezi ca ar veni sa o puna pe tapet aici? Ma indoiesc ca ar permite oricui "sa-si dea o parere inteligenta".

| Hope77 a răspuns:

Pentru mine profetia biblica a fost si este una dintre cele mai palpabile dovezi ale existentei lui Dumnezeu. Acesta este si un argument adus de Insusi Dumnezeu in favoarea existentei si unicitatii Sale. Isaia 41:21-24; 44:6, 7
Sunt apoi experiente incontestabile ale unor oameni carora li S-a revelat Dumnezeu.
Experientele celor care au fost implicati in satanism/practici oculte si care au avut de-a face in mod direct cu adversari ai lui Dumnezeu (demoni)
"MA VETI CAUTA SI MA VETI GASI, DACA MA VETI CAUTA DIN TOATA INIMA "Ieremia 29:13

Dovezi? Cand toti te parasesc, cand nu vei mai avea pe nimeni langa tine, cand toti te vor privi cu ura, cine iti va intinde bratul si te va ajuta? Cu cine vei vorbi cu gandul si cu inima ta neconditionat? iti zic eu : Dumnezeu. Tocmai asta inseamna sa fii crestin, sa crezi cu adevarat in El fara sa ai nevoie de dovezi ale existentei lui, la fel cum el te ajuta mereu chiar daca tu Ii gresesti. Ce se intampla dupa moarte? Unde te duci? Chiar crezi balivernele gen :" Intri in pamant si se termina tot!" Nuuoh go on! Nu este asa. Daca ar fi fost o nascocire a oamenilor existenta Domnului atunci ar trebui sa fie o nascocire in folosul oamenilor, corect? Si atunci de ce in Sf. Scriptura suntem invatati sa dam si haina de pe noi omului sarac, sa-l ajutam, sa fim buni, sa nu mintim, sa nu ucidem, sa nu fim insetati de bani?
Dupa parerea mea Biblia si Biserica sunt cele mai solide motive. Incearca timp de 1 an sa te duci Duminica la Sfanta Liturghie si vei gasi singur la raspunsurile din mintea ta! Succes!