| LupusDei1993 a întrebat:

Cati dintre voi cred ca toti oamenii pacatosi ard pe veci in iad? De ce propaga majoritatea aceasta minciuna ca sa-i indeparteze pe cat mai multi de la Adevar?

https://www.youtube.com/watch?v=IH0nFIJ8-MA

19 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Eu din ce am citit, oricine care nu il accepta pe iisus ca fiind fiul lui iahve, eu am vazut ceva doc catolice despre iad, ei spun ca indepartarea fata de iubirea lui yahve inseamna acel iad

| danut a răspuns (pentru RAY):

O corectare la cele spuse de tine Isus nu este fiul lui Yahve ci EL ESTE Yahve.

| RAY a răspuns (pentru danut):

35. Şi răspunzând, îngerul i-a zis: Duhul Sfânt Se va pogorî peste tine şi puterea Celui Preaînalt te va umbri; pentru aceea şi Sfântul care Se va naşte din tine, Fiul lui Dumnezeu se va chema.

| danut a răspuns (pentru RAY):

Asa este dar Yahve nu este Dumnezeu Tatal ci Dumnezeu Fiul, Domnul Isus Hristos.

| Celcestietot a răspuns (pentru danut):

Citeste Biblia, ca ai spus o prostie mare. Sunt nenumarate versete care ne prezinta ca Dumnezeu are un Fiu, si anume Iisus. Dumnezeu nu este incarnat aici pe pamant. Ii inveti pe altii gresit, si o sa arzi in Iad.

| danut a răspuns (pentru RAY):

Glumesti, tu vrei sa-mi explici ce si cum cu religia cu wikipedia?

| RAY a răspuns (pentru danut):

Nu crezi in sfanta treime?

| danut a răspuns (pentru Celcestietot):

Nu mai spune, atunci sa citim: Ioan 1,
1. La început era Cuvântul si Cuvântul era cu Dumnezeu, si Cuvântul era Dumnezeu.
2. El era la început cu Dumnezeu.
3. Toate lucrurile au fost fãcute prin El, si nimic din ce a fost fãcut, n-a fost fãcut fãrã El.
4. În El era viata, si viata era lumina oamenilor.
5. Lumina lumineazã în întuneric si întunericul n-a biruit-o.
14. Si Cuvântul S-a fãcut trup, si a locuit printre noi, plin de har si de adevãr. Si noi am privit slava Lui, o slavã întocmai ca slava singurului nãscut din Tatãl.
18. Nimeni n-a vãzut vreodatã pe Dumnezeu; singurul Lui Fiu, care este în sânul Tatãlui, Acela L-a fãcut cunoscut."
Ioan 14, 9. Isus i-a zis: "De atâta vreme sunt cu voi si nu M-ai cunoscut, Filipe? Cine M-a vãzut pe Mine, a vãzut pe Tatãl. Cum zici tu dar: "Aratã-ne pe Tatãl?"
1 Ioan 5, 7 ὅτι τρεῖς εἰσιν οἱ μaρτυροῦντες ἐν τῷ οὐρaνῷ ὁ πaτὴρ ὁ λόγος, κaὶ τὸ ἅγιον πνεῦμa κaὶ οὗτοι οἱ τρεῖς ἕν εἰσιν 7. (Cãci trei sunt care mãrturisesc în cer: Tatãl, Cuvântul si Duhul Sfânt si acesti trei una sunt.)
Oau, am scris ceva gresit? Vrei sa repeti cine va fi in IAD?

| Celcestietot a răspuns (pentru danut):

Ai o părere greșită în continuare.

„Cine M-a vãzut pe Mine, a vãzut pe Tatãl" Aici este dovada clara că Iisus îl reprezintă pe Dumnezeu, deci sunt 2 divinități separate, că altfel nu știu cum să o spun.

„18. Nimeni n-a vãzut vreodatã pe Dumnezeu; singurul Lui Fiu, care este în sânul Tatãlui, Acela L-a fãcut cunoscut" A doua dovada că Iisus este Fiul lui Dumnezeu.

De ce ne spun nenumărate versete că Cei 2 sunt separați? De ce ne mai spune Biblia și că a dat pe unicul Său Fiu spre a noastră mântuire? De ce în Geneză ne sunt prezentați Cei 2 separat? Numai prostii ai învățat din Biblie, sau biserica te-a învățat așa ceva, biserica la care te duci. Să îți spună și Irinel sau Ana că greșești atât de tare, că nu ai cum sa nu observi așa ceva. Invocă-i, te provoc!

| danut a răspuns (pentru Celcestietot):

Ca sa nu te superi nu voi accentua ce am sa-ti spun dar sa stii ca citesc Biblia de pe vremea cand mamica ta nici nu exista sau era doar un prunc. Chiar din cele enumerate de tine se intelege ca Tatal NU a fost vazut de NIMENI de pe pamant. In schimb Fiul a fost vazut si de aceia i s-a si dat un nume Yahve sau cum vrei sa-i spui, a fost vazut de Moise, Avraam, s-a.m.d., iar Dumnezeu este format din TREI fiinte, nu din doua. Daca citeai BINE Biblia aflai ca niumeni de pe pamnt NU poate sa-l vada pe Tatal si asta aflai chiar din Biblie. In Apocaliposa este descris Noul Pamant care NU va mai avea soare ci lumina va veni direct de la Tatal. Apocalipsa 21, 23. Cetatea n-are trebuintã nici de soare, nici de lunã, ca s-o lumineze; cãci o lumineazã slava lui Dumnezeu, si fãclia ei este Mielul. Daca Tatal ar fi venit in apropierea pamantului acesta ar fi ars instantaneu. Isus ESTE Yahve, Yehova sau YHV, cum vrei tu sa-i spui.

| Celcestietot a răspuns:

M-am uitat pe sărite la videoclip, dar am înțeles la ce se referă. Eu cred că vor arde in veci cei nedrepți in Iad sau moartea a doua, deoarece scrie in Biblie așa :

„20. Şi fiara a fost răpusă şi, cu ea, proorocul cel mincinos, cel ce făcea înaintea ei semnele cu care amăgea pe cei ce au purtat semnul fiarei şi pe cei ce s-au închinat chipului ei. Amândoi au fost aruncaţi de vii în iezerul de foc unde arde pucioasă." (Apocalipsa 19)

„9. Şi s-au suit pe faţa pământului, şi au înconjurat tabăra sfinţilor şi cetatea cea iubită. Dar s-a pogorât foc din cer şi i-a mistuit.
10. Şi diavolul, care-i amăgise, a fost aruncat în iezerul de foc şi de pucioasă, unde este şi fiara şi proorocul mincinos, şi vor fi chinuiţi acolo, zi şi noapte, în vecii vecilor."
(Apocalipsa 20)

După cum putem observa, vei nedrepți au înviat, au fost uciși de un foc mistuitor. Să vedem ce se întâmplă în continuare :

„12. Şi am văzut pe morţi, pe cei mari şi pe cei mici, stând înaintea tronului şi cărţile au fost deschise; şi o altă carte a fost deschisă, care este cartea vieţii; şi morţii au fost judecaţi din cele scrise în cărţi, potrivit cu faptele lor.
13. Şi marea a dat pe morţii cei din ea şi moartea şi iadul au dat pe morţii lor, şi judecaţi au fost, fiecare după faptele sale.
14. Şi moartea şi iadul au fost aruncate în râul de foc. Aceasta e moartea cea de a doua: iezerul cel de foc.
15. Iar cine n-a fost aflat scris în cartea vieţii, a fost aruncat în iezerul de foc."
(Apocalipsa 20)

Aici ne arată că cei nedrepți sunt aruncați în același loc unde ard in veci
Diavolul, proorocul mincinos și fiara. Deci, cei nedrepți vor fi chinuiți veșnic, nu doar o dată.

| LupusDei1993 explică (pentru Celcestietot):

E clar ca n-ai inteles absolut NIMIC ce s-a spus in video.
Diavolul si Ingerii Lui NU SUNT MURITORI si de aceea ei pot arde pentru totdeauna, dar OAMENII DE RAND sunt muritori si nu vor rezista mai mult de cateva secunde.
Ce fel de Dumnezeu masochist crezi ca promovezi?

| Celcestietot a răspuns (pentru LupusDei1993):

Nu ai înțeles nimic din Biblie. Vor primi corpuri toți cei invitați în neputrezire. Promovez Dumnezeul cel adevărat, adică Cel din Biblie. Fiecare acțiune a Sa mă încântă. Eu cu acest Dumnezeu sunt, tu? Nimeni și nimic nu este mai puternic ca acest Dumnezeu.

| danut a răspuns (pentru LupusDei1993):

Nemurirea este o caracteristica DOAR a lui Dumnezeu, ingerii printre care si Satana sunt nemurfitori DOAR datorita lui Dumnezeu. Cand Dumnezeu isi RETRAGE nemurirea de la cineva acesta devine MURITOR. Lsas Judecata Finala Satana si asociatii sai vor fi DFEPOSEDATI de nemurire si vor arde impreuna cu toti pacatosii ODATA cu PAMANTUL si tot sistemul Solar.

| NietzscheFrumosSiDesteptSunt a răspuns:

Ce-mi place cand vad crestini certandu-selaughing
Si cum raman adanciti in propria ipocrizie, considerand ca numai sinele are dreptate, dand citate dintr-o prostie de carte ce contine toate argumentele si contraargumentele.
Pacat ca nu realizati ca sunteti patetici (celcenustienika si daunt)

| Octavian199 a răspuns:

Danut, pana la urma crestinismul e politeist, daca mai adaugi si sfintii, faci o salata rolling on the floor

| Florin9Florin9 a răspuns:

Iadul este o stare nu un loc, dar majoritatea se referă la el ca la un loc pentru că așa e mai ușor de înțeles, și focul e ceva simbolic care să ne ajute să ne facem o idee despre suferința care va fi pentru că știm cu toții cât este de dureros să te arzi.

| Daniel323 a răspuns:

Eu am inteles ca ard credinciosii de aceea am renuntat la religie.