| Mihailescu_Valeriu_1953 a întrebat:

Cati oameni, culturi si civilizatii a distrus Dumnezeu; dar Satan? SE POATE SPUNE CA DUMNEZEU IUBESTE OAMENII sau animalele?

Răspuns Câştigător
| xerxes1 a răspuns:

In Biblie Dumnezeu a ucis documentat peste 2’270’363 de oameni (şi aici nu au fost puse la socotealǎ victimele care n-au fost sau n-au putut fi numǎrate -de exemplu, cei de la potop, armatele faraonului, primii nǎscuţidin Egipt, Sodoma, Gomora, uneori femeile şi copii care n-au fost numǎraţi, nefiind consideraţi oameni şamd) au fost omorâţi, direct sau indirect, de cǎtre Dumnezeu şi contabilizaţi în Vechiul testament.
Câţi a omorât Satana? 10, şi anume copiii lui Iov, povestea fiind în Iov 1

22 răspunsuri:
| Freya1 a răspuns:

Nu a distrus nici Dumnezeu nici satana pe nimeni. Oameni se distrug singuri deoarece duc la extrem rasa, culoarea, puterea, religia, stiinta.Fiecare vrea sa fie cel mai bun si sa aiba dreptate si scot din context esentialul. Dumnezeu iubeste orce vietate sau creatie de a lui si niciodata vina aruncata asupra lui sau a satanei nu este o scuza

| Mihailescu_Valeriu_1953 explică (pentru Freya1):

Prin ce mijloace perverse a dat evreilor porunca sa stapanesca "pamantul fagadit"?

| xerxes1 a răspuns (pentru Freya1):

In Biblie Dumnezeu a ucis documentat peste 2’270’363 de oameni (şi aici nu au fost puse la socotealǎ victimele care n-au fost sau n-au putut fi numǎrate -de exemplu, cei de la potop, armatele faraonului, primii nǎscuţidin Egipt, Sodoma, Gomora, uneori femeile şi copii care n-au fost numǎraţi, nefiind consideraţi oameni şamd) au fost omorâţi, direct sau indirect, de cǎtre Dumnezeu şi contabilizaţi în Vechiul testament.
Câţi a omorât Satana? 10, şi anume copiii lui Iov, povestea fiind în Iov 1

| Freya1 a răspuns:

Oameni inteleg gresit unele lucruri si tot ce am eu de spus e ca suntem egali in fata lui Dumnezeu

| Mihailescu_Valeriu_1953 explică:

"Aroganta" la Satan? unde?

| Mihailescu_Valeriu_1953 explică:

Mai pe scurt : el este esenta armoniei universale. "darami ce-i vechi si putred si ridici un nou templu, cu speranta sa dainuie in eternitate".

| Mihailescu_Valeriu_1953 explică:

"si rogu-te, Zamolxe tu cel din varf de munte : sa-mi dai pedepsa insutita pentru greseli si in dar, ragaz sa duc la bun sfarsit, pornirile cele de folos tuturor oamenilor". AVE!winking PAGANISM ZICEAI!?winking

| Mihailescu_Valeriu_1953 explică:

Iar crestinismul cel pervers "ne ajuta: : " Doamne Isuse Hristoase, Fiule al lui Dumnezeu, miluieste-ma pe mine, pacatosul". IN TRADUCERE LIBERA : Bhai Praleo, zi-i lui bastanul de tactu ca sunt tovarasul tau la furaciuni si ca de-a dreapta ta ma tii, in veacul vecilor, amin.winking laughing laughing laughing

| unprietenaproape a răspuns:

Sunt ale lui
satana i-a distrus pe toti copiii Lui separandu ne de El findca a vrut sa ne conduca daca nu era asta noi ne am fi nascut in rai si eram fericiti nu sufeream absolut deloc
deduc ca tu esti de partea fiarei, gresesc? si tu ca majoritatea oamenilor esti infestat de ea, diavolii stau in jurul nostru si ne indeamna sa pacatuim ca sa ne distruga
ei fiind in iad se lupta sa intram si noi acolo dar nu vor putea caci tatal nostru e puternic si ne iubeste, pe toti intreaga lui creatie

| Andwta a răspuns:

Dumnezeu ni l-a dat in dar pe unicul sau fiu stiind ca va fi omorat. Ne iubeste si nu ne-ar distruge. Nu stiu de ce crezi asta

| Mihailescu_Valeriu_1953 explică (pentru Andwta):

Pentru ca am cunoscut suficient de multi schizofreni de acest tip! stiu cel mai bine sa argumenteze realitatea biblica!

| xerxes1 a răspuns (pentru Andwta):

Omorat, dar stia ca va invia dupa nici doua zile.Mare scofala.
Altii au fost torturati ani de zile si ucizi fara sa-i mai invie cineva.

| Andwta a răspuns (pentru xerxes1):

Preotii spun altceva.

| xerxes1 a răspuns (pentru Andwta):

Tu gandesti cu creierul preotilor?

| Mihailescu_Valeriu_1953 explică (pentru Andwta):

Si tu, tot la seminarul teologic!?winking tongue Pupici! tongue

| Andwta a răspuns (pentru xerxes1):

Nu, dar povesteste din Sfanta Evanghelie si ne explica.

| Andwta a răspuns (pentru Mihailescu_Valeriu_1953):

Nu.

| xerxes1 a răspuns (pentru Andwta):

Biblia trebuie sa o citesti si sa o intelegi singura.
Incepe cu Vechiul Testament, acolo este cheia.
Daca intelegi cine a fost YHWH zeul evreilor, restul este simplu.

| Andwta a răspuns:

Tu esti in lumea ta eu in a mea. Eu vad altfel lucrurile. Parerile sunt impartite.

| Mihailescu_Valeriu_1953 explică (pentru Andwta):

CÂNDVA...
Cu mult, mult timp în urmă, când nu exista încă trecut ori viitor, când prezentul abia începea a se naşte... m-am trezit admirând tot ce până odinioară nu avusese altceva decât propria-i identitate.
-Vezi tu, copile : pentru A FI, trebuie doar : SĂ RECUNOŞTI aceasta.
-Bine, dar eu vreau să...
-O, nu te avânta; nu poţi fi decât : TOTUL sau nimic.
-Mă iei iar cu vorbe fără de înţeles...
Priveşte florile, ca ele aş vrea să fiu, să umplu aerul dimineţii cu miros îmbătător; să scald în culoare roua diminetii
-O... nu... Tu eşti mai mult de atât. Tu nu eşti muritoare ca florile. Eşti mult mai mult de atât.
-Atunci priveşte alături de mine păsările cerului, frumos cântătoare. Ca ele vreau să fiu de mâine.
-O...nu, copile; tu poţi zbura mai sus decât înaltul cerului. Tu nu eşti ca păsările, muritoare.
-Dar, bătrâne LI; măcar ca vântul să pot colinda. Măcar atât ajută-mă să pot.
-Fie... cum zici tu; dar nu uita că nici măcar el, vântul, nu poate colinda întreg universul, asemenea ţie. Tu Poţi Fi Tot şi Toate!
-Trebuie doar să recunoşti aceasta. Să recunoşti în tine că poţi tot ce îţi doreşti. Doar să faci ce ţi-e dat a face.
-Cum oare? Putea-voi eu, să fiu alături de tine, dincolo de "Punte"?
-Bine'nţeles.
-Putea-voi eu să fiu?
-Desigur!
-Putea-voi eu?
-Întocmai. Trebuie doar să treci Puntea.
-Dar Puntea, unde este, ce este ea de fapt; cum o pot recunoaşte?
Tu te-ai născut din necuprins,
Iar casă ţi-e neantul;
O Punte-ti vei găsi în vis,
De-n veci urma-ve-mi sfatul.
-Bine-bine; dar eu vreau să trăiesc toate bucuriile vieţii, aidoma tuturor. Nu vreau să mă amăgesc cu vise lipsite de consistenţă.
-Dar nu asta am vrut să spun... să înţelegi. Visele, prin conţinutul lor, dacă le înţelegi tâlcul, îţi pot transmite calea spre tot ce îţi doreşti.
-Este oare posibil?
-Bine'nţeles.
-Învăţa-mă-vei toate acestea?
-Cât timp vom fi alături... şi-mi vei asculta sfaturile, cu puţin efort, cu multă voinţă, dar şi cu multă dăruire : vei ajunge acolo unde vei dori. Iar atunci când simţi că ai vrea să renunţi, să te gândeşti că sunt mult prea mulţi cei care au nevoie de fapte bune; chiar si din partea uneia ca tine.
La muncă, acum!
- CITESTE SI GANDESTE! Zic tie azi, ca intotdeauna!

| Andwta a răspuns:

Ma refeream ca tu vezi din perspectiva ta si eu din alta. Nu as crede despre D-zeu lucruri negative.

| Mihailescu_Valeriu_1953 explică (pentru Andwta):

... iar atunci, Dumnezeu a vazut ca este bine... Ziua a-3-a tot asa. oare cand l-a facut pe Satan, tot bine a vazt ca a facut? dar cand a pus in gradina "acel pom"? WOW! Pervers si barbosul asta; ma determina sa pacatuiesc, apoi ma condamna cu pacatul originar, ca fac voia lui, care el insusi a vazut ca a facut bine. BUN; ASA-I?winking laughing laughing laughing

| Andwta a răspuns (pentru Mihailescu_Valeriu_1953):

Satana era un inger. D-zeu vrea ca noi sa il ascultam si ne-a testat. Tu crezi ce vrei. Subiect incheiat.